Reklama

Reklama

Opinie

 • Roman Graczyk

  Dwuwładza sądownicza

  Piątek, 6 grudnia (10:46)

  ​Wczorajsze orzeczenie Sądu Najwyższego wprowadza nas w nową fazę sporu o sądownictwo. Wyrok Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada, który był odpowiedzią na pytania prejudycjalne polskich sędziów, zalecił rozstrzygnięcie tych spraw przez Sąd Najwyższy, tym niemniej dał jasne przesłanki do decyzji. Wczoraj, opierając się na tych przesłankach, SN wydał pierwsze orzeczenie (następne mają zapaść 15 stycznia). Nie pozostawia ono wątpliwości. SN orzekł, że tzw. Krajowa Rada...

 • Grzegorz Jasiński

  I co my na to NATO?

  Czwartek, 5 grudnia (09:20)

  Z dużej chmury mały deszcz, tak chyba można określić - i to w pozytywnym sensie - doniesienia ze szczytu Paktu Północnoatlantyckiego w Londynie. Przez kilka tygodni żyliśmy w cieniu zbierającej się burzy, ze świadomością szybko rosnących w NATO podziałów i perspektywy niemal otwartego sporu. Nic takiego nie nastąpiło. Aktualizację planów obrony Polski i Państw Bałtyckich przyjęto bez sprzeciwu Turcji. Przywódcy państw Sojuszu nie ukrywali różnic zdań, trochę się nawet na siebie nawzajem...

 • Reklama

  Reklama

 • Robert Walenciak

  Cała Polska

  Środa, 4 grudnia (05:00)

  ​Odnoszę wrażenie, że rożne mity, wręcz bajki, opanowały naszą przestrzeń publiczną, wiele z nich stało się już jej integralną częścią. Spróbujcie im zaprzeczyć, zobaczycie, co się stanie!

 • Janusz A. Majcherek

  Niebezpieczna megalomania

  Wtorek, 3 grudnia (09:00)

  Megalomania Adriana Zandberga zaczyna przekraczać granice śmieszności i staje się coraz bardziej niebezpieczna. Przedstawiciel sześcioosobowej grupki posłów i dwuprocentowej partyjki, dopuszczony do Sejmu dzięki łaskawości Czarzastego i Biedronia, pragnących zapobiec powtórce dywersji, jakiej dopuścił się cztery lata wcześniej, oznajmia że już dokonał jakościowej zmiany polskiego parlamentaryzmu i szykuje się do tworzenia przyszłego rządu.

 • Roman Graczyk

  Jeszcze jeden proces kardynała Barbarina

  Czwartek, 28 listopada (14:16)

  To długa historia. Arcybiskup Lyonu, kardynał Philippe Barbarin, staje dziś i jutro, kolejny raz przed sądem. Najpierw został uniewinniony, potem (w marcu 2019) skazany na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu, teraz będzie proces apelacyjny od tego ostatniego wyroku. Cały czas chodzi o oskarżenie biskupa o bezczynność wobec nadużyć seksualnych podległego mu księdza.

 • Grzegorz Jasiński

  Most "Cudu nad Wisłą"

  Środa, 27 listopada (19:59)

  Po deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie upamiętnienia stulecia Bitwy Warszawskiej łukiem triumfalnym, pojawiło się dużo tekstów publicystycznych powtarzających pytanie, czy jeśli ktoś nie jest za łukiem, to znaczy, że nie jest patriotą. Chciałbym odpowiedzieć na to pytanie twierdząco. Owszem, uważam, że nieopowiedzenie się teraz jasno i jednoznacznie za budową w Warszawie łuku triumfalnego, upamiętniającego zwycięstwo w wojnie polsko-sowieckiej 1920 roku, jest postawą...

 • Janusz A. Majcherek

  ​Głupoty i wspólnoty

  Wtorek, 26 listopada (08:00)

  Wzięty, ceniony i rzeczywiście zasługujący na rekomendację współczesny intelektualista Yuval Noah Harari, w swojej, zawierającej mnóstwo frapujących i inspirujących analiz książce "21 lekcji na XXI wiek" zamieszcza i taką konstatację, że na prawdzie nie da się zbudować trwałej społecznej spójności. Tę konstytuują o wiele skuteczniej bajędy i zmyślenia, im bardziej absurdalne, tym silniejszą.

 • Robert Walenciak

  Widmo Zandberga

  Poniedziałek, 25 listopada (09:09)

  ​Widmo Zandberga krąży po Polsce. A jeżeli nawet nie po całej Polsce, to przynajmniej po salach sejmowych i kilku redakcjach.

 • Roman Graczyk

  ​"Przystawki" i prawdziwa polityka

  Czwartek, 21 listopada (07:40)

  Wygląda na to, że zaczynająca się właśnie kadencja parlamentarna może nie być tak bezproblemowa dla obozu rządzącego, jak była poprzednia. Mniej dlatego, że mamy w nowym Sejmie siły polityczne, których tam w poprzedniej (a nawet w kilku wcześniejszych) nie było, a mianowicie Konfederację i Lewicę. I mniej dlatego, że Prawo i Sprawiedliwość straciło większość w Senacie. A bardziej z powodu wewnętrznej niespójności większości parlamentarnej i z powodu rozpoczynającej się już de facto kampanii...

 • Grzegorz Jasiński

  Świeża krew parlamentu?

  Środa, 20 listopada (20:39)

  Plemienną walkę w polskiej polityce od 2005 roku napędzał konflikt Platformy Obywatelskiej z Prawem i Sprawiedliwością, w Sejmie i Senacie obecnej kadencji będą go rozdmuchiwać nowe siły, Lewica i Konfederacja. Nazwanie obu ugrupowań, z Włodzimierzem Czarzastym z jednej strony i Januszem Korwin-Mikkem z drugiej, świeżą krwią jest oczywiście bardzo dużą przenośnią, jednak znaczenie tych dwóch sił w naszym parlamencie będzie dla życia publicznego istotne, ważniejsze moim zdaniem niż sama liczba...

 • Janusz A. Majcherek

  Bez huty, bez żalu

  Wtorek, 19 listopada (09:00)

  Wygaszanie ostatniego wielkiego pieca do wytopu stali w Hucie im. Sendzimira (d. Lenina) ma rozległy wymiar symboliczny, bo następuje w czasie trwających obchodów jubileuszu 70-lecia Nowej Huty, której budowę rozpoczęto w 1949 r. Realne znaczenie i skutki zakończenia działalności surowcowej części dawnego kombinatu metalurgicznego będą jednak niezbyt wielkie.

 • Robert Walenciak

  Aż tak jesteśmy zepsuci?

  Poniedziałek, 18 listopada (08:28)

  ​Ha! Polska polityka ma kolejną ważną postać. To Tomasz Grodzki, nowo wybrany marszałek Senatu. Mało kto o nim przed wyborami słyszał, owszem, był senatorem w poprzedniej kadencji, ale w oczy się nie rzucał. A teraz awansował do ścisłego grona liderów opozycji.

 • Roman Graczyk

  Władza trochę mniej totalna

  Czwartek, 14 listopada (14:54)

  Dziś wieczorem ma wystąpić z telewizyjnym orędziem nowy marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Gdyby marszałkiem Senatu został kandydat rządzącej partii Stanisław Karczewski i on miałby wygłosić orędzie, nikt by na to nie zwrócił uwagi.

 • Grzegorz Jasiński

  Wyjść z ringu, usiąść do szachownicy

  Środa, 13 listopada (19:26)

  Ja wiem, że oni wiedzą, że my wiemy, że oni wiedzą, że my wiemy, że to tylko na pokaz i na chwilę. Mimo to apeluję o potraktowanie owego chwilowego wrażenia przerwy w epoce lodowcowej, a może nawet lokalnego parlamentarnego ocieplenia, śmiertelnie poważnie i wykorzystanie go do przejściowego szantażu polityków. No przecież zapowiadaliście inaczej... Jeśli obie strony uznały, że początek nowej kadencji parlamentu w obliczu nadciągającej wielkimi krokami kampanii prezydenckiej jest okazją do...

 • Janusz A. Majcherek

  Niechciany Marsz

  Wtorek, 12 listopada (07:00)

  Doroczne Marsze Niepodległości stały się największymi demonstracjami publicznymi w Polsce, co mogłoby nasuwać przypuszczenie, że różne organizacje i instytucje będą się chciały z nimi utożsamić i przedstawiać je jako ze sobą powiązane, a ich uczestników jako swoich sprzymierzeńców.

 • Robert Walenciak

  Marsz Niepodległości ośmiesza partię rządzącą i prezydenta

  Poniedziałek, 11 listopada (09:57)

  W Święto 11 listopada wydarzeniem najbardziej komentowanym przez media będzie Marsz Niepodległości. Czyli wydarzenie organizowane przez środowisko młodych narodowców.