Reklama

Włochy: Odciski palców od migrantów będą pobierane nawet siłą

- We Włoszech będą pobierane odciski palców od wszystkich migrantów, którzy przekroczą granicę państwa, nawet jeśli oznaczać to będzie użycie wobec nich siły - zapowiedział w środę szef włoskich władz imigracyjnych Mario Marcone.

Urzędnik podkreślił w rozmowie z agencją Reutera, że władze Włoch pozwolą odpowiednim służbom na "adekwatne" użycie siły wobec migrantów, którzy nie będą chcieli poddać się tej procedurze w specjalnych hotspotach, gdzie prowadzona jest rejestracja przybyłych do Europy uciekinierów.

Marcone przyznał, że procedurze pobrania odcisków palców ma zostać objętych od listopada aż 90 proc. migrantów. Jak dodał, każda osoba, która nie wyrazi na to zgody zostanie aresztowana, a następnie deportowana z Włoch.

Zgodnie z prawem włoskim, migranci mogą przebywać w hotspotach do 48 godzin, a następnie po dokonaniu rejestracji, której elementem jest pozostawienie odcisków palców, muszą być przeniesieni do już istniejących ośrodków imigracyjnych, gdzie oczekują na przyznanie azylu. Jednak wiele tysięcy uchodźców robi wszystko by nie poddać się procedurze rejestracyjnej, gdyż chcą ubiegać się o azyl w innych europejskich krajach np. w Niemczech, czy w Szwecji.

Reklama

Od początku roku na wybrzeża Włoch dotarło ponad 120 tysięcy imigrantów i uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy