Reklama

Reklama

Ubezpieczenie rujnuje szpital

Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta spowodowała, że w tym roku szpitale po raz pierwszy muszą wykupić polisę od nieprzewidzianych zdarzeń medycznych. Dodatkowo podrożała o ponad 100% składka obowiązkowego ubezpieczenia OC. Szpitale nie mają dodatkowych pieniędzy na te cele, więc będą korzystać z tego, co daje im NFZ. Efekt - mniej pieniędzy na leczenie chorych.

- W zeszłym roku szpital zapłacił za polisę OC 85 tys., w tym - 190 tys. - mówi starosta strzelecki Józef Swaczyna.

Reklama

- Nowa, obowiązkowa polisa od nieprzewidzianych zdarzeń medycznych kosztuje 280 tys. Do tego wzrosła o 2% składka rentowa, a to wydatek rzędu 500 tysięcy rocznie. Szpital musi nagle wydać prawie milion więcej niż w roku ubiegłym, a ma tylko te pieniądze, które dostaje z kontraktu NFZ-u. Powiat nie ma w kasie tyle, by dołożyć. Pieniądze zamiast na zabiegi, trzeba będzie wydać na ubezpieczenia i opłaty związane ze zmianami przepisów.

Starostowie powiatów z województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego spotkali się w minionym tygodniu na konwencie w Opolu, by zaprotestować przeciwko nowym przepisom. Obecny na spotkaniu wiceminister zdrowia Jakub Szulc przyznał, że jego ministerstwo jest również zaskoczone wysokością składek, tym bardziej, że w momencie konsultacji zapisów ustawy szacowano, że jej finansowe koszty wyniosą w całym kraju około 70 mln zł, dziś okazuje się, że może to być nawet osiem razy więcej.

Starostowie chcą, żeby zapis o obowiązkowej polisie wykreślono z ustawy.

- Mamy płacić potężne pieniądze, a poszkodowany będzie pacjent. Nasz szpital w ostatnich dwóch latach nie płacił odszkodowania za błędy medyczne, więc nie wiem, na jakiej podstawie została określona wysokość składki. Nikt tego wcześniej nie sprawdzał, dopiero na spotkaniu w Opolu minister prosił o przygotowanie takich danych - denerwuje się Józef Swaczyna.

Jeśli strzelecki szpital nie wykupi polisy od nieprzewidzianych zdarzeń medycznych do czerwca, to wojewoda skreśli lecznicę z listy placówek medycznych.

POS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama