Reklama

Reklama

USA: Policjant w Minneapolis śmiertelnie postrzelił czarnego

Policjant w aglomeracji Minneapolis-St.Paul, stolicy Minnesoty, śmiertelnie postrzelił w środę czarnego mężczyznę podczas zatrzymania - podała w czwartek policja. Na wideo umieszczonym w internecie kobieta mówi, że został postrzelony, gdy sięgał po prawo jazdy.

Do zdarzenia doszło w kilka godzin po rozpoczęciu w środę przez ministerstwo sprawiedliwości USA śledztwa, w sprawie zastrzelenia dzień wcześniej przez policjanta w Luizjanie czarnego sprzedawcy płyt CD na parkingu przy centrum handlowym w Baton Rouge, stolicy Luizjany.

Reklama

Użycie siły przez amerykańskie siły bezpieczeństwa przeciwko Afroamerykanom w miastach od Ferguson w stanie Missouri po Baltimore i Nowy Jork jest - jak pisze agencja Reutera - przedmiotem drobiazgowego dochodzenia.

Jak podała w oświadczeniu policja, niezidentyfikowany Czarny został ranny podczas zatrzymania w środę o godz. 21 czasu lokalnego w Falcon Heights na przedmieściu St. Paul. Rannego zabrano do szpitala, gdzie później zmarł.

Relacja na żywo

Przyjaciółka postrzelonego zarejestrowała w 10-minutowym nagraniu wideo, pokazanym na żywo na Facebooku i umieszczonym wkrótce potem na YouTube, swoją rozmowę z policjantami, podczas gdy obok na siedzeniu kierowcy widać zakrwawionego mężczyznę, w stronę którego policjant kieruje pistolet.

Kobieta mówi, że jej partnera właśnie zatrzymano z powodu rozbitego tylnego światła, i że miał w samochodzie broń, na którą posiadał pozwolenie. "Próbował wyjąć dowód tożsamości i portfel z kieszeni. Poinformował policjanta, że sięga po portfel i funkcjonariusz postrzelił go w ramię" - opowiada. Funkcjonariusz mówi kobiecie, żeby podniosła ręce, a w tle słychać przez chwilę płacz małego dziecka.

Agencja Reutera zastrzega, że nie udało się ustalić wiarygodności nagrania.

Policja podała, że na miejscu znalazła pistolet, oraz że całe zdarzenie jest badane.

Według gazety "Minneapolis Star" zmarły w wyniku postrzału to 32-letni Philando Castile, kierownik szkolnej kafeterii w okręgu szkolnym St.Paul.

Lokalne media pokazały ludzi zbierających się z samego rana w St. Paul, około 15 km od miejsca, żeby zaprotestować przeciwko zastrzeleniu Castilego.

Zastrzelony Czarny

Wcześniej w internecie krążył film ukazujący dwóch białych funkcjonariuszy policji w Baton Rouge podczas akcji zatrzymania czarnego sprzedawcy płyt CD, 37-letniego Altona Sterlinga na parkingu przy centrum handlowym.

Jak podaje portal BBC, każdego roku w Stanach Zjednoczonych od kul policjantów ginie ponad tysiąc osób, wśród których nieproporcjonalnie dużą liczbę stanowią Czarni. Śmierć wielu czarnoskórych zabitych przez amerykańskich policjantów w ciągu ostatnich lat wzmogła napięcia na tle rasowym i doprowadziła do licznych manifestacji, które wielokrotnie przeradzały się w zamieszki.

Dowiedz się więcej na temat: USA | strzelanina | zabójstwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy