Reklama

Reklama

Opinie

 • Robert Walenciak

  Czterdzieści lat

  Poniedziałek, 31 sierpnia (10:23)

  ​Czterdzieści lat temu świat patrzył na Gdańsk. Tak, świat - bo wydarzenie było bez precedensu - w państwie "komunistycznym" (tak je nazywano, choć z komunizmem to nie miało wiele wspólnego) władza podpisywała umowę ze strajkującymi robotnikami i wyrażała zgodę na powołanie niezależnego związku zawodowego. A - to wszyscy wiedzieli - było to coś więcej niż związek zawodowy... To było coś co wychodziło poza obowiązujące wówczas reguły, to był szok - zarówno w Moskwie, jak i w Waszyngtonie.

 • Roman Graczyk

  Rzecznik – urząd, który drażni

  Czwartek, 27 sierpnia (12:16)

  Minął już termin zgłaszania kandydatur na Rzecznika Praw Obywatelskich, wystawiona została tylko jedna kandydatura, niebędąca po myśli partii rządzącej, i zapowiada się nam kolejny personalno-polityczny klincz. Z pewnością Zuzanna Rudzińska-Bluszcz to nie jest kandydatka, którą mogłoby wystawić Prawo i Sprawiedliwość. Jednak tryb wyboru RPO, wymagający zgody Sejmu i Senatu, sprawia, że PiS nie wystawiło swojego kandydata, jak gdyby nie chcąc iść na zwarcie z opozycją, bo kandydat czysto...

 • Reklama

  Reklama

 • Grzegorz Jasiński

  Nowa normalność zależy od nas

  Środa, 26 sierpnia (16:33)

  Wakacyjne doświadczenia - z polskich, nieprzesadnie tłumnie odwiedzanych gór - pokazują mi, że koronawirus z naszej świadomości, a szczególnie z praktyki naszych zachowań, powoli znika. Owszem, płyny do dezynfekcji rąk są wszędzie dostępne, wezwania do noszenia maseczek w sklepach i pomieszczeniach zamkniętych, wywieszone, ale zarówno jeśli chodzi o dezynfekcję rąk, jak i przesłanianie ust i nosa, przesadnie pilnie się tego nie trzymamy. Wielka szkoda. Moim zdaniem dezynfekcja rąk, maseczki i...

 • Janusz A. Majcherek

  Martwy sezon

  Wtorek, 25 sierpnia (06:00)

  Tegoroczny sezon turystyczny, nominalnie właśnie trwający, charakteryzuje się rozważaniami skutków, jakie przyniesie jego brak, czyli załamanie ruchu turystycznego w najpopularniejszych destynacjach. Opinie na ten temat nie są jednolite, bo też nie ma zgody co do korzyści i pożytków jakie turystyka - w obecnym świecie globalna - przynosi.

 • Robert Walenciak

  Jaka jest gra Łukaszenki?

  Poniedziałek, 24 sierpnia (10:45)

  Patrzę na telewizyjne relacje z Białorusi z różnymi uczuciami. Z podziwem - bo protestujący zachowują się w sposób niesamowity, są zdyscyplinowani, powściągliwi, mądrzy po prostu. I chce im się! Z niepokojem - bo przecież Łukaszenka już zapowiedział, że z protestami kończy, białoruska telewizja pokazała go z karabinem, już szykuje policję i wojsko. Więc różnych złych rzeczy można się spodziewać - bo z jednej strony są pałki i karabiny, a z drugiej? Manifestanci nie mają nic. Ich siłą jest, że...

 • Roman Graczyk

  Białoruś - bunt - i co dalej?

  Czwartek, 20 sierpnia (10:56)

  Kiedy w lipcu 1980 roku wygasały strajki w Lublinie i okolicach, wydawało się, że władza ekipy Gierka nie jest zagrożona, a już tym bardziej nikt sobie nie wyobrażał, że za kilka tygodni nastąpi największy przełom polityczny w historii PRL-u. Mam teraz wrażenie pewnej analogii tamtej dynamiki zmiany w Polsce do obecnej dynamiki zmiany na Białorusi. Nie twierdzę, że podobny będzie finał, ale podobna jest nagła erupcja wolnościowych dążeń. To jest to zaskoczenie i ta nadzieja na lepsze jutro.

 • Janusz A. Majcherek

  Kto jest kim

  Wtorek, 18 sierpnia (06:00)

  Zasada, zgodnie z którą tożsamość i identyfikacja człowieka jest kwestią jego własnego wyboru i autonomicznej decyzji, ma głęboki sens oraz poważne uzasadnienie. Chodzi przede wszystkim o niedopuszczenie takich sytuacji jak w III Rzeszy, gdy Joseph Goebbels obwieszczał: "o tym, kto jest Żydem, decyduję ja!". W dzisiejszych polskich realiach ważne jest, aby nikt nie miał prawa decydować, komu wolno określać się mianem Polaka. Żydem, Polakiem, Ślązakiem czy warszawiakiem jest ten, kto za...

 • Robert Walenciak

  ​Jak się sprzedać i ośmieszyć

  Poniedziałek, 17 sierpnia (10:06)

  To jest i świństwo, i głupota. Dwa w jednym. Tak oceniam głosowanie, w którym posłowie przyznali prezydentowi, premierowi, ministrom, no i sobie, gigantyczne podwyżki. Załatwili to jednego dnia, po cichutku! Szast, prast! Nikt jakoś nie krzyczał, że trzy czytania odbyły się jednego dnia, że tryb uchwalania ustawy jakiś dziwny, że nie ma konsultacji obywatelskich i tego typu rzeczy. Tym razem nikomu to nie przeszkadzało. Zgodnie podnieśli ręce - władza i opozycja. Ledwo 33 posłów było przeciw.

 • Roman Graczyk

  Dziwny jest ten świat

  Czwartek, 13 sierpnia (15:36)

  Dziwny jest ten świat. Michał Sz. (skrócona forma nazwiska z powodu postawienia mu zarzutów prokuratorskich), mężczyzna, który ma w dokumentach stanu cywilnego wpisane: "płeć: mężczyzna", a także nie pozbył się widocznych gołym okiem atrybutów męskości, uważa się - ponoć - za osobę płciowo niebinarną. Powiadam "ponoć", bo z kolei używa żeńskiego imienia "Margot" i życzy sobie, by w formie zaimkowej pisać i mówić o nim "ona".

 • Grzegorz Jasiński

  A co dalej z węglem?

  Środa, 12 sierpnia (18:48)

  W natłoku tematów ważnych, bardzo ważnych i umiarkowanie ważnych nie mieliśmy ostatnio czasu zajmować się sprawą rzeczywiście istotną, która wkrótce nam o sobie przypomni. Usłyszymy o niej zarówno w związku z negocjacjami górniczych związków zawodowych z rządem, jak i odgłosami z Brukseli, że bez względu na pandemię koronawirusa odejścia od Europejskiego Zielonego Ładu nie będzie. Chodzi o to, co mamy zrobić z tym węglem.

 • Opinie

  Radykalnie czy skutecznie

  Wtorek, 11 sierpnia (09:00)

  W latach 60. w emancypacyjnych środowiskach czarnoskórych Amerykanów ścierały się ze sobą dwie koncepcje zmagań o równouprawnienie. Jedna proponowała pokojowe inicjatywy i działania, podejmowane metodami legalnymi i politycznymi, a jej uosobieniem był Martin Luther King. Druga nawoływała do akcji radykalnych, nie wyłączając przemocowych, a nawet zbrojnych, uosabiał je zaś Malcom X.

 • Robert Walenciak

  Margot - kto za tym stoi i komu to służy?

  Poniedziałek, 10 sierpnia (10:09)

  Zdjęcie Julii, to z piątku, która leży na chodniku, i dusi ją policjant, obiegło cały świat. Tak wygląda dziś Polska. Brawo Wy!

 • Roman Graczyk

  Tour de Pologne: Fasada i tyły

  Czwartek, 6 sierpnia (07:00)

  Od lat jestem kibicem kolarstwa. Pandemia COVID-19, oprócz wszystkich innych, i dalece ważniejszych, szkód, poczyniła także szkody w kolarstwie – po prostu nie było minionej wiosny wielkich wyścigów. Dlatego tak bardzo radosną dla kibiców kolarstwa była wiadomość, że pierwszą wieloetapową imprezą kolarską w kalendarzu UCI będzie Tour de Pologne.

 • Grzegorz Jasiński

  Zgubna pokusa ostentacji

  Środa, 5 sierpnia (18:40)

  Po wyborach prezydenckich osobom przywiązanym w Polsce do Kościoła i ogólnie tego co uznajemy za narodową tradycję przytrafiło się co najmniej kilka okazji, by - delikatnie mówiąc - być świadkami nieprzyjemnych przypadków ostentacji. Choć pierwszy z nich był jednostkowy, a kolejne dopiero zdają się zwiastować to, co nastąpi, wydają mi się na tyle ważne, by w ramach remanentu po pierwszej części urlopu je przypomnieć.

 • Janusz A. Majcherek

  Niech im będzie

  Wtorek, 4 sierpnia (06:00)

  Drogi chłopcze! Jeśli twój ojciec, ojczym lub konkubent twojej matki znęca się nad tobą, nie wahaj się powiedzieć o tym pani pedagog w szkole. Zrób to koniecznie, jeżeli maltretuje twoją matkę czy siostrę. I nie słuchaj tych, którzy mówią, że domowych problemów nie wynosi się na zewnątrz, albo że nie wolno donosić na swojego ojca czy "wujka".

 • Roman Graczyk

  Unia się nie poddaje

  Czwartek, 30 lipca (11:02)

  Co się nie stało w lutym/marcu, stało się poniekąd 21 lipca. Szefowie państw i rządów UE podjęli historyczną decyzję.