Reklama

Reklama

Opinie

 • Robert Walenciak

  Wybory wygrali "kandydaci ludzi"

  Poniedziałek, 6 grudnia (04:10)

  Dwa tygodnie temu pisząc o wyborach samorządowych wypominałem partiom przedwczesne fetowanie sukcesu. Bo specyfika tych wyborów jest taka, że każdy znajdzie sobie miejsce, w których wypadł świetnie, a i takie, gdzie zaprezentował się fatalnie. Dlatego tak trudno je oceniać. I dlatego też wszystkie cztery partie ogłosiły swój sukces.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Zaśnieżone mózgi

  Piątek, 3 grudnia (12:01)

  "Tu nie trzeba Bundeswehry, tu wystarczy minus cztery" - mówiło się za czasów mojej młodości. Była w tym pewna złośliwa przesada: podczas "zimy stulecia", która rozłożyła na łopatki "pryl" (PRL - przy. red.), było ponad minus dwadzieścia. A w ostatni poniedziałek w Warszawie temperatura w ciągu dnia nie spadła poniżej sześciu, opad też nie jakiś horrendalny - następnego dnia zmierzyłem linijką na trawniku przed domem, bywało gorzej.

 • Reklama

  Reklama

 • Robert Walenciak

  Świństwa małych ludzi

  Poniedziałek, 29 listopada (10:23)

  W roku 1983, po tym jak milicjanci śmiertelnie pobili Grzegorza Przemyka, przez ówczesne media przepłynęła fala informacji, że sanitariusze biją pacjentów karetek pogotowia. Biją, okradają itp. Było tego wiele, wiadomo, na zamówienie. Ówczesna władza szła w zaparte, powtarzała, że Grzegorz Przemyk nie został pobity na komisariacie, tylko w karetce. Opowiadał o tym na konferencjach prasowych Jerzy Urban.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Tusk budowniczy wszystko spierniczy

  Piątek, 26 listopada (06:08)

  Jeśli ktoś w przyszłości szukać będzie jakiegoś zwięzłego symbolu czasów panowania Donalda Tuska, to bardzo mu się nada wyborczy bilbord z roku 2010. Ten z premierem, czy raczej, w tym konkretnym przypadku, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej, odmłodzonym i wygładzonym fotoszopem, i z hasłem "Nie róbmy polityki, budujmy (w różnych wariantach: drogi, mosty, boiska, Polskę)".

 • Rafał Ziemkiewicz

  Matolstwo jest siłą!

  Piątek, 19 listopada (11:35)

  "Nic nie wiem o tej wojnie, i nic nie chcę wiedzieć o tej wojnie, wystarcza mi wiedzieć, że wojna jest wielkim złem!" - ta fraza była jedną z najczęściej używanych na niezliczonych wiecach tzw. ruchu antywojennego, niezwykle prężnego na amerykańskich kampusach w latach sześćdziesiątych. Dziś już wiemy - choćby z kwerendy tajnych sowieckich akt, dokonanej w niepowtarzalnym momencie historycznym przez Władimira Bukowskiego - że cały ten hipisowski smród sterowany był z Moskwy.

 • Roman Graczyk

  Demokracja jest najważniejsza

  Czwartek, 18 listopada (05:46)

  Rozłam w PiS-ie jest szansą dla polskiej polityki - w ostatnich trzech latach beznadziejnej. Jej beznadzieja mniej polegała na tym, że mieliśmy układ w istocie dwupartyjny. To nie było takie straszne, a nawet niosło ze sobą pewne pożytki. Gorsze było to, że w tym układzie opozycja była bezsilna. Na własne życzenie, ale to nie zmienia owej politycznej mizerii.

 • Konrad Piasecki

  Pani płaci, Pan płaci... Społeczeństwo płaci...

  Wtorek, 16 listopada (06:00)

  Wydawanie zgody na dwie manifestacje, z których jedna ma manifestować przeciwko drugiej, to jakiś absurd. Po jaką cholerę zgadzać się na coś, co na kilometry pachnie zadymą, a potem wysyłać hordy policji, by do zadymy nie dopuściła? Oczywiście, że demokracja ma swoje prawa - ale to nie znaczy, że demokratyczne władze zwolnione są z myślenia.

 • Robert Walenciak

  Masowo ogłupieni obywatele

  Poniedziałek, 15 listopada (07:12)

  W czasie długiego weekendu przeprowadziłem błyskawiczną ankietę wśród bliższych i dalszych znajomych, wypytując ich o wybory samorządowe. Czy będą głosować? Na kogo? Dlaczego?

 • Rafał Ziemkiewicz

  Blumsztajn i jego faszyści

  Piątek, 12 listopada (07:54)

  Z reguły nie pojawiam się na ulicznych manifestacjach; wyjaśniałem w jednym z tych tutaj felietonów, dlaczego. Wczoraj wbrew swemu zwyczajowi poszedłem w Marszu Niepodległości, organizowanym przez Młodzież Wszechpolską i ONR. Z kilku powodów.

 • Konrad Piasecki

  Kronika zapowiedzianej śmierci

  Wtorek, 9 listopada (12:36)

  Nie da się zbudować nowej partii czy ruchu politycznego jedynie na utyskiwaniu i demonstrowaniu własnej krzywdy. Nawet te ugrupowania, które - jak Platforma - u źródeł swego powstania miały porażki w wewnątrzpartyjnych rozgrywkach, odwoływały się do jakiś idei czy wielkich - jak na naszą rzeczywistość - zamysłów politycznych. Raczkująca partia dwóch pań z PiS-u, skupia się jak dotąd na rozrywaniu szat i łzach niewieścich, i jeśli szybko nie zmieni tonu, to skończy jak jej rozłamujące PiS...

 • Robert Walenciak

  Lewica czy prawica? Po co głosować?

  Poniedziałek, 8 listopada (11:02)

  Jarosław Kaczyński ogłosił kiedyś, że jego wróg Donald Tusk jest z podwórka, a on, Jarosław, jest z żoliborskiego salonu. Może i tak jest. Ale patrząc na to jak działają, miałbym wątpliwości. Bo to Tusk prowadzi kampanię sprytem, unikami, grzecznym słowem, szpileczkami, a Kaczyński porusza się po scenie jak poszukujący okazji do bitki osiłek. Któremu, w sumie, obojętne jest z kim się boksuje, czy z wrogiem, czy ze swoim, byle tylko adrenalina grała.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Palikot, pokaż d... !

  Piątek, 5 listopada (10:41)

  No i jednak prokuratura przyznała, co ludzie poważniejsi mówili od razu: Ryszard C. bynajmniej nie zamierzał zastrzelić Stefana Niesiołowskiego, czym nasz pożal się Boże marszałek Sejmu tak się puszył, twierdząc, że "dla niego były przeznaczone te kule".

 • Roman Graczyk

  Nasza bieda-demokracja

  Czwartek, 4 listopada (09:11)

  Generał de Gaulle był z pewnością ojcem-założycielem i duszą swojej partii RPF (Rassemblement du Peuple Francais) założonej w roku 1947. Podobnie jak był ojcem-założycielem i duszą jej kolejnych wcieleń, UNR i UDR. Kiedy jednak generał odszedł z polityki po przegranym referendum w roku 1969, partia przetrwała i przez długie lata (od 1976 jako RPR) odgrywała ważną rolę we francuskiej polityce. Poniekąd odgrywa ją ciągle, o ile uznać dzisiejszą UMP za partię post-gaullistowską...

 • Konrad Piasecki

  Trzepot PiS-owskich gołębi

  Środa, 3 listopada (14:10)

  PiS-owskie gołębie trzepoczą się coraz bardziej rozpaczliwie, najwyraźniej czując, że pętla wokół nich zaciska się coraz mocniej. Co gorsza - dla reformatorów - mocno topnieje zainteresowanie ich trzepotem, może dlatego, że jasnym staje się, iż próba przeobrażenia oblicza prezesa byłaby kolejną sztuczką, za którą kryłby się polityczny fałsz.

 • Robert Walenciak

  Taka polska dusza

  Środa, 3 listopada (07:27)

  Cóż można pisać w Polsce między 1 a 11 listopada? Jeżeli wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, to w polskiej polityce wszystkie drogi prowadzą do patriotycznych uroczystości, z udziałem biskupów, ułańskich lanc, i wspominaniu wielkiej przeszłości.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Salon przestraszonych durniów

  Piątek, 29 października (10:52)

  Tygodnik "Newsweek" oddał ostatnią stronę facetowi (cytuję: "poeta, prozaik, eseista i krytyk literacki"), który - jeśli w reklamie jest choć odrobina prawdy - gdyby się wybrał do Media Marktu, to ochrona go nie wpuści.