Reklama

Reklama

Pomnik poświęcony sowietom znika z Brzegu. Chcieli tego mieszkańcy

W Brzegu (woj. opolskie) trwa rozbiórka pomnika żołnierzy Armii Czerwonej. Działania uzgodnili między sobą Instytut Pamięci Narodowej i lokalne władze. Obelisk zwany był prześmiewczo "pomnikiem hydraulika", ponieważ w jego dolnej części znajdowała się plątanina rur.

Jak powiedział rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz, demontaż brzeskiego pomnika upamiętniającego armię sowiecką rozpoczęto w środę. - Odbywa się po uzgodnieniach pomiędzy władzami samorządowymi a IPN. Usuwanie pomnika jest w całości finansowane przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej. Prace potrwają kilka dni - wyjaśnił.

O demontażu pomnika zdecydowali mieszkańcy Brzegu, którzy wystosowali petycję do władz samorządowych. Wyburzenie było możliwe dzięki decyzji Rady Miejskiej Brzegu, na podstawie wniosku m.in. radnego Janusza Jakubowa i przy zgodzie burmistrza miasta Jerzego Wrębiaka.

Reklama

Znika monument ku czci sowieckich żołnierzy w Brzegu. Zwany był "pomnikiem hydraulika"

W latach 1873-1945 na terenie obecnego skweru przy pl. Bramy Wrocławskiej stał niemiecki monument tzw. Pomnik Germanii dedykowany uczestnikom wojny francusko-pruskiej (1870-1871). Obelisk poświęcony armii sowieckiej - w okresie PRL nazywany oficjalnie pomnikiem zwycięstwa lub pomnikiem wdzięczności - stanął przy zbiegu ulic Oławskiej i Wrocławskiej w 1972 r. Zaprojektowali go Tadeusz Wencel, Bogdan Jerzy Wedemski i Wincenty Maszkowski.

Na pomniku znajdowały się napisy "Westerplatte Stalingrad Berlin" oraz "6 II 1945 Wyzwolenie m. Brzegu przez armię radziecką". Mieszkańcy nazywali go potocznie "pomnikiem hydraulika" z uwagi na plątaninę stalowych rur w dolnej części monumentu.

Jeszcze w maju 2009 roku ówczesne władze miasta poddały wzbudzający kontrowersje pomnik renowacji, przeznaczając na ten cel kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Dekomunizacja w państwach Europy Wschodniej i Środkowej

Po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę i doniesieniach o kolejnych zbrodniach wojennych, usuwanie rosyjskich symboli odbywa się w wielu państwach Europy Środkowej i Wschodniej m.in. w Estonii, Litwie i na Łotwie. Niedawno, w Parku Zwycięstwa w łotewskiej Rydze rozpoczęto demontaż pomnika upamiętniającego sowieckich żołnierzy. Również w Polsce są demontowane pomniki upamiętniające sowiecką armię.

- Na przygotowanej przez nas liście jest około 60 pomników. Chcemy dokończyć proces dekomunizacji przestrzeni publicznej - zapewniał prezes IPN, dr Karol Nawrocki podczas konferencji 19 kwietnia.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy