Reklama

Reklama

3 lata więzienia dla lekarza, który oszukiwał NFZ

Lekarz, który pobierał pieniądze z NFZ za niezrealizowane świadczenia, został skazany na 3 lata więzienia w zawieszeniu na 2 lata oraz karę grzywny. Wyrok jest nieprawomocny.

Lekarz, który pobierał pieniądze z NFZ za niezrealizowane świadczenia, został skazany na 3 lata więzienia w zawieszeniu na 2 lata oraz karę grzywny. Wyrok jest nieprawomocny.

Sąd uwzględnił wniosek prokuratury o dobrowolne poddanie się karze. Lekarz ma zapłacić 3 tys. zł grzywny oraz naprawić szkodę oddając opolskiemu oddziałowi Narodowego Funduszu Zdrowia blisko 15 tys. zł, pobrane bezprawnie za niezrealizowane świadczenia lekarskie i nieudzielone porady medyczne.

Uzasadniając czwartkowy wyrok sędzia Amanda Leśniewska mówiła, że zaproponowana przez prokuraturę kara jest adekwatna do popełnionych przez medyka czynów - tym bardziej, że przyznał się on do winy, składał wyjaśnienia i wyraził skruchę.

W sumie lekarz usłyszał 318 zarzutów poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Reklama

Sprawą zajmowali się policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją oraz Prokuratura Rejonowa w Opolu. Ustalono, iż jeden z lekarzy pracujących w Opolu w latach 2011 - 2013 poświadczał nieprawdę w dokumentacji medycznej pacjentów. Z ich ustaleń wynikało, że lekarz brał pieniądze z NFZ za świadczenia, których w rzeczywistości nie realizował.

Sprawa wyszła na jaw po tym, jak jedna z pacjentek postanowiła przeanalizować przebieg swojego leczenia przy pomocy Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP). Dopatrzyła się ona wpisanych na swoje konto wizyt lekarskich, których w rzeczywistości nie odbyła. Sprawę zgłosiła do NFZ, a ten zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa.

Śledczy pracujący nad sprawą materiał zebrali m.in. właśnie analizując dane z ZIP. Przesłuchano też ponad 600 świadków - w tym pacjentów, którzy zeznawali np., że byli u tego lekarza na tylko jednej wizycie, a nie - jak wynikało z danych z ZIP - na większej ich liczbie.

Z aktu oskarżenia wynika, że 115 przesłuchanych pacjentów potwierdziło nieprawidłowości. Koszt pojedynczych, nieudzielonych, ale wpisanych do dokumentacji porad lub świadczeń wynosił np. około 30 zł czy 60 zł. Łączne straty Narodowego Funduszu Zdrowia wyniosły w związku z tą sprawą wyniosły prawie 15 tys. zł.

Wyrok, który zapadł w czwartek w tej sprawie, jest nieprawomocny.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy