Opinie
-
Wiktor Świetlik
Stringi na K2
Środa, 20 stycznia (11:37)
Człowiek nie uczy się przez całe życie, ale za to ludzi się całe ich życie uczy i ostatnio, gdyby zechcieli, dowiedzieliby się czegoś ważnego na temat himalaizmu. Oto, himalaista, który zdobywa ośmiotysięcznik z tlenem jest gorszy od tego bez tlenu. Właściwie nawet nie to, że gorszy. To po prostu inna dyscyplina.
-
Jarosław Kuisz
Weto, weto, weto! Od Bałtyku aż po Tatry
Wtorek, 19 stycznia (12:05)
"Weto góralskie", "weto bałtyckie", "otwieraMY" - na naszych oczach polski biznes wypowiada posłuszeństwo rządzącym. Akcja nie przyjęła masowej skali, niemniej o nieposłuszeństwu obywatelskim wobec rządu i forsowanych przepisów sanitarnych mówi się już otwarcie. Co może ważniejsze, w sieci można bez trudu przeczytać o "sekretnych" sposobach korzystania z usług hotelowych czy restauracyjnych. Wiemy z mediów, że w atrakcyjnych regionach w czasie ferii pensjonaty były pełne gości. Widzieliśmy...
-
Robert Walenciak
Kraina gnuśności
Czwartek, 14 stycznia (10:50)
Człowiek to brzmi dumnie. Mija rok od wybuchu pandemii. I jak to wygląda? Unia Europejska zarejestrowała dwa rodzaje szczepionek: Pfizera i Moderny. Za chwilę zarejestruje trzecią – opracowaną przez firmę AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oxfordzkiego. Swoją szczepionkę mają już Rosjanie, swoją Chińczycy. Kanadyjczycy ogłosili, że mają już lek na COVID-19.
-
Jarosław Kuisz
Jarosław Kuisz: Donald Trump bez zębów
Wtorek, 12 stycznia (12:39)
"Czy nie można w końcu uciszyć tego człowieka, który nas tak denerwuje?" - od czterech lat miliony ludzi w Ameryce zadawały sobie to pytanie. W tym czasie inne miliony stwierdzały: "Nareszcie ktoś głośno mówi, co czuję! Co za gość, kocham go!".
-
Robert Walenciak
Żałosny koniec Trumpa
Czwartek, 7 stycznia (11:33)
To nie jest koniec demokracji w Ameryce. Ani nawet jej kryzys. Kto tak pisze, to pisze bzdury. To jest żałosny koniec Donalda Trumpa. I żałosny koniec tych, którzy mu uwierzyli.
-
Jarosław Kuisz
Ból polskiego Brexitu
Wtorek, 5 stycznia (13:50)
Smutno było patrzeć w sylwestrową noc na tarczę Big Bena w telewizji. Ogromne wskazówki, nieubłaganie docierając do dwunastki, wyznaczały koniec pewnej epoki. Bite 47 lat Wielkiej Brytanii w europejskim projekcie, dobiegło końca.
-
Roman Graczyk
Zły rok na złą wróżbę
Czwartek, 31 grudnia (11:21)
To nie był dobry rok. Oczywiście przede wszystkim dlatego, że nasze życie publiczne i prywatne zostało zdewastowane przez epidemię - a przecież sądziliśmy, że ten rodzaj nieszczęść ludzkość ma już za sobą. Także dlatego, że w tym roku świat nie przybliżył się do ambitnych celów walki z globalnym ociepleniem. A i dlatego, że w wielu miejscach na świecie terroryści nadal sieją śmierć. Jak również dlatego, że populizm ma się dobrze - zwyciężył w Polsce w osobie prezydenta Dudy, wybranego na...
-
Janusz A. Majcherek
Nie będzie nas, niech będzie las
Wtorek, 29 grudnia (11:23)
Średniowieczne kroniki i relacje opisują obecne ziemie Polski jako niemal w całości porośnięte puszczą. Rzeki były przez stulecia jedynymi szlakami transportowymi prowadzącymi przez gęste knieje. Ale stopniowo postępowała wycinka puszcz, karczowanie lasów, czyli deforestacja. Najpierw pod osadnictwo i związane z nim rolnictwo, a potem, już w czasach nam bliższych, pod działalność przemysłową. Intensywna industrializacja oznaczała intensywną deforestację. Nie tylko w Polsce, Wyspy Brytyjskie i...
-
Robert Walenciak
Przegrywy
Poniedziałek, 28 grudnia (14:30)
Kończy nam się paskudny rok 2020, znaczony pandemią COVID-19, która demolowała świat zachodni. To było, niestety, wydarzenie numer 1. Ale w jego cieniu miał miejsce inny, ważny proces – odwrót prawicowych populistów.
-
Roman Graczyk
Wojtek
Czwartek, 24 grudnia (12:48)
Była jesień roku 1978, może 1979. Polska gierkowska. Ponieważ interesowałem się drukami bezdebitowymi, moja koleżanka Małgosia Gwiazdecka, która studiowała w Krakowie, ale pochodziła z Warszawy zapytała mnie, czy chciałbym się zająć kolportażem warszawskiej bibuły w Krakowie.
-
Grzegorz Jasiński
Pokój ludziom dobrej woli
Środa, 23 grudnia (18:55)
Postanowiłem sobie już jakiś czas temu, że przed Świętami Bożego Narodzenia tak właśnie muszę zatytułować dzisiejszy felieton. Tyle, że szybko okazało się, że mam problem z tym, jak potem wypełnić go treścią. Ja wiem, że u piszących w internetach z treścią nie zawsze jest wszystko w porządku i że często tytuł nie ma z treścią wiele wspólnego, problem jednak jest - moim zdaniem - głębszy. Chodzi bowiem o to, kto z nas dziś ma jeszcze chęć okazywania dobrej woli, a kto jest gotów w tę dobrą...
-
Janusz A. Majcherek
Bez Kościoła
Wtorek, 22 grudnia (07:59)
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego odnotował kolejny roczny spadek uczestnictwa wiernych w cotygodniowych obrzędach liturgicznych. A chodzi o rok 2019, ten obecnie się kończący może wykazać gwałtowne załamanie, wywołane ograniczeniami przeciwpandemicznymi. W nadchodzącym zaś prawdopodobnie pojawi się efekt przyzwyczajenia wielu wiernych do nieuczestniczenia w niedzielnych nabożeństwach. Do tego dochodzi porzucanie Kościoła z powodu ujawnianych kolejnych skandali z udziałem jego...
-
Robert Walenciak
Ja nie wierzę tobie, ty nie wierzysz mi
Poniedziałek, 21 grudnia (09:52)
Jeżeli miałbym wskazać jeden, jedyny czynnik w naszym życiu publicznym, który powoduje, że jest ono takie jak jest, to wskazałbym bez wahania na brak zaufania. Brak zaufania jest powszechny – nie ufają sobie politycy, politykom nie ufają przedsiębiorcy, wyborcy, nikt nikomu nie wierzy, jeden podejrzewa drugiego.
-
Roman Graczyk
Nie z tego paragrafu, proszę
Czwartek, 17 grudnia (11:15)
Instytut Pamięci Narodowej wciąż odmawia przyznania statusu działacza opozycji antykomunistycznej Mirosławowi Chojeckiemu, a sprawa ta ciągnie się już kilka lat.
-
Grzegorz Jasiński
Szczepionka albo...?
Czwartek, 17 grudnia (10:00)
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z obecnym planem, za tydzień będą się mogły rozpocząć w Europie szczepienia przeciwko COVID-19. Od początku pandemii eksperci nie kryli, że to właśnie szczepienia mogą zdecydować o naszej wygranej z koronawirusem, a jednak można odnieść wrażenie, że im bliżej szczepień, tym mniejszy entuzjazm opinii publicznej im towarzyszy.
-
Janusz A. Majcherek
Duma czy wstyd
Wtorek, 15 grudnia (09:00)
"Wstawanie z kolan", "przywracanie należnej nam pozycji", "odzyskiwanie właściwej rangi" - to slogany jakimi autokraci z różnych zakątków świata ogłupiają społeczeństwa, nad którymi chcą zapanować. I to, niestety, często przynosi sukcesy, wyrażające się poparciem omamionych mieszkańców dla sprytnego wodza narodu, roztaczającego przed nim miraże wielkości i chwały.