Reklama

Reklama

Ziobro: Kiedyś skazywano żołnierzy wyklętych. Dziś - walczących z korupcją

- Na wolność wychodzą "oprawcy z mafii pruszkowskiej". Czesław Kiszczak i gen. Wojciech Jaruzelski nie zostali skazani za "zbrodnicze działania, aparaturę represji (...), a tutaj skazywany jest Mariusz Kamiński i oficer CBA, przyzwoici ludzie, którzy mieli odwagę walczyć z korupcją" - powiedział b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, komentując wyrok sądu skazujący na trzy lata więzienia b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego.

W poniedziałek Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia uznał Mariusza Kamińskiego za winnego przekroczenia uprawnień jako szefa CBA przy "aferze gruntowej" i skazał go na trzy lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk publicznych.

- Kiedyś skazywali w Polsce żołnierzy wyklętych za to, że walczyli za wolną Polskę, dziś skazuje się w majestacie prawa i rzekomo wolnej Polski Mariusza Kamińskiego i oficerów CBA, którzy walczyli o Polskę wolną od korupcji, którzy walczyli o uczciwą Polskę - skomentował wyrok sądu prezes Solidarnej Polski.

Reklama

Jak mówił, na wolność wychodzą "oprawcy z mafii pruszkowskiej"; Czesław Kiszczak i gen. Wojciech Jaruzelski nie zostali skazani za "zbrodnicze działania, aparaturę represji (...), a tutaj skazywany jest Mariusz Kamiński i oficer CBA, przyzwoici ludzie, którzy mieli odwagę walczyć z korupcją" - dodał.

"Uderza niewiedza i niekompetencja sędziego"

Ziobro przypomniał, że w przeszłości w tej samej sprawie sąd się już wypowiadał i z "braku oczywistych podstaw" umorzył postępowanie. Jak mówił, w innym zakresie, ale w oparciu o ten sam materiał dowodowy, dwa inne sądy wydały wyroki. Stwierdziły, że operacja CBA prowadzona przez Mariusza Kamińskiego i oficerów dziś skazanych przez sąd jest w pełni legalna.

Były minister sprawiedliwości mówił, że "uderza niewiedza i niekompetencja sędziego", które dały się poznać już podczas odczytywania uzasadnienia. Według Ziobry sędzia powiedział, że aby zarządzić operację specjalną, trzeba było wykazać zaistnienie "podobnego przestępstwa wcześniej, a takowego nie było". Zdaniem Ziobry nie jest to prawda i zgodnie z przepisami wystarczy informacja o podejrzeniu przestępstwa. Ziobro mówił, iż sąd stwierdził, że nie było podstaw prawnych ku temu, by podrabiać dokumenty. "Gdyby to była prawda, na chłopski rozum, wszystkie sprawy specjalne w Polsce, ale i na całym świecie byłyby z góry sparaliżowane" - powiedział.

Ziobro wyrok sądu ocenił jako "skandaliczny i kompromitujący".

Ziobro był ministrem sprawiedliwości w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego w latach 2005-2007.

Oprócz Kamińskiego na trzy lata więzienia za nadużycie prawa przy prowadzeniu przez CBA "afery gruntowej" został skazany b. wiceszef CBA Maciej Wąsik. Kary po 2,5 roku więzienia orzekł warszawski sąd dla b. dyrektorów Zarządu Operacyjno-Śledczego CBA Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendela za nadużycie prawa przez CBA przy "aferze gruntowej". Wszyscy trzej nie mogą też przez 10 lat zajmować stanowisk publicznych.

Zobacz też: Mariusz Kamiński winny ws. afery gruntowej

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje