Reklama

Reklama

Janusz A. Majcherek

 • Janusz A. Majcherek

  Niechciany Marsz

  Wtorek, 12 listopada (07:00)

  Doroczne Marsze Niepodległości stały się największymi demonstracjami publicznymi w Polsce, co mogłoby nasuwać przypuszczenie, że różne organizacje i instytucje będą się chciały z nimi utożsamić i przedstawiać je jako ze sobą powiązane, a ich uczestników jako swoich sprzymierzeńców.

 • Janusz A. Majcherek

  Redystrybucja pieniężna i siłowa

  Wtorek, 5 listopada (07:20)

  Według jednej z rozpowszechnionych interpretacji politycznych sukcesów nacjonalistyczno-klerykalnej prawicy, są one wynikiem i przejawem dokonywanej przez nią "redystrybucji godności".

 • Reklama

  Reklama

 • Janusz A. Majcherek

  Nauczanie (odchodzenia od) religii

  Wtorek, 29 października (16:00)

  ​Od rozpoczęcia nowego roku szkolnego z całej Polski napływają informacje o malejącej, gdzieniegdzie radykalnie, liczbie uczniów uczęszczających na lekcje religii. Dotyczy to także ośrodków małomiasteczkowych i regionów wschodnich, gdzie religijność była i jest najmocniejsza.

 • Janusz A. Majcherek

  Hajże na Schetynę

  Wtorek, 22 października (08:00)

  Odtrąbiwszy 12-procentowy sukces lewicy oraz jeszcze większy, bo 8-procentowy triumf PSL wspieranego przez Kukiza, chmara komentatorów w stadnym pędzie ruszyła rozliczać sprawcę 27-procentowej klęski Koalicji Obywatelskiej. To nie jest nowa tendencja, bo nękanie Schetyny jest tradycyjnym od lat rytuałem polskiego dziennikarstwa uważającego się za niezależne, a frazes "Schetyna nie ma charyzmy" już dawno stał się największym banałem polskiej publicystyki, z którym rywalizują jedynie "Schetyna...

 • Janusz A. Majcherek

  Układ sił

  Wtorek, 15 października (05:48)

  Uzyskanie przez kandydatów antypisowskiej opozycji większości mandatów w Senacie i odebranie obozowi rządzącemu kontroli nad tą instytucją, każe dość zasadniczo zrewidować dominujące interpretacje wyników wyborów parlamentarnych, zwłaszcza te formułowane tuż po ich ogłoszeniu. W spektakularny sposób bowiem zobrazowany został fakt, dający się też wywieść z innych danych liczbowych i procentowych, że większość elektoratu (suwerena - mówiąc językiem prezesa) wcale nie popiera PiS.

 • Janusz A. Majcherek

  ​Adekwatne dać rzeczy słowo

  Wtorek, 1 października (15:00)

  Oszust, malwersant, matacz, kłamca, oszczerca, denuncjator, prześladowca, oprawca, damski bokser, kupler - do każdego z tych określeń można przyporządkować co najmniej jednego działacza czy funkcjonariusza PiS, w tym prezesa tej partii, premiera i marszałka Sejmu.

 • Janusz A. Majcherek

  Nie bilansuje się

  Wtorek, 24 września (05:00)

  Awantura wokół opłacania składek emerytalnych od wynagrodzeń przekraczających 30-krotność średniej płacy krajowej obrazuje, jak niewydolny jest cały system emerytalny.

 • Janusz A. Majcherek

  Osamotnienie

  Wtorek, 17 września (08:00)

  Trudno w Polsce opublikować komentarz ukazujący się 17 września, bez odwołania się do tej jednej z najtragiczniejszych dat w polskiej historii. Tym bardziej, że dziś przypada okrągła, 80. rocznica sowieckiej inwazji, przypieczętowującej koniec II Rzeczypospolitej oraz otwierającej okres późniejszego nazistowskiego i komunistycznego panowania - w różnych formach - nad polskim terytorium i polskimi obywatelami.

 • Janusz A. Majcherek

  Transakcja wiązana

  Wtorek, 10 września (05:50)

  Trzy lata temu Szwajcarzy w powszechnym referendum odrzucili miażdżącą większością głosów propozycję otrzymywania co miesiąc stałej i wysokiej kwoty (mówiono o 2,5 tys. franków) - za nic, bez konieczności wykonywania pracy czy spełnienia innych warunków. Zapewne większość Polaków, którzy o tym słyszeli, uważa Helwetów za frajerów. Można tak sądzić na podstawie radosnych reakcji na obietnice rozdawania pieniędzy składane przez polskich polityków w kampanii wyborczej.

 • Janusz A. Majcherek

  Alternatywne światy

  Wtorek, 3 września (07:00)

  W 1939 roku władze, społeczeństwa i media zachodnich państw demokratycznych z rosnącym niepokojem obserwowały, jak po wchłonięciu Austrii oraz rozbiciu i podbiciu Czechosłowacji, narastała agresywna presja III Rzeszy na Polskę i groźba wybuchu wojny. Z oburzeniem i lękiem przyjęto zerwanie przez Hitlera paktu o nieagresji z Polską. Odnotowywano przygotowania militarne Wehrmachtu, antypolskie prowokacje w Gdańsku i na obszarach pogranicznych, eskalację żądań terytorialnych i zaciskanie się...

 • Janusz A. Majcherek

  Miernoty i brednie

  Wtorek, 27 sierpnia (05:50)

  Z kręgów bliskich obecnej władzy oraz tworzących jej zaplecze, przez wiele lat dobiegały skargi, że ich przedstawiciele nie są dopuszczani do publicznych stanowisk, a prezentowane przez nich poglądy do publicznej debaty. Gdy pod auspicjami "dobrej zmiany" dostąpili upragnionych awansów, okazało się, że to w przeważającej części miernoty i frustraci, a wyznawane przez nich poglądy to bzdury i brednie.

 • Janusz A. Majcherek

  ​Naszość

  Wtorek, 20 sierpnia (06:24)

  Jednym z dowodów rzekomej zdrady polskości, zarzucanej władzom Gdańska przez państwowo-partyjną propagandę pisowską, ma być wypuszczenie na tory zrekonstruowanego tramwaju z czasów Wolnego Miasta z napisem "Danzig". Krytycy tej inicjatywy usiłują więc najwyraźniej wmówić, że albo przed wojną nie było w Gdańsku tramwajów, albo że nie miały one niemieckojęzycznych tablic. Obie te supozycje są fałszywe. Czy więc gdańszczanie mają udawać, że ich miasto ma tramwaje dopiero od 1945 roku?

 • Janusz A. Majcherek

  Dla każdego coś innego

  Wtorek, 13 sierpnia (05:00)

  Polityk kandydujący do Sejmu, który skarży się na nie dość wysokie miejsce otrzymane na liście wyborczej macierzystego komitetu, przyznaje tym samym, że nie wyrobił sobie wśród wyborców renomy skłaniającej ich do głosowania właśnie na niego.

 • Janusz A. Majcherek

  Archiwalia i aktualia

  Wtorek, 6 sierpnia (09:00)

  Działacze partii Razem zamieścili na swojej stronie internetowej zbiór postulatów dotyczących społeczno-politycznego ustroju przyszłej Polski. Były tam wezwania do nacjonalizacji wielkiej własności kapitalistycznej, zagwarantowania wszystkim obywatelom pracy, zapewnienia masom pracującym współkierowania gospodarką, swobody walki klasy robotniczej o swoje prawa…

 • Janusz A. Majcherek

  ​Obłuda i szantaż

  Wtorek, 30 lipca (09:00)

  Ktoś będący w PRL członkiem, a tym bardziej działaczem ówczesnych organizacji komunistycznych, powinien powściągliwie odnosić się do postulatów dekomunizacji. Ale liczni w PiS - jak co rusz wychodzi na jaw - funkcjonariusze partyjni z takimi zaszłościami w życiorysach, nie krępują się oskarżać sędziów o faktyczne czy rzekome związki z komunistycznym systemem i obrzucać oponentów epitetem "komuchy".

 • Opinie

  Na ludowo

  Poniedziałek, 22 lipca (22:44)

  Gwiazda polskiej polityki, wielbiona przez polski lud, czego świadectwem rekordowy wynik w wyborach do Europarlamentu, okazała się niegodna funkcji przewodniczącej jednej z komisji owego parlamentu. Młody aktywista rządzącej partii, aspirujący do stanowiska prezydenta polskiej stolicy, przez jej mieszkańców odesłany z kwitkiem, okazał się idolem małopolskiej i świętokrzyskiej prowincji, zdobywając jej liczne głosy w tychże wyborach. To przykłady ilustrujące dwa przebiegające równolegle...