Reklama

Reklama

Za 2 dni władze USA mogą zostać sparaliżowane

Spór polityczny w USA grozi paraliżem administracji państwowej. Republikanie nie chcą dąć rządowi pieniędzy na działalność, jeśli nie opóźni reformy zdrowotnej. Demokraci i prezydent Obama się na to nie zgadzają. Za 2 dni rząd USA nie będzie mógł normalnie funkcjonować.

1 października w Stanach Zjednoczonych rozpoczyna się nowy rok budżetowy. Kongres nie przyznał jednak jeszcze rządowi pieniędzy na działalność.

Reklama

Zdominowana przez Republikanów Izba Reprezentantów uchwaliła co prawda prowizorium budżetowe, w którym znalazły się pieniądze na funkcjonowanie administracji do 15 listopada. Ustawa ta jest jednak nie do przyjęcia dla Demokratów bowiem odsuwa o rok wprowadzenie reformy zdrowotnej Baracka Obamy.

Oznacza to, że zostanie prawdopodobnie odrzucona przez Senat, gdzie Demokraci mają większość. A nawet jeśli tak się nie stanie, to prezydent USA zapowiedział veto.

Działania Republikanów w Kongresie znacząco zwiększają prawdopodobieństwo pierwszego od 17 lat wstrzymania działalności rządu. Miliony pracowników administracji państwowej będzie zmuszonych do wzięcia przymusowego urlopu, a ci, którzy będą musieli pracować, nie dostaną pieniędzy. 

Marek Wałkuski / Waszyngton

Dowiedz się więcej na temat: Obama ma twardy orzech do zgryzienia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama