Reklama

Reklama

Bieszczadzkie losy po wojnie

Niepublikowane zdjęcia z wizyty prezydenta Jugosławii Josipa Broz Tito w Arłamowie w 1975 roku, czy dokumenty świadczące o inwigilacji robotników pracujących przy budowie zapory w Solinie przez SB można zobaczyć na otwartej we wtorek wystawie pt. "Bieszczady w Polsce Ludowej 1944-1989".

Wystawa została przygotowana przez IPN oddział w Rzeszowie oraz Urząd Miasta i Gminy w Lesku - poinformowała Małgorzata Waksmundzka-Szarek z rzeszowskiego oddziału IPN.

Reklama

Większość fotografii prezentowanych na wystawie jest udostępniona po raz pierwszy. Wśród nich są m.in. unikatowe zdjęcia przedstawiające wizytę Josipa Broz Tito w Arłamowie oraz podróż statkiem jego żony po zalewie solińskim. Są też panele poświecone stosunkom polsko-ukraińskim na terenie Bieszczadów oraz wysiedleniom po obu stronach granicy. Zdjęciom towarzyszą notatki sporządzone na podstawie ówczesnej prasy, obwieszczenia organów władzy oraz dokumenty wytworzone głównie przez organy bezpieczeństwa PRL.

Na ekspozycji są także oddzielne panele poświęcone dwóm ośrodkom wypoczynkowym w Arłamowie i Mucznem wykorzystywanych przez komunistycznych notabli do spotkań i odpoczynku.

Zdjęcia pochodzą zarówno z archiwów państwowych jak i od osób prywatnych. Wystawę będzie można oglądać w budynku Urzędu Miasta i Gminy w Lesku do 20 grudnia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje