Reklama

Reklama

Wizy dla Ukraińców w UE nie zostaną zniesione. "Nie ma na to czasu"

Unia Europejska nie przyzna Ukrainie reżimu bezwizowego podczas zaplanowanego w maju szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze - oświadczył we wtorek unijny ambasador w Kijowie Jan Tombiński. Dyplomata podkreślił jednocześnie, że system bezwizowy między Ukrainą a UE jest w planach.

- Taka decyzja nie zapadnie, ponieważ nie ma czasu, by ją podjąć - powiedział dziennikarzom.

Dyplomata zapewnił jednocześnie, że likwidacja obowiązku posiadania wiz dla Ukraińców, którzy podróżują do UE, wciąż jest w planach. - Celem jest reżim bezwizowy między Ukrainą a UE - zaznaczył Tombiński, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Poinformował, że obecnie na Ukrainie znajduje się unijna misja, która analizuje wypełnianie kryteriów, zbliżających obywateli tego kraju do wprowadzenia ruchu bezwizowego, jednak - jak podkreślił - dla rozwiązania wszystkich kwestii technicznych potrzeba więcej czasu.

Reklama

Ambasador przewiduje, że deklaracja zniesienia obowiązku wizowego znajdzie się w dokumentach podsumowujących szczyt Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w dniach 21-22 maja w Rydze.

Kijów liczy, że na majowym szczycie Partnerstwa Wschodniego zapadną decyzje dotyczące zniesienia przez UE wiz dla obywateli Ukrainy. Podobne oczekiwania ma Gruzja. Jednak w Unii zdania na temat takiej możliwości są na razie podzielone. Szef polskiego MSZ Grzegorz Schetyna mówił niedawno, że jeżeli na szczycie nie zapadną decyzje w tej sprawie, to należałoby przyjąć przynajmniej "mapę drogową" opisującą sposób dojścia do tego celu.(PAP)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy