Reklama

Reklama

Opolscy radni PO: Wyprawka także dla 7-latków

Tysiąc złotych na wyprawkę dla dziecka zaczynającego szkołę to dobry element polityki prorodzinnej, ale pod warunkiem, że obejmie nie tylko dzieci 6-letnie, ale i 7-latków – mówią opolscy radni PO. Zapowiedzieli w środę, że będą wnioskować o wyprawki także dla 7-latków.

Stanowisko klubu radnych PO odnosi się do przedstawionej we wtorek propozycji władz Opola, w tym przez prezydenta miasta, która przewiduje wyprawkę w formie bonu na określone wydatki w wysokości tysiąca zł dla rodziców, którzy zdecydują się posłać w tym roku 6-latki do szkół.

Reklama

Szef klubu radnych PO Zbigniew Kubalańca mówił na środowej konferencji prasowej, że klub będzie za wprowadzeniem takiej wyprawki, ale pod warunkiem, że będzie ona przysługiwać także rodzicom 7-latków. "Wysłanie tych dzieci do szkoły też obciąża budżety domowe" - zaznaczył. Jak dodał, zaproponowany przez miasto tysiąc zł byłoby dobrym elementem polityki prorodzinnej, ale tylko wtedy, gdy będzie skierowany do wszystkich dzieci zaczynających szkołę. Zapowiedział, że radni PO będą wnioskować o to, by wyprawką objąć 6- i 7-latki.

Kubalańca dodał, że jeśli zdaniem władz miasta kosztowałoby to za dużo, radni PO zaproponują, by wyprawkę zmniejszyć do np. 500 zł, ale dać ją na wszystkie rozpoczynające szkołę dzieci.

Według radnej Jolanty Kaweckiej "takie nierówne traktowanie dzieci pogłębia chaos, który jest ogólnie w Polsce ws. edukacji 6 i 7-latków". "A pan prezydent miasta jeszcze skłóca mieszkańców mówiąc, że jedni wyprawkę dostaną, a inni nie" - oceniła Kawecka. Jak podkreśliła, ratusz "powinien mieć argumenty i narzędzia, by przekonywać rodziców w sposób inny, niż finansowy".

W ocenie Kubalańcy miasto mogłoby skuteczniej przekonywać rodziców do wysyłania do szkół 6-latków, gdyby prezydent spotykał się z ich rodzicami i zachęcał do takiego kroku, prezentował dobrze przygotowane klasy czy pedagogów. "Przekonujmy, nie kupczmy. Ja jestem przekonany, że wysłanie 6-latka do szkoły to dobra decyzja, bo sam taką podjąłem. Moja 6-letnia córka do szkoły pójdzie" - argumentował.

Mateusz Magdziarz z biura prasowego opolskiego urzędu miasta, komentując stanowisko radnych PO powiedział, że ratusz nie będzie brał udziału "w licytacji na co komu ile jeszcze dać". "Stoimy na stanowisku, że to 6-latki w szkołach podstawowych są w tej chwili tą grupą, która wymaga wsparcia. Stąd nasz kompleksowy pakiet" - zaznaczył. Jak dodał, "trudno mówić o przekupstwie", gdy propozycja prezydenta Opola jest wielowymiarowa i wyprawka jest tylko jej elementem.

Prócz wyprawki, w ramach programu zachęcania do posyłania 6-letnich dzieci do szkoły, Opole zaproponowało też np. wprowadzenie funkcji asystenta nauczyciela do 6-latków, który miałby być osobą wspomagającą organizację procesu lekcyjnego. Dla rodziców sześciolatków już dostępny jest stały punkt informacyjny, w którym specjaliści odpowiadać mają na wszystkie pytania i wątpliwości.

Wśród udogodnień ma być też m.in. zorganizowana w wyznaczonych placówkach opieka w czasie ferii świątecznych, zimowych i letnich; pomoc logopedyczna, gimnastyka korekcyjna czy zajęcia pozalekcyjne dla dzieci oraz opieka odpowiednio przygotowanych nauczycieli.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zapewniał prezentując pakiet zachęt, że zanim go opracowano, włodarze miasta, także jako rodzice, w swoim gronie i w rozmowach z ekspertami - pedagogami czy psychologami - odpowiedzieli sobie na pytanie, czy 6-latki warto puścić do szkół, czy też lepiej zostawić je w przedszkolach. "Jestem przekonany, że warto" - zapewniał.

Pomysł wprowadzenia pakietu zachęt - w tym wyprawki - musi jeszcze zatwierdzić rada miasta, która zajmie się tym najpewniej w marcu.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty autorstwa posłów PiS, która obowiązuje od 23 stycznia, zniosła obowiązek szkolny dla 6-latków i przedszkolny dla 5-latków. Dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w wieku siedmiu lat, po rocznym obowiązkowym przygotowaniu przedszkolnym dla sześciolatków.

Od nowego roku szkolnego dzieci sześcioletnie będą mogły pójść do I klasy pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Jeśli nie będą go miały, konieczna będzie pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej. 

 

Dowiedz się więcej na temat: opolscy radni | wyprawka dla dzieci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy