Reklama

Reklama

Janusz A. Majcherek

 • Janusz A. Majcherek

  Nihil novi. Polskie problemy z tolerancją

  Wtorek, 16 lipca (07:50)

  Pod koniec lat 60. w polskich miastach, a na początku 70. także w polskich wsiach pojawili się istni cudacy: faceci z długimi włosami, niekiedy przewiązanymi opaskami, ubrani w kolorowe fatałaszki, obwieszeni dziwaczną biżuterią własnej roboty. Nie wiadomo było czy to chłopaki, czy dziewczyny, wytykano ich palcami i patrzono jak na wariatów lub dewiantów, po wsiach niekiedy szczuto psami i obrzucano kamieniami.

 • Janusz A. Majcherek

  Nowoczesność i zapóźnienie

  Wtorek, 9 lipca (07:52)

  Maria Dąbrowska po powrocie z zagranicznej podróży, odbytej mniej więcej sto lat temu, odnotowała w swoim dzienniku wrażenie zacofania Polski w porównaniu z zachodnioeuropejskimi standardami. Jednym z przejawów tego zapóźnienia były w jej oczach nieuregulowane polskie rzeki, na które spojrzała z krytycznym ubolewaniem, zestawiając ze starannie obudowanymi i wyprostowanymi ciekami widzianymi na Zachodzie. Dzisiaj, gdy w owej zachodniej Europie demontuje się tamy i zapory oraz usuwa kamienne...

 • Reklama

  Reklama

 • Janusz A. Majcherek

  IKEA, LGBT, Biblia etc.

  Wtorek, 2 lipca (10:20)

  Przed kilku laty dwóch holenderskich youtuberów wyszło na ulice miasta, zaczepiając przechodniów i odczytując im fragmenty księgi z obwolutą Koranu, po czym czekając na reakcje. Było tam o kamienowaniu cudzołożników, odrąbywaniu rąk złodziejom, prześladowaniu homoseksualistów, podporządkowywaniu żony mężowi, surowym karceniu nieposłusznych dzieci, zabijaniu niewiernych itd. Przechodnie oczywiście reagowali oburzeniem, pomstując na Koran i jego wyznawców. Wtedy informowano ich, że to fragmenty...

 • Janusz A. Majcherek

  Rusza sezon, ruszają tłumy

  Wtorek, 25 czerwca (09:00)

  Rozpoczęły się wakacje szkolne, wkrótce ruszy sezon urlopowy, a wraz z nim miliony ludzi ruszą w mniej lub bardziej odległe miejsca aby w nich wypocząć lub je zwiedzić. Niemal na pewno zastaną tam tłumy innych ludzi, większe niż w swoich miejscach zamieszkania.

 • Janusz A. Majcherek

  ​Wypieranie, wykręcanie

  Wtorek, 18 czerwca (08:00)

  Poseł PiS Marek Ast pozwolił sobie na buńczuczne wyrażenie przekonania, że jego partii nic nie jest w stanie zaszkodzić. Są podstawy do przypuszczeń, że głośno wyartykułował to, co myśli wielu jego partyjnych komilitonów. Część komentatorów zareagowała oburzeniem, nazywając taką postawę przejawem arogancji władzy, niektórzy przytaczali powiedzonko "pycha kroczy przed upadkiem", ale inni ze smutkiem lub rezygnacją przyznawali posłowi rację.

 • Janusz A. Majcherek

  Reaktywni

  Wtorek, 11 czerwca (08:50)

  Krajowi publicyści i komentatorzy narzucili taką narrację, że …to PiS narzuca narrację, a opozycja jest tylko reaktywna. Według tej interpretacji, rządzący obóz jest ofensywny, a jego oponenci defensywni. PiS forsuje swoje pomysły, a antyPiS jedynie usiłuje się im przeciwstawić, nie proponując nic w zamian.

 • Janusz A. Majcherek

  Trzydziestka

  Wtorek, 4 czerwca (06:30)

  4 czerwca to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Całej polskiej historii, nie tylko tej najnowszej czy nowożytnej. W 1989 r. tego dnia nastąpił moment historyczny, dziejowy punkt zwrotny sygnalizujący, że powrót do komunizmu już nie będzie możliwy. W tym sensie Joanna Szczepkowska miała rację, obwieszczając w telewizji, że 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm.

 • Janusz A. Majcherek

  Wyniki i trendy

  Wtorek, 28 maja (09:00)

  Wśród komentatorów i analityków, a także profesjonalnych badaczy trwa od dłuższego czasu spór o źródła sondażowych i wyborczych sukcesów PiS: czy są nimi rozrzutne transfery socjalne, czy tradycjonalistyczne stanowisko światopoglądowe. Czy obóz "dobrej zmiany" po prostu przekupuje wyborców, czy pozyskuje ich sympatię twardą obroną wiary i Kościoła przed naporem LGBT i genderyzmu.

 • Janusz A. Majcherek

  Sens wiary

  Wtorek, 21 maja (09:00)

  Prezes oraz inni funkcjonariusze rządzącej partii z zapałem przekonują o trwałości i nierozerwalności związków polskości z religijnością, zapewniając o swoich niewzruszonych zamiarach ich obrony. Od strony faktograficznej mogą mieć rację. Polacy należą do dziesięciu najbardziej religijnych społeczeństw Europy, według badania renomowanego ośrodka Pew Research, którego wyniki opublikowano w grudniu ub. roku. Pozostałe kraje z tej dziesiątki to: Rumunia, Armenia, Gruzja, Grecja, Mołdawia,...

 • Janusz A. Majcherek

  Neofici i epigoni

  Wtorek, 14 maja (08:00)

  Jak wiadomo, neofici są najgorliwsi, a u epigonów cechy dystynktywne występują w przejaskrawionej postaci. Dlatego nacjonalizm i klerykalizm przybierają w niektórych środowiskach skrajne i radykalne, a czasami karykaturalne formy.

 • Janusz A. Majcherek

  Manipulacje przy konstytucji

  Wtorek, 7 maja (09:00)

  Andrzej Duda nie ceni i nie szanuje konstytucji, więc co jakiś czas proponuje i zachęca by nią pomanipulować lub wymienić na inną. Robi to zaś na ogół w dziwacznych okolicznościach lub kuriozalnej formie. Niedługo po swoim wyborze, w sierpniu 2015 roku, zasygnalizował chęć zmiany niektórych konstytucyjnych przepisów, między innymi wzmacniając pozycję prezydenta, wybieranego wszak w powszechnym głosowaniu, zatem mającego silny mandat społeczny, co powinno się przełożyć na szerokie formalne...

 • Janusz A. Majcherek

  Bajdurzenia c.d.

  Wtorek, 30 kwietnia (09:00)

  Premier Morawiecki poleciał do Stanów Zjednoczonych nie wiadomo po co, bo nie spotkał się tam z żadnym przedstawicielem amerykańskiej administracji, nie była to zatem wizyta dyplomatyczna, ani nawet oficjalna. Udzielił natomiast wywiadu stacji telewizyjnej Fox, dając popis krasomówstwa i mitotwórstwa, z których jest znany w ojczystym kraju. Pośród wielu różnych głupstw i niedorzeczności stwierdził między innymi, że w Polsce powstaje Krzemowa Dolina ("Poland is becoming the Silicon Valley for...

 • Janusz A. Majcherek

  ​Ludzie i diabły

  Wtorek, 23 kwietnia (06:00)

  Kościoły chrześcijańskie oraz hotele z turystami przybyłymi z Zachodu stały się obiektami ataków terrorystycznych na Sri Lance, dawniej zwanej Cejlonem. Zanim jednak ktokolwiek uzna to za potwierdzenie, że chrześcijanie są najbardziej prześladowaną i najczęściej atakowaną grupą wyznaniową na świecie, niech przypomni sobie o niedawnym ataku białego chrześcijanina na meczety w Nowej Zelandii, w wyniku którego zginęły dziesiątki muzułmanów.

 • Janusz A. Majcherek

  Euro w obliczeniach i objawieniach

  Wtorek, 16 kwietnia (10:00)

  Jarosław Kaczyński przez długie lata uchodził za ekonomicznego ignoranta i dyletanta, niezorientowanego w podstawowych zasadach polityki monetarnej, fiskalnej czy walutowej, niezainteresowanego nimi i dlatego niewypowiadającego się w tych kwestiach. Po ujawnieniu nagrań z negocjacji jakie prowadził w sprawie inwestycji deweloperskiej z austriackim kontrahentem, wielbiciele prezesa PiS dla odwrócenia uwagi od nadużyć w ten sposób odkrytych zaczęli wychwalać swojego wodza jako wytrawnego...

 • Janusz A. Majcherek

  ​Pułaski LGBT?

  Wtorek, 9 kwietnia (10:00)

  Informacja o odkryciu żeńskich cech w szkielecie Kazimierza Pułaskiego dotarła do Polski w okresie trwającej tu histerycznej kampanii przeciw wszelkiej seksualnej niejednoznaczności czy ambiwalencji. Po prezesie PiS symboliczne przewodnictwo w tej kampanii przejął wywodzący się z PSL burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej, zapowiadając uwolnienie zarządzanej przez siebie gminy od poglądów i ludzi domagających się tolerancji dla seksualnej odmienności czy nietypowości.

 • Janusz A. Majcherek

  Brexitowa nauczka

  Wtorek, 2 kwietnia (06:00)

  Obywatele Wielkiej Brytanii chcieli pokazać jak bardzo jest ona nadal wielka i nie potrzebuje Unii Europejskiej, której postanowili się przeciwstawić, opuszczając ją. Skończyło się kompromitacją i katastrofą nie tylko wizerunkową. Jeśli ktoś potrzebował potwierdzenia, że Unia jest potęgą, to je otrzymał, kto uwierzył w jej rzekomą słabość, ten się zawiódł. To powinno być przestrogą dla tych, którzy chcieliby się z nią skonfrontować lub z nią zadzierać.