Reklama

Reklama

Opinie

 • Roman Graczyk

  Kryzys i fason

  Czwartek, 19 sierpnia (07:37)

  Jestem ciągle w Belgii. Wybory odbyły się tu 13 czerwca, ale nowego rządu jak nie było, tak nie ma. Negocjacje przeciągają się. Wczoraj Elio Di Rupo, polityk, któremu powierzono misję sformowania rządu, udał się był do króla. Rano jeszcze spekulowano, że albo po to, żeby - w obliczu nieprzekraczalnych jak dotąd trudności - zrezygnować z misji, albo też po to, aby prosić głowę państwa o dodatkowy czas na negocjacje. Wieczorem okazało się, że król zgodził się na przedłużenie misji Di Rupo.

 • Robert Walenciak

  Kościół Głodzia i Kościół Kowalczyka

  Poniedziałek, 16 sierpnia (06:40)

  Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź stwierdził podczas kazania w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, że "naród oczekuje narodowego pomnika, godnego pomnika w godnym miejscu w stolicy". Oczywiście, pomnika Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki. I pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej. "Pragnienie narodu trzeba odczytywać, nie kluczyć, nie zwlekać" - pouczał arcybiskup.

 • Reklama

  Reklama

 • Rafał Ziemkiewicz

  Witajcie w ohyde parku

  Piątek, 13 sierpnia (10:26)

  Szczęśliwie, mam wiele możliwości uzewnętrzniania swoich poglądów i nie muszę tego robić na ulicy. Uliczna manifestacja jest bowiem miejscem z zasady niebezpiecznym. Bo tak, jak na wycieczce w góry żelazna zasada przewodników określa tempo poruszania się całej grupy jako tempo jej najsłabszego uczestnika, tak na manifestacji ostateczny jej przekaz określa najbardziej skrajny debil, jaki akurat dołączy. "Manifa" zrównuje wszystkich uczestników, a potem wszystkich czyni kamerowym tłem dla tych,...

 • Roman Graczyk

  Dziwny kraj, ta Belgia

  Czwartek, 12 sierpnia (07:13)

  Jestem w Belgii. Państwo belgijskie jest - jak słyszę - o krok od rozpadu, ale tego specjalnie nie widać. Państwo polskie za to dalekie jest od rozpadu, a mimo to obrazki z Warszawy zdają się wskazywać na atmosferę niemal schyłku państwowości.

 • Konrad Piasecki

  Żyd kontra oszołom, czyli noc przed Pałacem Prezydenckim

  Wtorek, 10 sierpnia (12:44)

  Nocna wizyta na Krakowskim Przedmieściu to zderzenie z dwoma światami. Światami tak od siebie odległymi, że jakiekolwiek porozumienie, czy choćby tylko normalna rozmowa między nimi wydaje się mrzonką i utopią.

 • Robert Walenciak

  Krzyż, Kaczyński i pieniądze

  Poniedziałek, 9 sierpnia (07:05)

  Jose Ortega y Gasset w "Buncie mas" , książce napisanej w latach 20. ubiegłego wieku, chyba jako pierwszy opisał "nowego człowieka". Widział w nim takie cechy charakterystyczne: "skłonność do czynienia z zabawy i sportu głównej sprężyny życia; pielęgnacja własnego ciała, dbałość o urodę i strój; brak romantyzmu w stosunkach z kobietami; zabawianie się z intelektualistami z odczuwaniem w głębi duszy pogardy dla nich; upodobanie do życia pod rządami absolutnymi i niechęć do dyskusji politycznych".

 • Rafał Ziemkiewicz

  3 x 15 = 1, czyli syndrom Mawrodego

  Piątek, 6 sierpnia (10:21)

  Paręnaście lat temu działał w Moskwie oszust nazwiskiem Mawrody. Nie był to żaden wyrafinowany kanciarz, ale zwykły przewalacz kasy pokroju naszego Grobelnego; po prostu obiecał kilkudziesięciu tysiącom Rosjan, że rozmnoży ich oszczędności ponad pojęcie i zbudował klasyczną piramidę finansową, wypłacając pierwszym frajerom nęcąco wysokie odsetki z tego, co dostawał od następnych.

 • Robert Walenciak

  Wszystko skończyło się w...

  Poniedziałek, 2 sierpnia (10:01)

  Powstanie Warszawskie to była nie tylko głupota, ale i zbrodnia - tak uważał generał Władysław Anders. I dodawał, że było to "największe nieszczęście dla Polski". I że leżało ono jedynie w interesie Niemców i bolszewików.

 • Roman Graczyk

  Migalski ma rację

  Czwartek, 29 lipca (08:23)

  Marek Migalski ma rację. PiS ustawiający się w roli obrońcy krzyża na Krakowskim Przedmieściu i w roli mściciela tych, co zginęli ("polegli"?) pod Smoleńskiem, to najlepszy sposób na powrót do dawnej formuły partii prawicowych frustratów.

 • Konrad Piasecki

  Greckie wakacje. Eurozdziwienia...

  Wtorek, 27 lipca (05:05)

  Grecja. Telewizory trzęsą się od kłótni, dyskusji, sporów toczonych z właściwym południowcom temperamentem. Kryzys, budżet, reformy... ekscytują polityków i Ateny. Na prowincji życie toczy się normalnym, niespiesznym rytmem, choć i tu docierają echa gospodarczych zawirowań...

 • Robert Walenciak

  Mit jednoczący PiS

  Poniedziałek, 26 lipca (10:20)

  Mówiąc szczerze, dziwię się tym, którzy twierdzą, że Jarosław Kaczyński rozpętując "wojnę smoleńską" strzela sobie w stopę, że traci to, co zyskał podczas kampanii. Dlaczego ma tracić?

 • Roman Graczyk

  O EuroPride (trochę?) inaczej

  Czwartek, 22 lipca (09:12)

  Europejska parada gejów, lesbijek i innych mniejszości seksualnych przeszła ulicami Warszawy. Parada przeszła, problemy pozostały.

 • Konrad Piasecki

  Polsko-polska wojna w smoleńskim błocie

  Wtorek, 20 lipca (06:00)

  Czar prysł. Politycy PiS-u po wyborach zachowują się niczym Kai, któremu do oka wpadł odłamek lustra. Z zaklęć o porozumieniu, współpracy, wielkiej przemianie zostały zgliszcza. Nowy - stary styl PiS-u zwiastuje taką polityczną zawieruchę, przy której największe dotychczasowe PO-PiS-owe boje zdawać się będą sielanką.

 • Robert Walenciak

  EuroPride? Oni chcą tylko akceptacji

  Poniedziałek, 19 lipca (10:31)

  Zaimponował mi swą straceńczą polemiczną odwagą poseł Bolesław Piecha z PiS. Otóż w studio TVN 24 Piecha usłyszał jak Robert Biedroń mówi do dziennikarza: "pan równie dobrze wygląda na geja jak ja, niczym się sobą nie różnimy". I wtedy wkroczył do akcji. "Jest różnica - zawołał. - Ja mam obrączkę!"

 • Roman Graczyk

  Prezes podnosi ton

  Czwartek, 15 lipca (09:23)

  Od początku tego tygodnia Jarosław Kaczyński jest w ofensywie. W poniedziałkowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" powiedział, że nie będzie współpracował z Platformą (chodzi o ewentualną współpracę w niektórych sprawach, jak np. reforma ochrony zdrowia), o ile jej politycy nie przeproszą za swoje niestosowne zachowania w stosunku do jego nieżyjącego brata...

 • Konrad Piasecki

  Polityczne igrzyska na smoleńskich grobach

  Wtorek, 13 lipca (06:54)

  Obciążanie Lecha Kaczyńskiego winą za katastrofę i mówienie o "krwi na rękach prezydenta" - z jednej, a z drugiej strony - stwierdzenie, że gdyby Tusk zgodził się na wspólną wizytę, to "by nie było katastrofy", to niestety dwie odsłony tego samego szaleństwa. Szaleństwa, które każe szukać po omacku winnych katastrofy. I koniecznie znajdować ich w obozie politycznego przeciwnika. Choć Palikot robi to z rozmysłem, a Kluzik-Rostkowskiej - mam wrażenie - trochę się "wypsnęło", to ocena tego typu...