Reklama

USA i ONZ potępiają naloty na szpital w Aleppo, Rosja zaprzecza, że to jej atak

Władze USA potępiły ostatnie ataki w Aleppo na zachodzie Syrii, podkreślając, że są "szczególnie zbulwersowane" nalotem na szpital w tym mieście, gdzie zginęło kilkadziesiąt osób. Rosja zaprzeczyła, jakoby to jej samoloty były odpowiedzialne za ten nalot.

W nalotach i bombardowaniach w mieście Aleppo zginęło w ciągu ostatniej doby ponad 60 osób, w tym co najmniej 27 osób w ataku na szpital w dzielnicy Al-Kuds zajętej przez syryjskich rebeliantów.

Specjalny wysłannik ONZ ds. konfliktu syryjskiego Staffan de Mistura uważa, że atak lotniczy na szpital nie był dokonany przez pomyłkę, lecz wydaje się, że był celowy - podała arabska telewizja Al-Arabija. W wywiadzie dla niej de Mistura nie wskazał jednak, kto może być odpowiedzialny za ten nalot.

"Stanowczo potępiamy falę ataków z powietrza i ostrzał, w których zginęło ponad 60 osób w Aleppo w ciągu ostatnich 24 godzin" - oświadczył rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

Reklama

Departament Stanu USA nazwał nalot na szpital "nagannym" i zaapelował do Rosji o użycie swych wpływów, aby wywarła nacisk na rząd prezydenta Syrii Baszara el-Asada w celu zaprzestania ataków. Rzecznik Departamentu Stanu John Kirby powiedział, że Waszyngton wciąż dowiaduje się szczegółów na temat nalotu na szpital, ale wydaje się, że ofiar jest kilkadziesiąt. "Jeszcze raz zwracamy się do reżimu o zaprzestanie tych całkowicie bezsensownych ataków, które naruszają zawieszenie nieprzyjaznych działań" - powiedział Kirby.

Syryjska armia zdementowała informacje, jakoby szpital miał być celem jej nalotów.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun mówił, że atak na szpital w Aleppo jest "niewybaczalny". Wezwał USA i Rosję, aby wywierały nacisk na walczące w Syrii strony, by wstrzymały działania zbrojne i zapewniły wiarygodne śledztwo w sprawie ataku na szpital. "Zamiast bombardować obszary zamieszkane przez cywilów, wszystkie strony (syryjskiego konfliktu) muszą na nowo skoncentrować się na procesie politycznym" - wzywał w oświadczeniu rzecznik Bana, Stephane Dujarric.

Tymczasem władze Rosji zaprzeczyły, jakoby to jej samoloty były odpowiedzialne za naloty, które m.in. zniszczyły szpital w Aleppo. Moskwa oświadczyła, że w ostatnich dniach nie przeprowadzała nalotów na tym obszarze.

Rosyjskie ministerstwo obrony sugerowało, że za atak na szpital odpowiedzialny jest inny kraj - pisze agencja Reutera. "Według naszych informacji wieczorem 27 kwietnia (w środę) po raz pierwszy po długiej przerwie nad Aleppo pojawił się samolot, który należał do jednego z państw tzw. koalicji walczącej z Państwem Islamskim" - oświadczył resort, nie precyzując, o jaki kraj chodzi.

Nalot na szpital w Aleppo miał miejsce w nocy ze środy na czwartek. Bombardowanie pozycji w mieście, którego część jest kontrolowana przez siły rządowe, a część - przez rebeliantów, trwało także w czwartek. Organizacja Lekarze bez Granic, która wraz z Czerwonym Krzyżem wspierała ten szpital, twierdzi, że wśród ofiar śmiertelnych jest personel medyczny i co najmniej 14 pacjentów. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka zginęło m.in. troje dzieci i ostatni pediatra, który pracował w opanowanej przez rebeliantów części miasta. W ciągu dnia po obu stronach zginęło co najmniej 38 cywilów.

Szef grupy roboczej ds. pomocy humanitarnej ONZ Jan Egeland ocenił, że sytuacja humanitarna w Aleppo jest katastrofalna.

W Syrii utrzymuje się kruchy rozejm między siłami reżimu Asada a oddziałami zbrojnej opozycji.

Według de Mistury wynegocjowane w lutym za pośrednictwem USA i Rosji zawieszenie broni w konflikcie syryjskim nadal formalnie obowiązuje i należy uczynić wszystko, aby było przestrzegane. Zdaniem syryjskiej opozycji i rebeliantów ten rozejm w praktyce już nie funkcjonuje, gdyż jest łamany przez siły wierne reżimowi.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: USA

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy