Reklama

USA: Trwa głosowanie Kolegium Elektorów, które ostatecznie wybierze prezydenta

Rozpoczęło się głosowanie Kolegium Elektorów, które ostatecznie wybiera prezydenta Stanów Zjednoczonych. Najpierw zagłosowano w stanie Vermont, trzech elektorów opowiedziało się za demokratą Joe Bidenem.

W Kolegium Elektorów zagłosowali już m.in. elektorzy z Georgii, Arizony i Pensylwanii - wszyscy opowiedzieli się za Joe Bidenem. Późnym wieczorem czasu polskiego demokrata powinien przekroczyć próg koniecznych do wygranej 270 głosów elektorskich.

Georgia ma 16 głosów elektorskich, Arizona 11, a Pensylwania 20. W tych trzech kluczowych wyborczo stanach 3 listopada wygrał Biden, w Georgii jako pierwszy demokrata od 1992 roku.

Na Bidena zagłosowało w poniedziałek także 29 elektorów ze stanu Nowy Jork. Wśród nich była w tym roku Hillary Clinton, była sekretarz stanu USA oraz rywalka wyborcza Trumpa w 2016 roku.

Reklama

Na poniedziałkowy wieczór czasu polskiego Biden pewien jest 146 głosów elektorskich, a urzędujący prezydent, republikanin Donald Trump - 97.

Wraz z upływem dnia w USA głosować będą kolejne stany. Próg zapewniających prezydenturę 270 demokrata powinien przekroczyć po godz. 23 czasu polskiego, gdy zbiorą się elektorzy z Kalifornii. Łącznie, o ile nie dojdzie do wyłamań się elektorów, powinien uzyskać poparcie 306, a gospodarz Białego Domu - 232.

Napięcia społeczne

Elektorzy w większości przypadków zobowiązani są prawnie do wyboru kandydata, za którym opowiedzieli się w wyborach prezydenckich mieszkańcy danego stanu. W spolaryzowanym politycznie USA niektórzy z nich dostają w tym roku śmiertelne pogróżki. 

W niektórych stanach wchodzących do stanowych parlamentów elektorów eskortuje policja.

Kolegium Elektorów, które zazwyczaj uznawane jest za formalność, w tym roku śledzone jest ze zwiększoną uwagą. Związane jest to z tym, że Trump nie uznał wygranej swojego rywala i utrzymuje, że w procesie wyborczym doszło do masowych oszustw. W amerykańskich sądach, w tym w Sądzie Najwyższym, nie udało mu się odwrócić wyborczego wyniku w żadnym ze stanów.

Po zakończeniu głosowania Kolegium Elektorów w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego przemówienie wygłosić ma Biden.

Wraz z upływem dnia głosować będą kolejne stany. Elektorzy - wybrani już wcześniej - zbierają się najczęściej w stanowych parlamentach. Następnie głosują, podpisują certyfikaty wyborcze i przesyłają je do władz stanowych. Jako ostatni zbiorą się elektorzy na Hawajach - o godzinie 1 w nocy z wtorku na środę czasu polskiego.

46. prezydent USA

Każdy stan ma tyle samo elektorów, co łącznie swoich przedstawicieli w Izbie Reprezentantów i Senacie. Najwięcej ma zamieszkana przez blisko 40 mln ludzi Kalifornia - 55. Trzy głosy elektorskie w 1961 roku przyznano Dystryktowi Kolumbii, który w Kongresie nie ma swoich przedstawicieli z prawem głosu.

6 stycznia Kongres zatwierdzi wyniki głosowania Kolegium Elektorów, a dwa tygodnie później Biden zostanie zaprzysiężony na 46. prezydenta USA. Jak informuje otoczenie demokraty, z uwagi na epidemię koronawirusa ceremonia inauguracji zostanie ograniczona w porównaniu z poprzednimi.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy