Reklama

Reklama

Walcz skutecznie z otyłością u swojego dziecka

Coraz więcej dzieci waży za dużo. Czy jest to efekt ery fast foodów, gier komputerowych i coli? Czym może się skończyć otyłość u dzieci? Jak z tym walczyć? Rozmawiamy z Ewą Cichocką - Kurowską, pediatrą z Olsztyna.

Reklama

b>Familie.pl: Jaka jest przyczyna otyłości u dzieci?

Reklama

< Ewa Cichocka: Podstawową przyczyną jest zła dieta i mała aktywność fizyczna dziecka. Należy zwrócić uwagę na dietę dziecka od najwcześniejszych lat. Rodzicie od najmłodszych lat wpajają złe nawyki żywieniowe swoim dzieciom. Gwoździem do trumny są też powszechne zwolnienia z zajęć W - F. Poza tym niektórzy mają specyficzne uwarunkowania genetyczne, przez co są bardziej podatni na tycie, niż inni.

sprawia, że coraz więcej dzieci ma z tym problem?

Zamia drugich śniadań w szkole, dzieci jedzą słodycze i piją colę, ponadto masowo nie uczestniczą w zajęciach W - F. Zamiast grać z kolegami w piłkę wolą grać na komputerze.

Jaki zagrożenia niesie za sobą otyłość?

Dzieci z dwagą i otyłością są bardziej podatne na cukrzycę i nadciśnienie. Jeśli dziecko jest otyłe od najmłodszych lat, to mogą również wystąpić choroby związane ze zwyrodnieniami kości i stawów. Ludzie z nadwagą są też bardziej zagrożeni zawałem serca.

Jak walc ć z otyłością?

Od samego poc tku należy zwracać uwagę na dietę dziecka. Nie wolno mocno solić potraw ani nie przyrządzać ich też na ostro. Pamiętajmy, że dziecku od najmłodszych lat wyrabia się smak i nie wolno go od małego przyzwyczajać do dużej ilości soli. Należy też zwracać uwagę na aktywność fizyczną dzieci. Nie zwalniać ich z zajęć W - F z błahych powodów oraz w miarę możliwości dbać o ich kondycję również po szkole.

Jakie błędy dziców prowadzą dziecko do otyłości?

W procesie wychow ia dzieci słodycze często odgrywają rolę nagrody za dobre zachowanie. To jest błąd. Słodycze powinny być traktowane, jak normalny element diety i podawane dziecku od czasu do czasu. Należy również ograniczać spożycie napojów gazowanych i gotowych dań, nie mówiąc już o jedzeniu w fast foodach, które do najzdrowszych nie należą. Pamiętajmy też o wyrobieniu dobrych nawyków żywieniowych u dzieci. Maluszki jedzą to, co im damy, bo nie są sami w stanie sobie nic przygotować. Jak dziecko będzie od małego miało złą dietę, to później, jak już będzie miało wyrobiony smak, trudniej mu będzie się "przestawić".

Czy w takim razi słoiczki, z gotowymi daniami dla najmłodszych dzieci, są dobrym rozwiązaniem?

Gotowe jedzenie spraw onych firm dla najmłodszych dzieci nie jest żadnym zagrożeniem. Na początek jest to dobre rozwiązanie, ale pamiętajmy, że z czasem tą dietę rozszerzamy. To tutaj musimy uważać, żeby nie nauczyć dziecka złych nawyków. Jak podajemy herbatę, to niesłodzoną. Zamiast soku - wodę mineralną niegazowaną.

Familie.pl: Gdzie na ży szukać pomocy, gdy dziecko za dużo waży?

W każdym większym mieście ą specjalistyczne poradnie, które zajmują się problemem otyłości. Udając się tam, lekarze indywidualnie ustalają jak należy postępować, żeby pozbyć się problemu. Nie ma obecnie złotej recepty na to, jak leczyć otyłość.

Czego unikać, żeby prob m otyłości nie dotknął naszego dziecka?

Nie da się tego tak uogólnić. ażdy przypadek jest inny. Dzieci mają różne uwarunkowania genetyczne, różne nawyki żywieniowe. Nie da się w łatwy sposób określić, co wolno, a czego unikać. To jest indywidualna sprawa każdego dziecka.

Gdzie przebiega granica, pom dzy nadwagą a otyłością?

O ile u osób dorosłych jest to sp wa prosta, bo skala BMI w jasny sposób to pokazuje, to u dzieci nie da się już tak łatwo znaleźć tej granicy. U dorosłych pod uwagę bierze się masę ciała podzieloną przez wzrost do kwadratu. Jeśli BMI wychodzi większe, niż 30, to mówimy wtedy o otyłości. U dzieci dodatkowo bierze się pod uwagę m.in. płeć i wiek dziecka.

Czym jest skala BMI?

BMI je to najprościej mówiąc wskaźn masy ciała mierzony przez podzielenie masy ciała w kilogramach przez kwadrat wysokości podany w metrach. Dzięki BMI możemy szybko sprawdzić, czy mieścimy się w wadze optymalnej dla naszego wzrostu, czy cierpimy na niedowagę lub otyłość.

rozmawiał

Marcin Osiak

Familie.pl

Dowiedz się więcej na temat: 'Fast'

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy