Reklama

Reklama

Opinie

 • Rafał Ziemkiewicz

  Daleko za Murzynami

  Piątek, 14 maja (06:33)

  Kiedy Polak jest bardzo wkurzony na Polskę - obojętnie z jakiego powodu - to mówi: "sto lat za Murzynami!". Powiedzonko jak powiedzonko, trąci oczywiście rasizmem i z tego powodu miło się kojarzy z tzw. polityczną niepoprawnością. Ale jeśli słowo "Murzyni" rozumieć szeroko, to w jednym, rzeczywiście, jest to diagnoza bardzo trafna. Pod jednym względem jesteśmy, my, Polacy, rzeczywiście daleko za Murzynami, nie wiem, czy aż sto lat, ale na pewno daleko.

 • Roman Graczyk

  Spokojnie, to tylko wybory

  Czwartek, 13 maja (09:28)

  Wybory prezydenckie odbywają się w dwóch turach, jednak duża część wyborców zachowuje się tak, jak gdyby tura była tylko jedna. To zjawisko znane było już w poprzednich wyborach, teraz - po katastrofie smoleńskiej - jeszcze się pogłębiło.

 • Reklama

  Reklama

 • Konrad Piasecki

  Wojna z cieniem

  Wtorek, 11 maja (12:36)

  W starciu z dzisiejszym Jarosławem Kaczyńskim Platforma i jej kandydat nie mają wielkich szans. Prezes PiS po 10 kwietnia otoczony jest - jak pancerzem - immunitetem żałoby. Dlatego PO będzie walczyć z jego cieniem i sięgać po obrazy, słowa i pamięć o Kaczyńskim sprzed katastrofy smoleńskiej.

 • Robert Walenciak

  Polski kłopot z Rosją

  Poniedziałek, 10 maja (11:20)

  Polska ma z Rosją kłopot. Sama ten kłopot sprokurowała. Uwierzyła we własną propagandę o Rosji, w te wszystkie sztampowe klisze. Że wraca imperium, że KGB, że mafia, i co tam jeszcze.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Władimir Putin naszym przyjacielem jest!

  Piątek, 7 maja (07:12)

  Jutro minie 28 dni - dokładnie cztery tygodnie. I wciąż nie wiemy nawet, o której godzinie to się stało. O 8.39? A może o 8.54? Ustalono, jak się wydawało, już ostatecznie, że o 8.41. Ale zaraz potem okazało się, że na aktach zgonów ofiar katastrofy i na protokołach sekcji zwłok, stoi godzina śmierci - 8.50.

 • Roman Graczyk

  Prezydent obciachu?

  Czwartek, 6 maja (10:49)

  Mówią mi, że czas już przejść do porządku nad tym, co się stało w Smoleńsku. A ja ciągle nie chcę przechodzić nad tym do porządku. Mówią, że gdzie indziej na świecie też przydarzają się tragedie, może większe niż śmierć 96 osób. A ja wiem, że to było jednak 96 szczególnych osób z Prezydentem RP na czele.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Panie Palikot, dość milczenia!

  Środa, 5 maja (06:25)

  Uwaga, uwaga, zagadka - kto to napisał: "Demokracja to dyskusja i kompromis. PO to rozumie i zachowuje się umiarkowanie i powściągliwie"? Nie zgadną Państwo - to Stefan Niesiołowski, skromnie zresztą podpisujący się tylko jako "poseł PO".

 • Konrad Piasecki

  Poszukiwania kozła ofiarnego

  Wtorek, 4 maja (11:21)

  Jak trzecia Rzeczpospolita - trzecią Rzeczpospolitą, na pokład rządowych samolotów wpuszczano ochoczo całe tabuny VIP-ów. Premier latający z prezydentem, prezydent z marszałkiem Sejmu, do tego generalicja i szefowie najważniejszych resortów, były codziennością biało-czerwonych Tupolewów. Dlatego szukanie winnych tego, że 10 kwietnia o świcie, w jednym samolocie znalazło się tyle istotnych osób, pachnie mi poszukiwaniem kozła ofiarnego.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Stare jak nowe

  Piątek, 30 kwietnia (06:37)

  Przypadkiem obejrzałem w telewizji film o Stanisławie Swianiewiczu - człowieku niezwykłym i wartym pamięci nie tylko jako "ocalony z Katynia" (na zlecenie władz ZSSR, które postanowiły wykorzystać jego wiedzę, został wyłączony z transportu jadącego na miejsce egzekucji na stacji kolejowej Gniazdowo, gdzie widział jeszcze, jak jego kolegów wywożono w nieznane autobusem z zasmarowanymi wapnem szybami).

 • Roman Graczyk

  Wybory: Pojedynek wagi ciężkiej, niestety

  Czwartek, 29 kwietnia (09:20)

  Powiada się, że Jarosław Kaczyński nie mógł nie wystartować w wyborach rozpisanych po tragicznej śmierci swojego brata. Większość argumentów używanych dla uzasadnienia tego twierdzenia nie przekonuje mnie, ale jeden, owszem, jest bardzo poważny.

 • Konrad Piasecki

  Tajemnice smoleńskiego lasku

  Wtorek, 27 kwietnia (10:48)

  To nie jest "zwykła" katastrofa. I to nie jest "zwykłe" śledztwo. Tragedia w której ginie prezydent, całe dowództwo armii i kilkadziesiąt kluczowych dla państwa osób wymaga - również w sferze informowania o tym, co się wydarzyło i co się dzieje - ponadstandardowego podejścia. A nie zwykłych dla prokuratorów formułek o tym że "dobro śledztwa wymaga utrzymywania jego ustaleń w tajemnicy".

 • Rafał Ziemkiewicz

  Pisowskie lizusy są (prawie) wszędzie

  Piątek, 23 kwietnia (10:21)

  Śp. prezes Sławomir Skrzypek odnosi pośmiertne zwycięstwo. Zamach platformerskiego rządu na niezależność NBP (pisałem o tym szerzej kilka tygodni temu) spotkał się z bardzo surową odprawą Europejskiego Banku Centralnego. Na łamaniu prawa i elementarnych zasad bankowości przez nominowańców PO w Radzie Polityki Pieniężnej nie zostawili też suchej nitki niezależni eksperci, między innymi z PricewaterhouseCoopers.

 • Roman Graczyk

  "Czwarta RP" - idea wyklęta

  Czwartek, 22 kwietnia (08:13)

  Najważniejszym pytaniem, które dziś wisi nad Polską, jest to, czy Jarosław Kaczyński zdecyduje się wystartować w wyborach prezydenckich, by walczyć o schedę po swoim, tragicznie zmarłym, bracie. Z okolic Prawa i Sprawiedliwości słychać, że partia podejmie tę decyzję szybko, może nawet dzisiaj (w czwartek, 22 kwietnia). Niezależnie od tego, jaka ona będzie, warto o tym rozmawiać.

 • Konrad Piasecki

  Rachunki krzywd nad trumnami

  Środa, 21 kwietnia (09:36)

  Widzę i nie mogę uwierzyć. Słyszę i nie mogę pojąć. Kłótnie o miejsce pochówku, pikiety, demonstracje i listy otwarte z jednej strony. Z drugiej oskarżenia o "zaszczuwanie" i wskazywanie wszystkim krytykom prezydenta miejsca w kącie, w którym powinni posypywać sobie głowy popiołem. Tragedia wyzwala w Polakach nie tylko te najpiękniejsze cechy...

 • Rafał Ziemkiewicz

  Pokaż swoje autorytety

  Poniedziałek, 19 kwietnia (10:00)

  Antoni Słonimski odnotował w felietonie warszawską przekupkę, która obserwując pogrzeb Stefana Żeromskiego wycedziła: "biednego by tak nie chowali". Przez kilkadziesiąt lat ta anonimowa babina służyła za symbol bezinteresownej, głupiej zawiści, nie szanującej nawet majestatu śmierci. Dzisiaj możemy już tej pani podziękować. Od teraz, kiedy kto potrzebować będzie takiego symbolu, powie "Wajda".

 • Roman Graczyk

  Śmierć prezydenta - poczucie utraty

  Piątek, 16 kwietnia (12:57)

  Kiedy umiera prezydent, to tak, jakby odchodził ojciec narodu. Prezydent we współczesnej demokracji jest odpowiednikiem dawnego monarchy. To dlatego każdy Polak, niezależnie od sympatii politycznych, może mówić dziś: umarł nasz prezydent.