Reklama

Reklama

Opinie

 • Roman Graczyk

  Sarkozy, opozycja i pożyteczni idioci

  Czwartek, 28 października (09:28)

  Wczoraj francuskie Zgromadzenie Narodowe ostatecznie uchwaliło ustawę reformującą system emerytalny, podnoszącą wiek emerytalny z 60 do 62 lat. Stało się tak mimo najsilniejszej fali protestów społecznych od 1995 r. (kiedy pod ich wpływem wycofano reformy rządu Allaina Juppé).

 • Konrad Piasecki

  Już nie ma kryształu, są tylko pomyje

  Wtorek, 26 października (11:23)

  Staram się nie używać, przy okazji dyskusji politycznych, słów ostrych i brutalnych. Uważam jednak, że to, co dzieje się po łódzkiej tragedii, jest po prostu ohydne. Obarczanie politycznych przeciwników odpowiedzialnością za czyn kogoś, kto na kilometr trąci szaleństwem, jest - po ludzku - podłe i nikczemne.

 • Reklama

  Reklama

 • Robert Walenciak

  Rozszarpią Platformę na kawałki

  Poniedziałek, 25 października (07:03)

  Tragedia w Łodzi nikogo niczego nie nauczyła. Mało kogo obeszła. Politycy chwycili ją jako kolejną okazję do dowalania przeciwnikowi. Do pokazywania palcem - o, agresor! Nie ma nawet sensu przypominać różnych ich wypowiedzi, przeważnie głupich i ociekających złością. I taką prymitywno-aparatczykowską rachubą. Bo PiS krzyczy - zabijają nas, Platformo, na kolana, przepraszaj! Atakowaliście Lecha Kaczyńskiego - wy, media, wykształciuchy, i proszę kogo wyhodowaliście! A PO odpowiada - Kaczyński,...

 • Rafał Ziemkiewicz

  Komercyjna minister Kopacz

  Piątek, 22 października (11:04)

  Nie wiem, czy wielu jest tutaj takich jak ja starców, którzy pamiętają jeszcze "sklepy komercyjne". Młodszym wyjaśnię, że był to pomysł na poprawę zaopatrzenia w mięso i wędliny za czasów późnego Gierka. Mięso i wędliny to były towary, których - w przeciwieństwie do czołgów, bombowców i innego rodzaju broni - realny socjalizm nigdy nie był w stanie wytworzyć w ilości choćby zbliżonej do zapotrzebowania, i zawsze ich brakowało, co zresztą ostatecznie przyprawiło ten ustrój o zgon.

 • Roman Graczyk

  Im gorzej, tym lepiej

  Czwartek, 21 października (09:24)

  Kilka tygodni temu francuskie władze podały informację o poważnym zagrożeniu atakiem terrorystycznym. Ten fakt wzbudził duże kontrowersje. Nie dlatego, żeby wątpiono w prawdziwość tego komunikatu, ale dlatego, że we Francji nie było dotychczas zwyczaju podawania takich informacji, które przecież mogą wywołać panikę i okazać się przeciwskuteczne. Mówiono, szczególnie w opozycji: niech służby specjalne robią swoje, ale w dyskrecji.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Siebie samych nienawidzicie!

  Środa, 20 października (12:12)

  W giewu i innych prorządowych mediach mniej więcej tyle samo refleksji po wczorajszej zbrodni, co w endeckiej prasie po zamordowaniu Gabriela Narutowicza. Wystarczy sam dobór nazwisk: TVN 24 zaprosił do skomentowania sprawy Niesiołowskiego, gazeta m.in. Kuczyńskiego i niezawodnego specjalistę od mowy nienawiści (niestety, od dawna już nie jako jej badacza) Głowińskiego. Spór istnieje między stanowiskiem "wszystko to wina Kaczyńskiego", a nieco bardziej softowym "obie strony nie są bez winy,...

 • Konrad Piasecki

  In vitro - źle albo jeszcze gorzej

  Wtorek, 19 października (10:33)

  Nie uchwalajmy ustawy o in vitro. Żadnej. Radziliśmy sobie przez lata bez niej - radźmy sobie dalej. Nie miała Platforma kłopotu...

 • Robert Walenciak

  Ten kraj jest nasz i wasz

  Poniedziałek, 18 października (09:19)

  Ruszyła nam kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi, mieliśmy weekend konwencji partyjnych, bomba poszła w górę. Te wszystkie konwencje organizowane są według dość banalnego scenariusza, ale warto je śledzić, by poznać stan ducha partii, ich rachuby.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Ciotka Balcerowicz

  Piątek, 15 października (11:16)

  Kto nie z Tuskiem, ten z PiS (niektórzy niby z SLD, ale SLD też jest przecież z Tuskiem). Co w takim razie zrobić z profesorem Leszkiem Balcerowiczem? Nic się nie da zrobić: też jest z PiS, choć swej niechęci do PiS i do śp. prezydenta Kaczyńskiego wielokrotnie dawał wyraz, często moim zdaniem przesadnie i niesprawiedliwie. Ale logika polskiej debaty publicznej jest mordercza.

 • Roman Graczyk

  Palikot: Tabloid polskiej polityki

  Czwartek, 14 października (07:27)

  Nadzieje, jakie wzbudził Ruch Poparcia Palikota, są typowe dla każdego nowego zjawiska na scenie politycznej. Nowe jest zawsze atrakcyjne, dlatego że jest nowe. Sceptycznie spoglądam jednak na tych, którzy (jak np. Robert Walenciak) dostrzegają w tym zjawisku nową, ożywczą jakość w polskiej debacie publicznej.

 • Konrad Piasecki

  Akcja-reakcja, czyli cała Polska walczy z dopalaczem

  Wtorek, 12 października (11:13)

  Rządzący coraz częściej i z coraz większym rozmiłowaniem działają w trybie akcyjno-reaktywnym. Akcja antydopalaczowa była niemal bliska ideału. Służby wszelkiej maści, pół rządu, marszałkowie i prezydent, ruszyli do boju z takim zapałem, z jakim nie zabrali się dotąd za żadną reformę czy realizację starannie nakreślonego planu

 • Rafał Ziemkiewicz

  Tusk i dopalacze - triumf woli

  Piątek, 8 października (11:32)

  Jeszcze w sierpniu, ledwie dwa miesiące temu, rząd przygotował i wysłał do Sejmu nowelizację Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii, utrzymaną w duchu liberalizacji. Zlikwidowano w niej karalność posiadania niewielkiej ilości narkotyku na własny użytek (zresztą, "chcieli jak najlepiej, wyszło jak zwykle" - w przeciwieństwie do analogicznych przepisów zachodnich nie uściślono, co to jest "niewielka ilość na własny użytek", co otwiera ogromne pole do nadużyć). Wydawało się więc oczywiste, że...

 • Roman Graczyk

  Tusk - przeprowadzka - przedstawienie

  Czwartek, 7 października (09:11)

  Czy należy przeciwdziałać cwaniakom, którzy handlują dopalaczami pod pozorem handlu "przedmiotami kolekcjonerskimi"? Należy. Czy powinno się szybko uchwalić budżet, najważniejszą z ustaw nad którą pracują Sejm i Senat w tym roku? Z pewnością. Czy rząd powinien wywiązać się z dawno zapowiadanej obietnicy i przedstawić projekty ustaw o ochronie zdrowia oraz o finansach publicznych? Bez wątpienia. Ale jaki w związku z tym ma sens słynna "przeprowadzka" premiera z Alei Ujazdowskich na Wiejską?...

 • Konrad Piasecki

  Na baczność, w błocie..., czyli teoria smoleńskiego spisku

  Wtorek, 5 października (11:39)

  Budowanie na szczegółach i szczególikach wielkich teorii spiskowych, dotyczących katastrofy smoleńskiej, bywa i śmieszne, i straszne. Śmiech - przez łzy - pojawia się wtedy, kiedy błahe i nieznaczące, a często nieprawdziwe fakty urastają do rangi koronnych dowodów zamachu, przerażenie - gdy z politycznej atmosfery czasów przed-zamachowych tworzy się akt oskarżenia o putinowsko-tuskowe sprzysiężenie smoleńskie.

 • Robert Walenciak

  Ruch Palikota odblokowuje debatę

  Poniedziałek, 4 października (07:03)

  Czy Palikotowi się uda? Czy założy partię i to wystrzeli? Byłbym ostrożny w prognozach. Pewne jest za to, że zaszkodzi Platformie. No i, niezależnie od tego, czy wgryzie się w scenę polityczną, czy nie, mocno na niej namiesza. Choć pewnie nie tak, jak sobie wyobraża.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Życie w medialnym kicie

  Piątek, 1 października (10:44)

  Pytanie za stówę: kto jest w stanie powiedzieć, co tak strasznego powiedziała minister Radziszewska? Ale proszę mi nie mówić, że to była wypowiedź haniebna czy horrendalna, ani kto się nią oburzył, tylko konkretnie, własnymi słowami: co było w słowach pani minister takiego, by żądać jej dymisji?