Reklama

Reklama

Janusz A. Majcherek

 • Janusz A. Majcherek

  Dewoci i patrioci

  Wtorek, 4 grudnia (09:00)

  Kiedy kilku radnych Piotrkowa Trybunalskiego postanowiło tuż po wyborach zawierzyć swoje miasto Matce Boskiej, można było to uznać za wyskok prowincjonalnych dewotów. Gdy najwyżsi funkcjonariusze państwowi deklarują i realizują podobne zamiary w imieniu i wobec całej Polski, wykonując przy tym czołobitne gesty pod adresem Tadeusza Rydzyka, zaczyna być zarówno śmieszno, jak i straszno.

 • Janusz A. Majcherek

  Zwroty i skręty

  Wtorek, 27 listopada (08:00)

  Senator Marek Borowski odkrył i ujawnił, że w uzasadnieniu poprawki do ustawy przywracającej sędziów Sądu Najwyższego napisano, iż leży to w interesie społecznym, czyli dokładnie tak samo, jak uzasadniano kilka miesięcy temu ich usunięcie ze stanowisk. Wtedy i później politycy rządzącej partii powoływali się na wolę i życzenie Polaków, którzy chcieli i chcą zreformowania krajowego sądownictwa, czego Unia Europejska nie ma prawa im zakazać. Teraz senator Konstanty Radziwiłł powołał się na wolę...

 • Reklama

  Reklama

 • Janusz A. Majcherek

  Bezpartyjna ułuda

  Wtorek, 20 listopada (10:39)

  Powyborcze wyczyny tzw. Bezpartyjnych Samorządowców powinny uświadomić szerokim kręgom elektoratu ułudę bezpartyjnej demokracji, niezależnych kandydatów i pozapolitycznych ruchów społecznych jako oferty wyborczej.

 • Janusz A. Majcherek

  Dwie Rzeczypospolite

  Wtorek, 13 listopada (09:18)

  Gdy przed 100 laty powstawała II Rzeczpospolita, znalazła się od razu w konflikcie z wszystkimi sąsiadami i z każdym musiała stoczyć mniej lub bardziej krwawe walki, a nawet regularną wojnę.

 • Janusz A. Majcherek

  Dogrywka

  Wtorek, 6 listopada (08:00)

  Druga tura wyborów samorządowych okazała się dogrywką, która przypieczętowała porażkę PiS, zmieniając ją w spektakularną klęskę.

 • Janusz A. Majcherek

  Jestem z miasta

  Wtorek, 30 października (10:00)

  Kilkaset lat temu ukuto powiedzonko "miejskie powietrze czyni wolnym". Było to w czasach panowania na wsi feudalizmu, kiedy przekroczenie miejskich bram i schowanie się za miejskimi murami uwalniało od pańszczyzny, ale także nadzoru wiejskiego proboszcza i wścibstwa folwarcznych sąsiadów. W mieście oddychało się powietrzem nie tak czystym jak na wsi, ale za to swobodnie.

 • Janusz A. Majcherek

  Przegrani

  Wtorek, 23 października (05:50)

  Przed wyborami samorządowymi wielu komentatorów zapowiadało, że ich specyfika pozwoli wszystkim uczestnikom ogłosić się zwycięzcami. Po wyborach to się potwierdza, bo niemal każdemu udaje się gdzieś w Polsce znaleźć miejsce ze znaczącym poparciem. Łatwo jednak wskazać kto te wybory przegrał, bo żadnymi interpretacyjnymi sztuczkami o swoim sukcesie nikogo nie przekona.

 • Janusz A. Majcherek

  W obronie samorządu

  Wtorek, 16 października (08:00)

  Trafne są opinie, że najbliższe wybory samorządowe będą całkowicie inne niż te sprzed czterech lat i wcześniejsze, bo ich stawką i przedmiotem rozstrzygnięć nie są kierunki rozwoju gmin, powiatów i województw, lecz przyszłość samorządności w ogóle. Rządząca państwem partia jest bowiem programowo centralistyczna i doktrynalnie etatystyczna, niechętna samorządom, zresztą nie tylko terytorialnym, podobnie jak wszelkiej niezależności i autonomii.

 • Janusz A. Majcherek

  Niebezpieczne związki

  Wtorek, 9 października (08:35)

  Wielu obserwatorów i komentatorów polskiej polityki przestrzegało w minionych latach, że bliski i zacieśniający się związek Kościoła katolickiego z PiS jest dla tego pierwszego zbyt dużym ryzykiem. Wiele natomiast wskazuje, że obecnie zagrożenie powstaje raczej dla drugiej strony tego świętego przymierza.

 • Janusz A. Majcherek

  Samobójcze połajanki

  Wtorek, 2 października (10:00)

  Prezes Kaczyński podczas jednej z kolejnych regionalnych konferencji przedwyborczych PiS oświadczył, że należy się przeciwstawić "krucjatom ideologicznym" prowadzonym przez niektóre władze samorządowe. Nie chodziło mu zapewne o to, że rozliczni wójtowie, burmistrzowie i radni ostentacyjnie kroczą na czele procesji, obnoszą się z frenetronami, uczestniczą w pielgrzymkach, wprowadzają prohibicję w święta katolickie, zakazują wyświetlania filmów oprotestowywanych przez miejscowy (nomen omen)...

 • Janusz A. Majcherek

  ​Płace i zasiłki

  Wtorek, 25 września (08:00)

  Można mieć rozmaity, w tym nader krytyczny stosunek do związków zawodowych, ich działalności i roli w systemie społeczno-gospodarczym, jednak nigdy dosyć przywoływania i chwalenia równie lapidarnej, co celnej konstatacji przewodniczącego OPZZ Jana Guza: dobrobyt bierze się z pracy, a nie z zasiłków.

 • Janusz A. Majcherek

  Zwycięzcy i historycy

  Wtorek, 18 września (05:00)

  Prezes Kaczyński raczył był podczas pobytu w Szczecinie stwierdzić, że historię piszą zwycięzcy, po czym dodał "my jesteśmy zwycięzcami", z czego – jak zasugerował – miałoby wynikać, że "my musimy napisać historię". Prawie nic się w tym nie zgadza. W obiegowym powiedzonku o historii pisanej przez zwycięzców jest gorzka ironia i sarkazm, skonstatowanie smutnej prawidłowości, ale przecież nie afirmacja jej. Nie znaczy to bowiem, że historię powinni, a tym bardziej "muszą" pisać zwycięzcy....

 • Janusz A. Majcherek

  ​I cóż, że ze Szwecji?

  Wtorek, 11 września (08:00)

  Przez wiele lat polska lewica - zwłaszcza ta młodsza i radykalniejsza - przedstawiała Szwecję i jej system społeczno-ekonomiczny jako swój ideał i wzór do naśladowania dla Polski. Tamtejsze państwo opiekuńcze i polityka socjalna były prezentowane i rekomendowane jako najlepsze urzeczywistnienie lewicowych dążeń i marzeń. Adrian Zandberg czy Robert Biedroń zachwalali szwedzki model wielokrotnie, ten drugi kilka dni temu w wypowiedziach towarzyszących jego proklamacji nowego lewicowego...

 • Janusz A. Majcherek

  Szacunek, senatorze

  Wtorek, 4 września (09:00)

  Senator John McCain był jedną z najzacniejszych postaci amerykańskiej polityki ostatnich dekad i po jego śmierci wiele na ten temat pisano. Życie senatora trwale naznaczył kilkuletni pobyt w wietnamskiej niewoli, do której dostał się po strąceniu pilotowanego przez niego samolotu i podczas której był bestialsko torturowany. Pod materiałami poświęconymi jego życiu, śmierci i biografii pojawiły się w internecie liczne wpisy typu "zbrodniarz wojenny", "morderca kobiet i dzieci", "śmiercionośny...

 • Janusz A. Majcherek

  Naiwne i niebezpieczne iluzje

  Wtorek, 28 sierpnia (08:00)

  Niektórzy ludzie nie mogą zrozumieć, że sprawne działanie jakiejś dziedziny życia gospodarczego czy społecznego nie zależy od koordynowania działań w niej podejmowanych przez jakiś ośrodek zarządzający. Mieszkania powstają w polskich miastach nie dlatego, że działają tam jakieś instytucje pracujące nad poprawą warunków mieszkaniowych, ale dlatego że funkcjonuje rynek budowlany, na którym działają prywatni deweloperzy.

 • Janusz A. Majcherek

  Samorząd czy sam rząd

  Wtorek, 21 sierpnia (08:00)

  Dla rządzącej w Polsce partii wybory samorządowe będą trudne i niewygodne, bo to ugrupowanie, którego działacze samorządności nie rozumieją i nie lubią, preferują zaś i narzucają centralistyczno-etatystyczny model zarządzania, z jednym "ośrodkiem dyspozycji politycznej", ulokowanym w warszawskiej siedzibie partii i podporządkowanym jej prezesowi.