Reklama

Unijny szczyt osłabił pozycję Zbigniewa Ziobry. Sondaż

47,1 proc. badanych chciałoby przyspieszonych wyborów, gdyby Zbigniew Ziobro i Solidarna Polska opuścili rząd. 23 proc. uznało, że PiS powinien szukać większości rządowej w obecnym parlamencie na przykład z PSL i posłami Kukiz’15 lub Konfederacją - wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" oraz RMF FM.

Respondentów zapytano o to, co powinien zrobić PiS, gdyby Zbigniew Ziobro i jego partia Solidarna Polska opuścili rząd.

47,1 proc. badanych chciałoby przyspieszonych wyborów. 23 proc. uznało, że PiS powinien szukać większości rządowej w obecnym parlamencie na przykład z PSL i posłami Kukiz’15 lub Konfederacją. 18,9 proc. odpowiedziało, że PiS powinien rządzić dalej, jako rząd mniejszościowy, a 11 proc. badanych wskazało odpowiedź "trudno powiedzieć" - czytamy we wtorkowym "DGP".

Sytuacja inaczej wygląda wśród wyborców PiS. Tu wygrywa wariant szukania nowego koalicjanta - 44 proc., lub rządu mniejszościowego - 38 proc.

Reklama

Morawiecki wygranym

W sondażu zapytano także o to, jak wyniki szczytu UE wpłynęły na pozycję premiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i lidera Solidarnej Polski. 

Z ocen zarówno ogółu badanych, jak i wyborców PiS wynika, że wygranym jest Mateusz Morawiecki. 32,2 proc. badanych uznało, że pozycja Morawieckiego się wzmocniła. 31,6 proc. odpowiedziało, że się osłabiła, a 22,4 proc. powiedziało, że wynik szczytu pozostawił ją bez zmian. 13,8 proc. powiedziało "trudno powiedzieć". 

W przypadku Jarosława Kaczyńskiego, 42,4 proc. powiedziało, że wynik szczytu pozostawił jego polityczną pozycję bez zmian, 35,1 proc. - osłabił, 7,6 proc. - wzmocnił, a 14,9 proc. powiedziało "trudno powiedzieć". 

Osłabienie pozycji Ziobry

Z kolei 62 proc. badanych oceniło, że szczyt osłabił polityczną pozycję ministra sprawiedliwości, lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, 17,2 proc. powiedziało, że pozostawił ją bez zmian. 7 proc. uznało, że została ona wzmocniona, a 13,8 proc. powiedziało "trudno powiedzieć".

Wśród wyborców PiS 59 proc. oceniło, że szczyt wzmocnił pozycję Mateusza Morawieckiego. W przypadku Jarosława Kaczyńskiego dominują oceny, że nie wpłynął on na jego polityczną pozycję (ponad połowa wyborców PiS). W przypadku Zbigniewa Ziobry dominują ci, którzy uważają, że jego pozycja osłabła - 39 proc.

Sondaż United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej", Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl wykonano w dniach 11-12 grudnia 2020 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy