Reklama

Reklama

Domostawa: Proboszcz przelał sobie 2 mln zł z konta parafii. Mamy komentarz prokuratury

Proboszcz parafii w Domostawie w woj. podkarpackim przed odejściem na emeryturę miał przelać na swoje prywatne konto dwa miliony złotych z rachunku bankowego parafii. Temat nagłośnił w mediach społecznościowych jeden z mieszkańców. Jak ustaliła Interia, w sprawie prowadzone są dwa śledztwa. Jedno z nich dotyczy przywłaszczenia mienia znacznej wartości, zaś drugie potencjalnego włamania na konto bankowe parafii i udostępnienia wyciągów w sieci.

Autor wpisu na Facebooku apelował do parafian: "obudźcie się!". Proboszcz - jak zaalarmował mieszkaniec  - przed odejściem na emeryturę w lipcu tego roku, przelał na swoje prywatne konto dwa miliony złotych w ramach dwóch transakcji. Dowodem, który przedstawił mieszkaniec, były zrzuty ekranu z wyciągami bankowymi. 

Do sprawy odniosła się diecezja sandomierska, do której przynależy Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Domostawie. 

Kuria zawiadomiła organy ścigania 

"Biskup ordynariusz przeprowadził w dniu dzisiejszym (16 sierpnia, przyp. red.) rozmowę z księdzem proboszczem, który wyjaśnił, że chodzi o jego prywatne pieniądze przelane początkowo z osobistego konta na konto parafialne w celu zakupu obligacji dla parafii, a następnie wycofane, gdyż nie było takiej możliwości" - napisał w oświadczeniu kanclerz kurii ks. Roman Janiec.

Reklama

W komunikacie dodano, że biskup wszczął kościelne postępowanie sprawdzające i mianował administratora parafii. Powiadomione zostały także organy ścigania. 

Przywłaszczenie mienia znacznej wartości

Sprawdziliśmy, na jakim etapie znajduje się postępowanie w sprawie przelewów z konta parafii. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z tarnobrzeską prokuraturą. 

- Kuria zawiadomiła o sprawie Komendę Powiatową Policji w Nisku. Dziś (19 sierpnia, przyp. red.) Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu wszczęła śledztwo prowadzone w kierunku przywłaszczenia powierzonego mienia o znacznej wartości 2 mln zł - powiedział Interii prokurator Andrzej Dubiel, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu. 

Postępowanie jest na wczesnym etapie

W sprawie toczy się także drugie postępowanie. Zawiadomienie zostało złożone przez księdza. Dotyczy ono potencjalnego włamania na konto parafii i upublicznienia danych na temat operacji bankowych, które były z niego wykonywane. 

- Zawiadomienie zostało złożone na komendzie w Stalowej Woli przez byłego proboszcza. To postępowanie również przejęliśmy do dalszego prowadzenia w Prokuraturze Okręgowej w Tarnobrzegu - stwierdził prok. Dubiel. 

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu zaznaczył, że oba postępowania są na bardzo wczesnym etapie. 

- Prokurator referent zapoznaje się z materiałami. Na razie nie wykonano żadnych czynności - podsumował. 

Aleksander Żuławnik, współpraca: Justyna Kaczmarczyk

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy