Reklama

Reklama

Opinie

 • Roman Graczyk

  Casus Bełchatów: Moralność Kalego

  Czwartek, 7 listopada (13:38)

  Pewnie ksiądz z Bełchatowa przesadził, wzywając policję, gdy nie potrafił skłonić 13-latka do oddania Hostii. Piszę ją z dużej litery, bo nie chodzi o zwykły opłatek, jakim dzielimy się (a przynajmniej większa część z nas, i to nie tylko katolicy, przecież) przy stole wigilijnym. Dla katolika chodzi o przedmiot, nie to, że uświęcony tradycją, nie to, że symbolizujący Boga, ale będący upostaciowaniem Boga. Wyjaśniam to na wstępie, żeby od razu było jasne, czym ta Hostia, wypluta przez 13-latka...

 • Grzegorz Jasiński

  Wybory, wybory i po... Tusku?

  Środa, 6 listopada (13:50)

  Przeciwnicy Donalda Tuska o tym, że swoje interesy przedkłada nad interes Polski wiedzieli już od dawna. Dlatego między innymi popierali decyzję, by sprzeciwić się przedłużeniu jego kadencji na stanowisku szefa Rady Europejskiej, nawet jeśli polski rząd miał przegrać głosowanie 1:27. Miłośnicy Donalda Tuska o tym, że własny interes przedkłada nad dobro swojego środowiska politycznego, przekonują się ostatecznie teraz. Ich ulubieniec w wyborach prezydenckich 2020 roku kandydować nie będzie....

 • Reklama

  Reklama

 • Janusz A. Majcherek

  Redystrybucja pieniężna i siłowa

  Wtorek, 5 listopada (07:20)

  Według jednej z rozpowszechnionych interpretacji politycznych sukcesów nacjonalistyczno-klerykalnej prawicy, są one wynikiem i przejawem dokonywanej przez nią "redystrybucji godności".

 • Robert Walenciak

  Policja nam zgłupiała

  Poniedziałek, 4 listopada (08:47)

  Policja nam zgłupiała. A kronika policyjna zaczyna przypominać kronikę zdarzeń tragikomicznych. Oto czytam, że policja wzywana była do interwencji w kościele w Bełchatowie, bo 13-letni chłopiec wypluł hostię i schował do kieszeni. Więc księża gonili go po świątyni, on się wyrywał (podobno trzykrotnie), oni go łapali, w trosce o rzeczy święte.

 • Roman Graczyk

  Zagubiona sprawiedliwość

  Czwartek, 31 października (11:00)

  Jan Śpiewak, warszawski aktywista miejski, walczący od lat w obronie ofiar dzikiej reprywatyzacji kamienic, opisał ostatnio swoje sądowe perypetie z Bogumiłą Górnikowską-Ćwiąkalską. Uczynił tak, korzystając z faktu, że rozprawa w procesie apelacyjnym była jawna. Kto ciekaw, niech zajrzy na jego profil facebookowy.

 • Grzegorz Jasiński

  ​Cisza przed kadencją

  Środa, 30 października (18:48)

  Wybory się odbyły. Wyniki ustalono. Główne siły polityczne w kraju nie były nimi do końca zachwycone, ale się z nimi pogodzą. Protesty wyborcze władzy i opozycji są odrzucane. Nie ma w kraju wrażenia, że niesłusznie. Możemy chyba odetchnąć z ulgą. Mimo histerycznych zapowiedzi, totalitaryzmu ani autorytaryzmu nie widać. Rządzący nie mogą być pewni, że po wiosennych wyborach utrzymają urząd prezydenta, opozycja nie może zwieszać rąk, że na pewno nie uda się jej go odbić. Wyborcy nadal mogą się...

 • Janusz A. Majcherek

  Nauczanie (odchodzenia od) religii

  Wtorek, 29 października (16:00)

  ​Od rozpoczęcia nowego roku szkolnego z całej Polski napływają informacje o malejącej, gdzieniegdzie radykalnie, liczbie uczniów uczęszczających na lekcje religii. Dotyczy to także ośrodków małomiasteczkowych i regionów wschodnich, gdzie religijność była i jest najmocniejsza.

 • Robert Walenciak

  Schetyna to niejedyne nieszczęście Platformy

  Poniedziałek, 28 października (08:55)

  ​Trwa debata czy Grzegorz Schetyna powinien oddać przywództwo w Platformie, no i - ewentualnie - komu.

 • Roman Graczyk

  ​Walka o Senat: Kłamstwo wróciło rykoszetem

  Czwartek, 24 października (07:22)

  Okazało się, że wybory z 13 października nie skończyły się ani 13 października, ani nazajutrz, gdy Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła ich wyniki. Prawo i Sprawiedliwość nie pogodziło się z utratą Senatu na rzecz dotychczasowej opozycji, złożyło protesty, będą one procedowane.

 • Janusz A. Majcherek

  Hajże na Schetynę

  Wtorek, 22 października (08:00)

  Odtrąbiwszy 12-procentowy sukces lewicy oraz jeszcze większy, bo 8-procentowy triumf PSL wspieranego przez Kukiza, chmara komentatorów w stadnym pędzie ruszyła rozliczać sprawcę 27-procentowej klęski Koalicji Obywatelskiej. To nie jest nowa tendencja, bo nękanie Schetyny jest tradycyjnym od lat rytuałem polskiego dziennikarstwa uważającego się za niezależne, a frazes "Schetyna nie ma charyzmy" już dawno stał się największym banałem polskiej publicystyki, z którym rywalizują jedynie "Schetyna...

 • Robert Walenciak

  Do wyborów - na miękko. Po wyborach - ostra jazda

  Poniedziałek, 21 października (09:25)

  ​PiS będzie rządził przez najbliższą kadencję Sejmu. Dla tysięcy ludzi, którzy zawdzięczają tej partii posady, którzy siedzą w różnych ministerstwach, urzędach, agencjach, spółkach skarbu państwa, to jest jak los na loterii, z napisem - kolejne lata dostatku. Dla nich polityka na tym się kończy, jest super - i tyle. Ale dla liderów PiS sprawa jest poważniejsza.

 • Roman Graczyk

  Po wyborach idą nowe wybory

  Czwartek, 17 października (15:40)

  Nowa kadencja parlamentarna będzie zapewne ciekawsza niż obecna, z dwóch powodów. Po pierwsze, Prawo i Sprawiedliwość nie będzie już miało takiej swobody ruchów, jak dotąd. Po drugie, opozycja nabrała nieco wiatru w żagle.

 • Grzegorz Jasiński

  My, Polacy swój rozum mamy. I demokrację...

  Środa, 16 października (18:35)

  Apokalipsa nie nadeszła. Wybory się odbyły, głosy zostały policzone niezwykle sprawnie, wyników nikt nie kwestionuje, a niektórzy - mam wrażenie że liczniejsi niż przed czterema laty - wydają się z nich nawet zadowoleni.

 • Janusz A. Majcherek

  Układ sił

  Wtorek, 15 października (05:48)

  Uzyskanie przez kandydatów antypisowskiej opozycji większości mandatów w Senacie i odebranie obozowi rządzącemu kontroli nad tą instytucją, każe dość zasadniczo zrewidować dominujące interpretacje wyników wyborów parlamentarnych, zwłaszcza te formułowane tuż po ich ogłoszeniu. W spektakularny sposób bowiem zobrazowany został fakt, dający się też wywieść z innych danych liczbowych i procentowych, że większość elektoratu (suwerena - mówiąc językiem prezesa) wcale nie popiera PiS.

 • INTERIA NA WYBORY

  Senat nie równa się balans władzy

  Poniedziałek, 14 października (18:29)

  Mniej niż 24 godziny po zakończeniu wyborów, mamy kompletne wyniki - tym razem Państwowa Komisja Wyborcza sprawiła się bardzo dobrze.

 • INTERIA NA WYBORY

  PiS nie ma powodów do radości

  Poniedziałek, 14 października (17:07)

  Kolejne godziny liczenia głosów przynoszą PiS-owi kolejne złe wiadomości.