Reklama

Reklama

​Nie żyje prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej

Rektor Politechniki Opolskiej, profesor Marek Tukiendorf nie żyje. Odszedł w nocy ze środy na czwartek - poinformowała uczelnia. Profesor Tukiendorf miał 55 lat. Politechniką kierował od 2012 roku.

"Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Marka Tukiendorfa, rektora Politechniki Opolskiej. Opolska społeczność akademicka poniosła wielką stratę" - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie uczelni.

Reklama

"Trudno w to uwierzyć... Niespodziewanie odszedł od nas prof. Marek Tukiendorf. To wielka tragedia i ogromna strata. Dla mnie, ale i całej opolskiej społeczności" - napisał na swoim profilu społecznościowym prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Dodał, że zmarły rektor był dla Opola "obywatelem wybitnym". "Inicjatorem i partnerem wielu niezwykle ważnych działań dla naszej społeczności, że wspomnę choćby powstanie i rozwój Parku Naukowo-Technologicznego oraz Instytutu Fraunhofera. Pełnił bardzo ważną rolę w zachęcaniu firm z całego świata do inwestowania w opolskiej strefie ekonomicznej. Był wielkim patronem sportu akademickiego odgrywającego dużą rolę w Opolu. Rada Miasta, na mój wniosek, nie miała cienia wątpliwości wyróżniając go tytułem Zasłużonego Obywatela" - przypomniał prezydent miasta.

Okoliczności nagłej śmierci rektora bada opolska prokuratura.

Był rektorem od 2012 roku

Marek Tukiendorf urodził się w 1964 r. w Polskiej Cerekwi. Był chemikiem specjalizującym się w inżynierii i aparaturze chemicznej, profesorem nauk rolniczych, nauczycielem akademickim i rektorem Politechniki Opolskiej od 2012 roku.

Z informacji zamieszczonej na stronie opolskiej uczelni wynika, że w 1988 roku ukończył studia magisterskie i rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu, potem Politechnice Opolskiej. W 1996 roku uzyskał tytuł doktora na Politechnice Łódzkiej. W 2004 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego nadany przez Akademię Rolniczą w Lublinie. Tytuł profesora nauk rolniczych otrzymał w 2009 roku.

Był wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT), pełnił rolę przewodniczącego Komisji Stałej ds. Współpracy Międzynarodowej w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Koordynował powstanie Centrum Współpracy Polska-Chiny - Instytut Konfucjusza w Opolu i angażował się w budowanie relacji polsko-chińskich.

W 2015 roku został mianowany członkiem organizacji Diplomaten International działającej na rzecz integracji europejskiej i rozwoju Unii Europejskiej. Był członkiem rady klastra doskonałości MERGE, organizatorem polsko-niemieckiej konferencji Bridge 2016.

Nagrodzony m.in. Laurem Umiejętności i Kompetencji Opolskiej Izby Gospodarczej za wkład w rozwój lokalnego środowiska akademickiego, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Był zasłużonym obywatelem miasta Opola.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje