Reklama

Reklama

Opinie

 • Janusz A. Majcherek

  ​Patointeligencja

  Wtorek, 28 kwietnia (07:29)

  My, wielkomiejscy inteligenci, intelektualiści i artyści mamy wysokie wymagania i byle kto ich nie zaspokoi. Dotyczy to także polityki i polityków.

 • Robert Walenciak

  O co chodzi Gowinowi?

  Poniedziałek, 27 kwietnia (10:22)

  Jakby to nie zabrzmiało, dziś najważniejszym politykiem w Polsce jest Jarosław Gowin. Bo wszystko wokół niego się kręci. I od tego czy PiS zdoła go spacyfikować, zagnać z powrotem do Zjednoczonej Prawicy albo zniszczyć, czy też nie zdoła, zależy przyszłość polskiej polityki. Jarosława Kaczyńskiego również.

 • Reklama

  Reklama

 • Roman Graczyk

  ​Wybory to poważna rzecz

  Czwartek, 23 kwietnia (13:40)

  Czy się nam to podoba, czy nie, spór polityczny o to, czy dojdzie do wyborów prezydenckich w szczycie zachorowań na COVID-19, będzie najważniejszą informacją dnia co najmniej do 6 maja, kiedy to zapewne ustawa o głosowaniu korespondencyjnym wróci z Senatu do Sejmu. Nie może być inaczej, bo ten spór zawiera w sobie najważniejsze pytania o to, na czym polegają konkurencyjne wybory.

 • Grzegorz Jasiński

  Pandemia koronawirusa. Czas nauczki?

  Środa, 22 kwietnia (19:27)

  Można powiedzieć, że w Dzień Ziemi, przypadający w półwiecze pierwszego Dnia Ziemi, sama Ziemia udziela nam dość bolesnej lekcji pokory. Jeśli założymy, że koronawirus jest dziełem natury, a nie ma wciąż żadnych przekonujących dowodów, by myśleć inaczej, musimy przyznać, że natura jest w stanie zmusić nas do zachowań, o które jeszcze niedawno byśmy się nie podejrzewali. Pochowaliśmy się po domach i ćwiczymy powściągliwość w korzystaniu z jej zasobów i uroków. Czy w stanie "nowej normalności",...

 • Janusz A. Majcherek

  Koronawirus i autorytaryzm

  Wtorek, 21 kwietnia (09:00)

  W internecie i poza nim furorę robi nagranie wystąpienia Billa Gatesa z 2015 roku, w którym przestrzegał przed pojawieniem się w ciągu kilku lat epidemii grożącej śmiercią milionów ludzi. W tym samym czasie w Polsce odbywały się wybory, przed którymi rozmaici obserwatorzy i komentatorzy (w tym wyżej podpisany) ostrzegali, że zwycięstwo PiS doprowadzi w ciągu kilku lat do zniszczenia liberalnej demokracji i zaprowadzenia autorytaryzmu.

 • Robert Walenciak

  ​Minister Szumowski nie broni lekarzy

  Poniedziałek, 20 kwietnia (10:13)

  Jest chaos. Ale otworzyli las. Wcześniej go zamknęli, zdaje się, przy 3 tys. zarażonych, teraz, gdy zarażonych mamy 9 tys., otworzyli. Odwrotnie jest z maseczkami. Najpierw mówili, że niepotrzebne. Sam minister Szumowski mówił, że bardziej szkodzą niż pomagają. Śmiał się z tych noszących. A teraz nie wolno bez maseczki z domu wychodzić. Choć w lesie można zdjąć.

 • Grzegorz Jasiński

  Ile odmrożenia w odmrażaniu?

  Piątek, 17 kwietnia (08:00)

  Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii, dopóki nie będziemy mieli szczepionki - te słowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z konferencji prasowej najlepiej podsumowują sytuację, z jaką musimy się teraz liczyć. Minister zapowiedział też, że do czasu stworzenia szczepionki będziemy musieli zapewne nosić maseczki. Wygląda na to, że normalnie już było, a kiedy już szczepionka się pojawi i maseczki zdejmiemy, niektórzy z nas mogą się nawzajem nie poznać.

 • Roman Graczyk

  Walczyć czy bojkotować?

  Czwartek, 16 kwietnia (13:59)

  Opozycja ma z wyborami prezydenckimi problem. Nic w tym dziwnego, bo sytuacja jest wyjątkowa. Mamy bowiem stan delegitymizacji kilku ważnych instytucji (w tym tej izby Sądu Najwyższego, która orzeka o ważności wyborów), a na niego nakłada się epidemia, powszechne obostrzenia i praktyczna niemożność prowadzenia kampanii przez wszystkich kandydatów poza tym, który reprezentuje obóz obecnej władzy. Nie ma z tego chaosu dobrego wyjścia.

 • Robert Walenciak

  ​Pięć koronawirusowych mitów

  Wtorek, 14 kwietnia (09:58)

  Co prawda, jesteśmy w połowie epidemii koronawirusa, to jednak upłynęło już wystarczająco wiele czasu, by zweryfikować różne mity, które na jej temat zdążyły powstać.

 • Janusz A. Majcherek

  Kuglowanie

  Wtorek, 14 kwietnia (08:13)

  Liczni obserwatorzy i komentatorzy ostrzegają, że pandemia koronawirusa, przeciwdziałanie której wymaga wprowadzenia nadzwyczajnych środków, może przyczynić się do trwałego umocowania w niektórych systemach politycznych szczególnych uprawnień władzy, ustanawiając w ten sposób autorytarne reżimy. Przykład Węgier, gdzie rządząca ekipa przyznała sobie nadzwyczajne uprawnienia na czas nieokreślony, jest szczególnie niebezpieczny. A poczynania węgierskiego reżimu należy śledzić uważnie, bo polski...

 • Roman Graczyk

  Konstytucja to nie jest niewygodny mebel

  Czwartek, 9 kwietnia (12:01)

  Być może Jarosław Gowin nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i gdy nowelizacja kodeksu wyborczego wróci z Senatu na początku maja, to on ze swoimi 18 posłami będzie decydował. Z pewnością swoją zagrywką zyskał czas i być może to czas okaże się najważniejszym czynnikiem tej układanki. Bo nawet gdy Sejm odrzuci poprawki (czy veto) Senatu 6 lub 7 maja, na trzy lub dwie doby przed ciszą wyborczą, będzie za późno, by organizować wybory w formule „kopertowej”. Tak więc z punktu widzenia...

 • Grzegorz Jasiński

  Zdystansowanych Świąt

  Czwartek, 9 kwietnia (08:00)

  O tym, że będą to niezwykłe Święta Wielkanocne wiemy już doskonale od co najmniej kilku tygodni. Tak, jak był to niezwykły Wielki Post i niezwykły jest trwający Wielki Tydzień. Dla tych z nas, którzy chcą dostrzegać w tym jakiś znak, przestrogę, a może zachętę, pole do interpretacji i przemyśleń jest wyjątkowo szerokie. Mam wrażenie, że to jak tę Wielkanoc zapamiętamy będzie zależne od tego, jak w zbliżających się dniach zdecydujemy się zachować. Czy spróbujemy i damy radę te święta przeżyć...

 • Janusz A. Majcherek

  Piłat i inni

  Wtorek, 7 kwietnia (07:30)

  Do śmierci Jezusa najbardziej przyczynili się religijni fanatycy i ortodoksi, podczas gdy relatywista i sceptyk, stoicki kosmopolita i obojętny religijnie Piłat chciał go uwolnić od zarzutów i kary. Niestety, uległ kapłanom, a potem sfanatyzowanemu i podpuszczonemu przez nich motłochowi. To nauczka wypływająca z wydarzeń, które katolicy mają rozpamiętywać w tygodniu zwanym przez nich Wielkim.

 • Robert Walenciak

  Władza w szoku i panice

  Poniedziałek, 6 kwietnia (12:16)

  Władza rozsypała się na naszych oczach. A miała szansę wyjść z kryzysu obronną ręką. Bo jeśli chodzi o epidemię koronawirusa Polska jest wobec innych krajów europejskich opóźniona. O trzy tygodnie, może miesiąc, mniej więcej. O Chinach nawet nie wspominam.

 • Opinie

  Chyba już czas na maseczki...

  Sobota, 4 kwietnia (19:00)

  Wygląda na to, że obrazki znane nam z ulic państw azjatyckich, znane zresztą nie od czasu obecnej epidemii, ale dużo, dużo wcześniej zaczną się upowszechniać i w naszej części świata. Prawdopodobnie już niedługo widok osoby w maseczce na ulicy, w komunikacji miejskiej, czy w pracy w tzw. zachodnim świecie stanie się czymś absolutnie normalnym, nawet pożądanym. Powoli kończy się spór o sensowność stosowania takiej formy zabezpieczenia przed rozprzestrzenianiem wirusa. Wszystko, co może...

 • Roman Graczyk

  Koronawirus w państwie prawa (2)

  Czwartek, 2 kwietnia (15:23)

  Opozycja została po raz kolejny ograna przez obóz rządzący, gdy w ubiegłym tygodniu, w nocy z piątku na sobotę, Prawo i Sprawiedliwość dorzuciło do pakietu ustaw, także zmiany w prawie wyborczym - korespondencyjne głosowanie dla części wyborców. Senat szybko procedował, bo opozycja uznała, że skoro w pakiecie są i przepisy (uwaga do PT Wszystkich: nie "zapisy") witalnie ważne dla Polaków, i owe zmiany w prawie wyborczym, to trudno, trzeba głosować. Sejm odrzucił wszystkie poprawki, nowe prawo...