Reklama

Reklama

Opolskie: Koszatka wróciła po stu latach nieobecności

W opolskich lasach zauważono obecność koszatki - żyjącego na drzewach gryzonia, który ostatnio był widziany w tym regionie sto lat temu.

Jak poinformował Marek Mróz z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, odkrycia koszatki dokonano na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, w ramach prac przyrodników prowadzonych na zlecenie opolskiego urzędu marszałkowskiego.

Koszatka jest gatunkiem chronionym, opisanym w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Żyjący na drzewach gryzoń zamieszkuje puszcze północno-wschodniej Polski i niektóre lasy na terenie Sudetów. 

Sensacja przyrodnicza

Znalezienie przedstawicieli tego gatunku na północy województwa opolskiego jest prawdziwą sensacją przyrodniczą. Ostatni raz koszatkę widziano na południu regionu sto lat temu. 

Reklama

Zwierzątko zasiedla lasy liściaste i mieszane, spędzając większość swojego życia w koronach drzew lub śpiąc - według naukowców koszatka potrafi hibernować nawet przez ponad pół roku.

Inne odkrycie

Jak zaznacza Mróz, koszatka to niejedyne odkrycie dokonane podczas prac przyrodników i pracowników Lasów Państwowych na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. 

W lasach wchodzących w skład parku znaleziono także kilkanaście stanowisk popielicy - również wpisanej do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama