Reklama

Reklama

Opole: Na świat przyszły pierwsze w tym roku trojaczki

W Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przyszły na świat pierwsze w tym roku trojaczki - dwie dziewczynki i chłopiec. Dzieci, jak informuje szpital, czują się dobrze. Jako wcześniaki znajdują się jednak pod stałą opieką specjalistów z kliniki.

Małgorzata Sobel, dyrektor KCGPiN w Opolu, przypomina, że opolski szpital jest jedyną placówką w regionie, który zapewnia opiekę perinatalną na najwyższym, trzecim poziomie. Z tego też powodu do kliniki w Opolu trafia większość kobiet z ciążą mnogą lub zagrożoną z terenu woj. opolskiego. Przy porodzie trojaczków uczestniczył zespół lekarzy i pielęgniarek, składający się z około 20 osób.

- Statystycznie ciąże trojacze zdarzają się bardzo rzadko, ponieważ raz na 6700 ciąż. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, ze względu na bezpieczeństwo dzieci, ciąża trojacza powinna być rozwiązana po zakończeniu 32. tygodnia ciąży. W tym konkretnym przypadku poród poprzez cesarskie cięcie odbył się po zakończeniu 32. tygodnia ciąży i czterech dni. Każde z dzieci rozwijało się w osobnym worku owodniowym - powiedział Marek Chowaniec, lekarz kierujący oddziałem ginekologiczno-położniczym.

Reklama

Co wiadomo o rodzicach?

Po operacji wykonanej przez lekarzy ginekologów noworodki zostały przekazane pod opiekę lekarzy neonatologów. Kierujący oddziałem neonatologicznym Anna Chirowska-Adamczyk zapewnia, że trojaczki znajdują się pod dobrą opieką.

- Stan dzieci jest dobry. Trzeba jednak pamiętać, że urodziły się przed terminem, zatem z pewnością pod naszą opieką zostaną jeszcze jakiś czas, tzn. do osiągnięcia odpowiedniej masy ciała i do uzyskania umiejętności picia przez smoczek - powiedziała Chirowska-Adamczyk.

Pani Natalia i Pan Łukasz, rodzice nowo narodzonych trojaczków, mieszkają w powiecie nyskim. Mają już jednego synka o imieniu Ziemowit, dla którego starali się o rodzeństwo, choć nie planowali od razu trójki.

Takie porody to rzadkość

W opolskiej klinice trojaczki rodzą się średnio raz w roku. Takie porody miały miejsce raz w 2020 r. oraz raz w 2018 r., natomiast w 2019 r. porody trojaczków opolscy lekarze odbierali dwukrotnie. Znacznie częstsze są porody bliźniacze - w 2020 r. - 54, w 2019 r. - 74, natomiast w 2018 r. - 80. 

Dwukrotnie w Opolu urodziły się czworaczki (w 2010 r. oraz w 2018 r.). Natomiast w 1995 r. na świat w Opolu przyszły pięcioraczki. 

Rocznie w KCGPiN rodzą się około trzy tys. dzieci.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama