Reklama

Reklama

Opinie

 • Roman Graczyk

  Generał z prezydentem do Moskwy?

  Czwartek, 1 kwietnia (09:51)

  Zaproszenie generała Jaruzelskiego do Moskwy na obchody 65. rocznicy pokonania hitlerowskich Niemiec stanowi - nie ukrywajmy - problem. Ale klasę polityka poznaje się po tym, jak rozwiązuje problemy.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Byczo jest!

  Piątek, 26 marca (10:13)

  Redaktor Wysocka-Sznepf trafiła w sedno, jak rzadko się dziennikarzom zdarza. Wyjaśniając "Gazecie Wyborczej" przyczyny dyskomfortu, jaki odczuwała prowadząc do niedawna telewizyjne "Wiadomości", uchyliła się od suflowanych przez wywiadobiorczynię argumentów partyjnych. Powiedziała natomiast o problemie szerszym: "Wiadomości" są dziś zbyt ponure. Przedstawiają wciąż rozmaite trapiące Polskę nieszczęścia, a zupełnie nie pokazują rzeczy pozytywnych, jakby nic dobrego się w Polsce nie działo,...

 • Reklama

  Reklama

 • Roman Graczyk

  Prawybory w partii władzy

  Czwartek, 25 marca (09:30)

  Na dzień przed zakończeniem prawyborów w Platformie Obywatelskiej w głosowaniu wzięło udział 50 proc. jej członków. O ile nie nastąpi jakieś gwałtowne przyspieszenie, ten wynik będzie wiele mówił o jakości naszej demokracji i o samej Platformie.

 • Konrad Piasecki

  IPN okładany kłonicą

  Środa, 24 marca (07:28)

  IPN nie jest instytucją tak idealną, jak chcą tego jego piewcy, ale na pewno nie zasługuje na tak bezmyślne okładanie kłonicą, jakie fundują mu jego wrogowie...

 • Roman Graczyk

  Kapuściński - Domosławski - Kurtyka

  Czwartek, 18 marca (09:51)

  Artur Domosławski, autor najgłośniejszej i rzeczywiście bardzo ważnej książki ostatnich miesięcy, wdał się w polemikę z prezesem IPN, Januszem Kurtyką, na temat agenturalnych uwikłań jej bohatera.

 • Konrad Piasecki

  Karuzela Tuska

  Środa, 17 marca (08:42)

  Donald Tusk czuć się musi dziś jak zarządca karuzeli. Karuzeli o nazwie PRAWYBORY. Wsadził na nią swoich podwładnych i dalejże kręci nimi tak, jak dyktuje mu fantazja.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Manifa z Anetą K.

  Piątek, 12 marca (06:43)

  Prastary, z taaaką brodą dowcip: panienka robi zakupy w "Peweksie", ładuje pełen koszyk różnych luksusów i płaci w kasie dwudziestodolarówką. Kasjerka ogląda banknot i orzeka: proszę pani, te pieniądze są fałszywe. Na co panienka łapie się za głowę i krzyczy: o mój Boże, zostałam zgwałcona!

 • Roman Graczyk

  Partyjna dyscyplina a żywioł demokracji

  Czwartek, 11 marca (09:36)

  Prawybory w Platformie trochę zaczynają żyć własnym życiem. Pomyślane - tak mi się wydaje - jako operacja w pełni kontrolowana, zaczynają ujawniać prawdziwe pasje, rzeczywistą rywalizację, a nawet skrywaną dotąd niechęć pomiędzy dwoma pretendentami do partyjnej nominacji na kandydata PO w wyborach prezydenckich.

 • Konrad Piasecki

  PiS w stylu belle epoque

  Wtorek, 9 marca (11:35)

  W wojnie z Platformą PiS jest przeraźliwie bezradny. Archaiczny, coraz bardziej nierozumiejący nowoczesności styl prowadzenia przez Jarosława Kaczńskiego walki z Tuskiem przypomina mi pola bitew z początków I wojny światowej. Tam w imię tradycji francuscy piechurzy szli do boju w czerwonych spodniach i czapkach, a austriaccy oficerowie - przepasani żółtymi szarfami. Ginęli, bo wciąż łudzili się, że to będzie wojna w stylu belle epoque.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Sekciarze kontra gangsterzy

  Piątek, 5 marca (09:28)

  Polska scena polityczna to od kilku lat kuriozum na skalę światową. Dałoby się wskazać sporo krajów, w których tak jak u nas układ partyjny nie ma nic wspólnego z tradycyjnym podziałem na prawicę i lewicę, w których cała walka polityczna sprowadzona jest do irracjonalnych emocji i nijak się ma do ekonomicznej i politycznej rzeczywistości kraju.

 • Roman Graczyk

  Sikorski? Też dziękuję!

  Czwartek, 4 marca (08:52)

  Radosław Sikorski rozpoczął swój udział w partyjnych prawyborach od obrażania prezydenta Kaczyńskiego. Urzędujący - bądź co bądź - minister spraw zagranicznych powiedział na spotkaniu w Bydgoszczy w minioną niedzielę o parę zdań za dużo o urzędującym - bądź co bądź - prezydencie.

 • Konrad Piasecki

  Bezpowrotnie utracone dziewictwo

  Środa, 3 marca (07:22)

  Ta książka jest jak drzazga. Uwiera, przeszkadza, boli. Wprawia chyba każdego czytelnika, a już na pewno każdego czytelnika-dziennikarza, w stan dysonansu poznawczego, drżenia i niepokoju. Wściekam się, że ją napisano i cieszę się, że jest.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Matrix nasz powszedni

  Piątek, 26 lutego (07:36)

  Oto, zaprawdę Państwu powiadam, prawdziwy znak nowych czasów. Sejmowa komisja śledcza do przyłapania PiS-u na czymkolwiek, zwana potocznie "komisją naciskową", po dwóch latach wytężonego i, każdy przyzna, niezbyt owocnego szukania haków na Kaczora, podsumuje swe prace... Nie, właśnie nie żadnym raportem. Raporty to były kiedyś. Komisja podsumuje swoją pracę krótkim filmem czy też prezentacją multimedialną, przygotowywaną przez jej platformerskich członków.

 • Konrad Piasecki

  Historie miłosne

  Wtorek, 23 lutego (07:46)

  Hołdowanie zasadzie "wróg mojego wroga staje się moim przyjacielem" osiągnęło w ostatnich dniach poziom szaleństwa. Szczytowym osiągnięciem zbiorowej paranoi był nagły wybuch miłości polityków Platformy do Romana Giertycha. Myślałem, że śnię, widząc i słysząc partyjnych liderów deklarujących, że niedawny lider LPR byłby całkiem mile widziany w szeregach PO.

 • Konrad Piasecki

  "Przykrywka" dobra na wszystko

  Środa, 17 lutego (11:11)

  Jarosław Kaczyński rozwinął teorię "przykrywek". I wprowadził ją na metapoziom. "Przykrywając" Tuska Sikorskim "przykrył" się sam. A o "przykrywanie" oskarżył dziennikarzy. To nowy etap w żywocie "przykrywek". Żywocie - zwłaszcza ostatnio - bardzo bujnym

 • Konrad Piasecki

  Śledczy jak dzieci we mgle

  Wtorek, 9 lutego (10:35)

  Politycy PiS-u z trudem ukrywają wściekłość na swych śledczych. Komisja hazardowa miała być trampoliną, od której odbiją się partyjne notowania. Liczono, że - nawet, jeśli nie uda się przed nią udowodnić nikomu przestępstwa - samo pokazanie kuchni władzy, dziwnych kontaktów polityki z biznesem i panującej w Platformie atmosfery przyzwolenia na nie, będzie miało efekt podobny do komisji Rywina. A tymczasem w piątym miesiącu afery hazardowej, Tusk i jego partia sięgają sondażowych wyżyn -...