Reklama

Reklama

Opinie

 • Robert Walenciak

  ​Na krótkim łańcuchu

  Poniedziałek, 28 września (10:46)

  Cudowne... PiS (z przybudówkami) rządzi Polską od pięciu lat. Ostatnio, po wyborach 2019 roku, zawarł z nimi umowę koalicyjną. Kolejną, odnowioną. Ale nie wiadomo, co jest w niej zapisane, bo umowa była tajna.

 • Roman Graczyk

  ​Imigracja: Nowy pomysł - nowe zagrożenia

  Czwartek, 24 września (15:56)

  Komisja Europejska zaprezentowała nowe rozwiązania w zakresie imigracji. Dlaczego nowe? Bo polityka imigracyjna Komisji Jean-Calude'a Junckera została de facto zablokowana przez państwa z Europy Wschodniej. Teraz Komisja Ursuli von der Leyen, świadoma tamtej porażki, próbuje przełamać pat.

 • Reklama

  Reklama

 • Grzegorz Jasiński

  Wstrzymać COVID czy wstrzymać konie?

  Środa, 23 września (19:25)

  Lata pracy nauczyły mnie, że informacje o przełomowych odkryciach naukowych, a szczególnie nowych lekach, powinno się podawać w chwili zakończenia badań i opublikowania ich wyników w wiarygodnym czasopiśmie naukowym. Dlatego konferencję prasową, na której wychodzi polityk - nawet z medycznym wykształceniem - i ogłasza, że oto "jako pierwsi na świecie mamy lek na COVID-19" muszę traktować z dużą dawką sceptycyzmu. Nie dlatego, że to nie może być prawda. Dlatego, że to nie musi być prawda.

 • Janusz A. Majcherek

  ​Ideologie i interesy

  Wtorek, 22 września (06:10)

  Komentatorzy opisują konflikty i antagonizmy w obozie "dobrej zmiany" według leninowskiej formuły "kto kogo", co sugerowałoby, że to walka o wpływy i dominację w tym obozie. Nie przekreśla to jednak możliwości, że motywacje uczestników tej rozgrywki mają charakter ideologiczny. W obozie bolszewików też przecież toczył się spór o rozumienie doktryny komunistycznej i dobór metod jej wprowadzania w życie. W tym również o zakres przemocy mającej pomóc w przybliżeniu jej zwycięstwa.

 • Robert Walenciak

  Koalicja. Ostateczna rozgrywka

  Poniedziałek, 21 września (10:05)

  ​To nie sprawa "piątki dla zwierząt" zadecydowała o kryzysie w koalicji, czy też o jej rozpadzie. Przyczyny są głębsze - Zjednoczona Prawica rozpada się od środka, bo poszczególni jej baronowie toczą między sobą wojny, bo różne są wizje kolejnych trzech lat, a Jarosław Kaczyński nie jest w stanie nad tym zapanować.

 • Roman Graczyk

  Isakowicz-Zaleski versus Dziwisz: Logika prawdy i logika urzędu

  Czwartek, 17 września (13:08)

  Wczoraj wybuchła afera ks. Isakowicz-Zaleski – kard. Dziwisz. Prawdę mówiąc, trzeba było kiedyś dużej naiwności, żeby obecnie czuć się zaskoczonym podejrzeniami co do roli byłego metropolity krakowskiego w ukrywaniu przestępstw seksualnych w Kościele. Wystarczy tu bowiem odpowiedź na proste pytanie, kto był najważniejszą osobą w bezpośrednim otoczeniu Jana Pawła II, gdy na początku lat 2000. informacja o ekscesach abpa Paetza uporczywie była blokowana w Watykanie tak, żeby papież nie miał do...

 • Grzegorz Jasiński

  Fałszywe strefy orędzia

  Środa, 16 września (20:44)

  Pierwsze orędzie o stanie Unii wygłoszone w Parlamencie Europejskim przez nową szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen pozostanie nam w pamięci ze względu na "strefy wolne od LGBTQI", na które w Unii miejsca nie ma. Problem w tym, że nie tylko nie ma na nie miejsca, ale i formalnie samych tych stref nie ma. Przynajmniej w Polsce. Pani Przewodnicząca w zapale walki o równość postanowiła swoją aluzją, choć bez wspominania wprost naszego kraju, powielić ordynarnego fake newsa. I...

 • Janusz A. Majcherek

  ​W kręgu nacjonalistów

  Wtorek, 15 września (08:00)

  Gdy w Polsce przedstawiciele wszystkich sił parlamentarnych, po raz pierwszy od dawna, wspólnie naradzają się nad stanowiskiem w sprawie Białorusi, polscy parlamentarzyści w litewskim Sejmie jako jedyni odmówili udziału w sesji, podczas której przyjmowano uchwałę potępiającą reżim Łukaszenki i wspierającą wolnościowe aspiracje białoruskiego społeczeństwa. Dopełniają w ten sposób kompromitacji politycznej reprezentacji polskiej mniejszości i grzebią nadzieje na spełnienie jej postulatów.

 • Robert Walenciak

  Trzaskowski bez maski

  Poniedziałek, 14 września (09:42)

  Zaraz wyobraziłem sobie, co by były jakby do klubu zajrzał Jarosław Kaczyński. No, przecież on z didżejem by nie rozmawiał.

 • Roman Graczyk

  Urban jako dobre towarzystwo

  Czwartek, 10 września (13:29)

  Kilkoro przyjaciół zwróciło mi uwagę na wywiad z Jerzym Urbanem w "Gazecie Wyborczej"*. Byli zdegustowani i – jednak – zaskoczeni, że "Gazeta" się na to poważyła. Przeczytałem. Oto co o tym myślę.

 • Grzegorz Jasiński

  ​WYBORY JUŻ ZA TRZY LATA

  Środa, 9 września (17:10)

  Ożywione rozmowy Zjednoczonej Prawicy o rekonstrukcji rządu i nowej formie współpracy Prawa i Sprawiedliwości z Solidarną Polską i Porozumieniem są najlepszym dowodem na to, że kolejne wybory coraz bliżej. Politycy rządzących partii najwyraźniej rozumieją, że mają przed sobą niełatwe trzy lata rządów, które w dominującym stopniu rozstrzygną, jakie będą ich szanse w roku 2023.

 • Janusz A. Majcherek

  ​Między Paryżem a Moskwą

  Wtorek, 8 września (06:00)

  W związku z rozpoczęciem w Paryżu procesu współorganizatorów krwawego zamachu na redakcję "Charlie Hebdo" na okładce tego pisma ukazały się karykatury Mahometa, których opublikowanie pięć lat temu sprowokowało owe zamachy. Niektórzy obserwatorzy i komentatorzy uznali, że to niepotrzebna prowokacja. Prezydent Macron stwierdził jednak, że Republika Francuska gwarantuje wolność słowa i jej władze nie będą podejmowały żadnych kroków mogących ją ograniczyć.

 • Robert Walenciak

  Ta plaga szkodzi Polsce

  Poniedziałek, 7 września (09:00)

  Trzy podobne wiadomości – to trudno uznać za przypadek.

 • Roman Graczyk

  ​Jeszcze jedno kontuzjogenne wstawanie z kolan

  Czwartek, 3 września (10:40)

  Niemcy mają nowego ambasadora w Polsce - jest nim Arndt Freytag von Loringhoven. Mogło to zostać przeprowadzone rutynowo, tak, jak się takie rzeczy normalnie załatwia w relacjach dyplomatycznych. Ale zostało - jak często pod tymi rządami - przeprowadzone niekonwencjonalnie: hałaśliwie, z odsłanianiem naszych urazów, naszych kompleksów i naszego nigdy niezaspokojonego dążenia, żeby inni (czyli Zachód w ogólności, a szczególnie Niemcy) traktowali nas z należytym respektem.

 • Grzegorz Jasiński

  Nasza rocznica murem podzielona

  Środa, 2 września (20:10)

  Pamiętacie Państwo, gdzie po raz pierwszy usłyszeliście nazwisko Wałęsa? Nie kiedy, bo to oczywiste, ale właśnie - gdzie. Ja pamiętam. Było to w Miłkowie u podnóża Karkonoszy, gdzie z Rodzicami byłem w sierpniu 1980 roku na wczasach. Usłyszeliśmy to nazwisko dzięki małemu radyjku nastawionemu na Głos Ameryki z Waszyngtonu.

 • Janusz A. Majcherek

  Szkoła wedle życzenia

  Wtorek, 1 września (08:00)

  ​Rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego jest cyklicznie powracającym pretekstem do medialnej debaty o szkole, szkolnictwie, systemie oświaty, treściach kształcenia, modelu edukacji i wychowania. W minionych latach tematy te zostały jednak zdominowane przez kontrowersje wokół likwidacji gimnazjów i bałaganu spowodowanego "deformą" ustroju szkolnego, a w roku obecnym przyćmione wywołanymi przez koronawirusa dyskusjami o bezpieczeństwie uczniów w warunkach pandemii. W tle jednak tli się i jeszcze...