Reklama

Reklama

Opinie

 • Rafał Ziemkiewicz

  Pisowskie lizusy są (prawie) wszędzie

  Piątek, 23 kwietnia (10:21)

  Śp. prezes Sławomir Skrzypek odnosi pośmiertne zwycięstwo. Zamach platformerskiego rządu na niezależność NBP (pisałem o tym szerzej kilka tygodni temu) spotkał się z bardzo surową odprawą Europejskiego Banku Centralnego. Na łamaniu prawa i elementarnych zasad bankowości przez nominowańców PO w Radzie Polityki Pieniężnej nie zostawili też suchej nitki niezależni eksperci, między innymi z PricewaterhouseCoopers.

 • Roman Graczyk

  "Czwarta RP" - idea wyklęta

  Czwartek, 22 kwietnia (08:13)

  Najważniejszym pytaniem, które dziś wisi nad Polską, jest to, czy Jarosław Kaczyński zdecyduje się wystartować w wyborach prezydenckich, by walczyć o schedę po swoim, tragicznie zmarłym, bracie. Z okolic Prawa i Sprawiedliwości słychać, że partia podejmie tę decyzję szybko, może nawet dzisiaj (w czwartek, 22 kwietnia). Niezależnie od tego, jaka ona będzie, warto o tym rozmawiać.

 • Reklama

  Reklama

 • Konrad Piasecki

  Rachunki krzywd nad trumnami

  Środa, 21 kwietnia (09:36)

  Widzę i nie mogę uwierzyć. Słyszę i nie mogę pojąć. Kłótnie o miejsce pochówku, pikiety, demonstracje i listy otwarte z jednej strony. Z drugiej oskarżenia o "zaszczuwanie" i wskazywanie wszystkim krytykom prezydenta miejsca w kącie, w którym powinni posypywać sobie głowy popiołem. Tragedia wyzwala w Polakach nie tylko te najpiękniejsze cechy...

 • Rafał Ziemkiewicz

  Pokaż swoje autorytety

  Poniedziałek, 19 kwietnia (10:00)

  Antoni Słonimski odnotował w felietonie warszawską przekupkę, która obserwując pogrzeb Stefana Żeromskiego wycedziła: "biednego by tak nie chowali". Przez kilkadziesiąt lat ta anonimowa babina służyła za symbol bezinteresownej, głupiej zawiści, nie szanującej nawet majestatu śmierci. Dzisiaj możemy już tej pani podziękować. Od teraz, kiedy kto potrzebować będzie takiego symbolu, powie "Wajda".

 • Roman Graczyk

  Śmierć prezydenta - poczucie utraty

  Piątek, 16 kwietnia (12:57)

  Kiedy umiera prezydent, to tak, jakby odchodził ojciec narodu. Prezydent we współczesnej demokracji jest odpowiednikiem dawnego monarchy. To dlatego każdy Polak, niezależnie od sympatii politycznych, może mówić dziś: umarł nasz prezydent.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Prezydent, który nie miał luk w pamięci

  Środa, 14 kwietnia (12:38)

  Na później zostawmy dyskusje, czy Lech Kaczyński był najlepszym prezydentem III RP. Poza dyskusją jest, że był pierwszym, który sprawował ten urząd w sposób godny. Nie musiał kręcić ani niszczyć archiwalnych dokumentów, by ukryć cokolwiek ze swej przeszłości, nie cwaniaczył i nie chwiał się na nogach.

 • Rafał Ziemkiewicz

  O nową, globalną kulturę

  Piątek, 9 kwietnia (07:58)

  Przyglądałem się niedawno, jak fajnie wydaje się eurofundusze na "dialog kultur". Miejsce super, miły hotel, dobra kuchnia, bardzo fajni ludzie, a i program merytoryczny imponujący. Oczywiście, jak to zwykle bywa, kiedy rozniosło się o moim przyjeździe, u organizatorów natychmiast zjawili się życzliwi (pewnie czystym przypadkiem współpracownicy wiadomej gazety) z donosem, że zaproszono faszystę i zdrowa część miejscowej Polonii kategorycznie żąda, aby zaproszenie to anulować.

 • Roman Graczyk

  Tusk - Putin - Wałęsa

  Czwartek, 8 kwietnia (09:41)

  Wczorajsze uroczystości w Katyniu znaczą ważny etap we współczesnych stosunkach Polski z Rosją. Trzeba docenić premiera Putina, który sam wystąpił z inicjatywą swojej obecności na uroczystości nad katyńskimi grobami. To ma wymiar symbolu: premier Rosji oddaje hołd polskim oficerom pomordowanym na rozkaz Stalina w 1940 roku. Niezależnie od tego, że my - Polacy chcielibyśmy czegoś więcej.

 • Konrad Piasecki

  Hańba czy wojna?

  Środa, 7 kwietnia (11:14)

  Osoby dramatu: Lech Kaczyński ramię w ramię z Wojciechem Jaruzelskim Miejsce: Prezydencki samolot i trybuna honorowa w Moskwie Czas akcji: 9 maja, święto zwycięstwa Armii Czerwonej w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej Gatunek literacki: o dziwo, wcale nie political fiction...

 • Konrad Piasecki

  Jak oni leją...., czyli felieton lano-poniedziałkowy

  Poniedziałek, 5 kwietnia (07:32)

  Błądziłby i srodze myliłby się ten, kto sądziłby, że wodę w polityce leje się zawsze lekko, łatwo i przyjemnie. Są owszem tacy, którym lanie przychodzi bez trudu i sprawiają wrażenie jakby lali od kołyski, leją hożo, barwnie a i coś przy tym potrafią powiedzieć, ale są i tacy, którzy lania wody uczą się z trudem, leją bez wdzięku i z wysiłkiem.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Tusk napada na bank (centralny)

  Piątek, 2 kwietnia (09:22)

  Czy ktoś jeszcze pamięta Andrzeja Leppera? Pewnie tak. A czy ktoś jeszcze pamięta, jak ówże Lepper chciał się dobrać do rezerw walutowych NBP, żeby je przepuścić na podniesienie rozmaitych zasiłków i kupienie sobie głosów wyborców? Czym to wtedy było? Czymś strasznym i horrendalnym. Nieodpowiedzialny populista, nie mający zielonego pojęcia o ekonomii, podnosi rękę na niezależność Banku Centralnego, która jest przecież podstawą... i tak dalej.

 • Roman Graczyk

  Generał z prezydentem do Moskwy?

  Czwartek, 1 kwietnia (09:51)

  Zaproszenie generała Jaruzelskiego do Moskwy na obchody 65. rocznicy pokonania hitlerowskich Niemiec stanowi - nie ukrywajmy - problem. Ale klasę polityka poznaje się po tym, jak rozwiązuje problemy.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Byczo jest!

  Piątek, 26 marca (10:13)

  Redaktor Wysocka-Sznepf trafiła w sedno, jak rzadko się dziennikarzom zdarza. Wyjaśniając "Gazecie Wyborczej" przyczyny dyskomfortu, jaki odczuwała prowadząc do niedawna telewizyjne "Wiadomości", uchyliła się od suflowanych przez wywiadobiorczynię argumentów partyjnych. Powiedziała natomiast o problemie szerszym: "Wiadomości" są dziś zbyt ponure. Przedstawiają wciąż rozmaite trapiące Polskę nieszczęścia, a zupełnie nie pokazują rzeczy pozytywnych, jakby nic dobrego się w Polsce nie działo,...

 • Roman Graczyk

  Prawybory w partii władzy

  Czwartek, 25 marca (09:30)

  Na dzień przed zakończeniem prawyborów w Platformie Obywatelskiej w głosowaniu wzięło udział 50 proc. jej członków. O ile nie nastąpi jakieś gwałtowne przyspieszenie, ten wynik będzie wiele mówił o jakości naszej demokracji i o samej Platformie.

 • Konrad Piasecki

  IPN okładany kłonicą

  Środa, 24 marca (07:28)

  IPN nie jest instytucją tak idealną, jak chcą tego jego piewcy, ale na pewno nie zasługuje na tak bezmyślne okładanie kłonicą, jakie fundują mu jego wrogowie...

 • Roman Graczyk

  Kapuściński - Domosławski - Kurtyka

  Czwartek, 18 marca (09:51)

  Artur Domosławski, autor najgłośniejszej i rzeczywiście bardzo ważnej książki ostatnich miesięcy, wdał się w polemikę z prezesem IPN, Januszem Kurtyką, na temat agenturalnych uwikłań jej bohatera.