Reklama

Reklama

Opinie

 • Robert Walenciak

  Ta wojna dopiero się zaczyna

  Poniedziałek, 26 października (10:54)

  Trzeba być absolutnym sadystą, żeby zmuszać kobiety, by nosiły w sobie zdeformowane płody, wiedząc, że zaraz po przyjściu na świat umrą w cierpieniach.

 • Roman Graczyk

  Samuel Paty, czyli próba stanięcia na nogach

  Czwartek, 22 października (11:01)

  A jednak Samuel Paty nie jest pierwszą ofiarą islamskiego terroryzmu, o której należy mówić, że to "cios w samo serce Republiki" (le coup porté au coeur-même de la République). Ciosem w samo serce Republiki było zabójstwo dwojga policjantów w Maganville w 2016. Ciosem w samo serce Republiki był atak na policyjną furgonetkę na Champs-Ēlysées (w wyniku której jeden z policjantów zmarł) w 2017. Ciosem w samo serce Republiki było zabójstwo księdza katolickiego, odprawiającego Mszę św. w 2016 r. w...

 • Reklama

  Reklama

 • Grzegorz Jasiński

  10 tysięcy... i co dalej?

  Środa, 21 października (20:29)

  W dniu, w którym po raz pierwszy od początku pandemii liczba nowych zakażonych przekracza 10 tysięcy, trudno o przesadny optymizm. Tym bardziej, że sejmowe obrady na temat ustawowych środków, które mają skutki pandemii ograniczyć, pokazały, że obie strony politycznego sporu w Polsce ani myślą przestać zajmować się tym, co lubią najbardziej, czyli kłótnią. A jednak mam wrażenie, że starając się postępować rozsądnie, mamy szanse wyjść z tego wszystkiego cało. Cało jako społeczeństwo.

 • Janusz A. Majcherek

  Granice walki politycznej

  Wtorek, 20 października (10:00)

  Konkurencja i rywalizacja różnych sił politycznych należy do istoty demokracji. Jeśli ten system jest stabilny i funkcjonuje harmonijnie (fachowcy nazywają go wtedy skonsolidowanym), zmagania te mają charakter merytoryczny, czyli dotyczą koncepcji, programów, doktryn politycznych. Stawką jest uzyskanie lub utrzymanie władzy, czyli możliwości realizacji swoich pomysłów, a dla przegranych jej utrata lub pozbawienie szans na zdobycie. Przekazanie zaś owej władzy odbywa się bezkonfliktowo i...

 • Robert Walenciak

  ​Co zrobi władza?

  Poniedziałek, 19 października (12:08)

  Teraz mamy krzyk, i próbę łatania dziurawego dachu, gdy wali ulewa...

 • Roman Graczyk

  Gardzienice i świat

  Czwartek, 15 października (18:21)

  Gdyby Andrzej Lepper nie był Lepperem jakiego znaliśmy, czyli uosobieniem "buractwa", z pewnością ekscesy obyczajowe "Samoobrony" (w tym słynna "praca za seks") nie wyszłyby tak szybko na jaw.

 • Grzegorz Jasiński

  Co tu się od-covidowało?

  Środa, 14 października (18:10)

  Nie widzę powodu, by udawać, że nie pamiętam śmieszkowania na temat "rzekomego" wypłaszczenia liczby zakażeń koronawirusem wiosną i w czasie wakacji. Dziś, kiedy dzienna liczba zakażeń jest 10 do 20 razy od tamtej wyższa, można mieć tylko nadzieję, że ci, którzy wtedy śmieszkowali, też to pamiętają. I potraktują jako nauczkę.

 • Janusz A. Majcherek

  ​Świeckie marzenie

  Wtorek, 13 października (11:15)

  Chwalony niedawno w tej rubryce (za obronę wolności słowa przed oskarżeniami o obrazę uczuć religijnych) prezydent Macron znowu dał powody do komplementów: ogłosił zamiar uchwalenia jeszcze tej jesieni ustawy mającej na celu przeciwdziałanie "separatyzmowi islamistycznemu" - jak nazwał religijny fundamentalizm i integryzm szerzony przez niektórych muzułmanów.

 • Robert Walenciak

  Dlaczego państwo przegrywa wojnę z COVIDEM-19?

  Poniedziałek, 12 października (10:40)

  Tydzień temu frasowałem się, że jesteśmy, jako społeczeństwo, w mackach różnych strachów, co nas paraliżuje, i odbiera wolę walki. I cofa. Zaraz więc usłyszałem, że tak pisząc powinienem przede wszystkim wspomnieć o koronawirusie, o tym słynnym COVID-19. Bo on straszy w ostatnich miesiącach najmocniej.

 • Roman Graczyk

  ​Polak, Węgier? Ci dwaj z oślej ławki

  Czwartek, 8 października (15:21)

  Polska i Węgry grożą zablokowaniem planu gospodarczej odbudowy Unii, przyjętego na lipcowym szczycie, jeśli zostanie wprowadzony w życie mechanizm wiążący wypłaty z kasy unijnej z przestrzeganiem praworządności.

 • Grzegorz Jasiński

  Wespół w zespół po Nobla?

  Środa, 7 października (23:20)

  Praca naukowa jest przedsięwzięciem w coraz większym stopniu zespołowym. Instytut Karoliński i Królewska Szwedzka Akademia Nauk będą miały coraz większy problem, by w swoich dorocznych decyzjach dotyczących naukowych Nobli trzymać się zasady, że w danym roku i w danej dziedzinie wyróżnia nie więcej, niż trzy osoby. Akademicy będą jednak musieli z tym żyć, nic nie wskazuje na to, by zasady miały się zmienić, nikt nie chce przecież, by nagle pojawiło się 5 tysięcy nowych Noblistów.

 • Janusz A. Majcherek

  ​Częściowo i całościowo

  Wtorek, 6 października (12:20)

  Ostatnio zmarło kilka osób (Józefa Hennelowa, Henryk Wujec) związanych za życia z tzw. Kościołem otwartym, sympatyczniejszą częścią polskiego katolicyzmu. Inni jego przedstawiciele (księża Boniecki, Wierzbicki, Lemański) są przez hierarchię szykanowani i zmuszani do milczenia. Najdonośniej głos polskiego Kościoła brzmi (a raczej grzmi) w wypowiedziach M. Jędraszewskiego i T. Rydzyka. A co kilka tygodni ujawniane są kolejne przypadki molestowania seksualnego, jakiego dopuszczali się księża...

 • Robert Walenciak

  Kraj zlęknionych ludzi

  Poniedziałek, 5 października (09:42)

  Kraśnik! To nieduże miasto w województwie lubelskim zostało rozsławione na całą Polskę (a może i dalej) za sprawą swoich radnych. Najpierw zagłosowali oni za uchwalą, że Kraśnik jest "strefą wolną od LGBT". Potem dowiedzieli się, że z tego powodu miasto straci około 40 mln zł, bo nie będzie mogło skorzystać z funduszy norweskich. No, był moment na refleksję. Ale radni okazali się konsekwentni - co tam 40 milionów! Ważne, że bez LGBT! I uchwały nie anulowali.

 • Roman Graczyk

  Kaczyński jak Piłsudski: Czego to dowód?

  Czwartek, 1 października (10:00)

  Jarosław Kaczyński będzie wicepremierem w rządzie Mateusza Morawieckiego. Prosty ten komunikat zawiera jednak w sobie treści - politycznie i instytucjonalnie - paradoksalne. Warto się przy nim przez chwilę zatrzymać.

 • Grzegorz Jasiński

  Czy warto wierzyć naukowcom?

  Środa, 30 września (21:20)

  Wygląda na to, że warto. Przynajmniej do pewnego stopnia. I w niektórych dziedzinach bardziej niż w innych. Takie jest zdanie przeważającej części opinii publicznej z 20 krajów, wykazane w opublikowanych właśnie badaniach, przeprowadzonych przez Pew Research Center. Polska nie odbiega tu od przeciętnej, zaledwie 17 proc. z nas naukowcom raczej, czy w ogóle, nie wierzy. Blisko połowa z nas raczej naukowcom ufa, jedna czwarta ufa nawet bardzo. Co ciekawe, poziom zaufania nie jest w Polsce...

 • Janusz A. Majcherek

  E-przestroga

  Wtorek, 29 września (08:00)

  Złośliwcy rozpowszechniają plotkę jakoby wśród lekarzy krążyło powiedzonko, że medycyna to pasjonujące zajęcie, gdyby tylko nie trzeba było się użerać z pacjentami. To musi być imputacja, bo ci sami lub inni złośliwcy wkładają w usta nauczycieli akademickich deklarację, że praca na uczelni jest zajmująca, gdyby nie studenci, a personelu sklepowego, że praca w handlu jest ciekawa, gdyby nie klienci itd. Łatwo sobie wyobrazić tworzenie dalszych tego typu zgryźliwych sformułowań: praca kierowcy...