Reklama

Reklama

UNHCR apeluje do państw Europy Środkowej o solidarność z uchodźcami

UNHCR wzywa państwa Europy Środkowej do okazania solidarności z uchodźcami. "Liderzy w regionie powinni zagwarantować bezpieczeństwo osobom uciekającym przed prześladowaniami" - apeluje przedstawicielka UNHCR na Europę Środkową Montserrat Feixas Vihé.

W poniedziałek w Pradze szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), czyli Polski, Węgier, Czech i Słowacji, mają wypracować wspólne stanowisko m.in. w kwestii kryzysu migracyjnego. W rozmowach mają również uczestniczyć przywódcy Bułgarii i Macedonii.

Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR), w apelu przesłanym PAP, zwraca się do przywódców państw Europy Środkowej o okazanie większej solidarności z uchodźcami, którzy szukają schronienia na kontynencie.

Reklama

Jak podkreśla przedstawicielka UNHCR na Europę Środkową liderzy w regionie powinni zagwarantować bezpieczeństwo osobom uciekającym przed prześladowaniami. "Nie mogą ograniczać się tylko do przyglądania się temu bezprecedensowemu kryzysowi humanitarnemu. Świat oczekuje od nich, aby przyczynili się do ratowania życia i przywracania nadziei tym, którzy stracili wszystko" - zaznacza Montserrat Feixas Vihé.

"Nadszedł czas, by przywódcy zobowiązali się do pomocy"

"W pełni rozumiejąc, że opinia publiczna może być czasami zaniepokojona rozwojem kryzysu uchodźczego w Europie, UNHCR stoi na stanowisku, iż powinniśmy dać szansę rozwiązaniom przewidzianym przez system relokacji oraz przesiedleń. Narzędzia te, będące wyrazem solidarności, stanowią alternatywę dla przemytu oraz handlu ludźmi i mogą znacząco zmniejszyć liczbę obserwowanych obecnie niebezpiecznych przepraw" - podkreśla przedstawicielka UNHCR na Europę Środkową.

"Nadszedł czas, aby przywódcy państw Europy Środkowej dali zdecydowany przykład innym rządom i zobowiązali się do pomocy rodzinom uciekającym przed wojną oraz łamaniem praw człowieka, bez względu na ich przynależność narodową czy religijną" - dodaje Montserrat Feixas Vihé.

Według danych UNHCR w 2015 r. państwa V4 przyjęły w sumie ok. 25 tys. uchodźców, co stanowi 0,1 proc. z blisko dwudziestomilionowej światowej populacji uchodźców. W ubiegłym roku Węgry przyjęły ok. 177 tys. wniosków o nadanie statusu uchodźcy. Większość osób, która je złożyła, opuściła ten kraj w ciągu kilku kolejnych dni. Pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej przyjęły ok. 14 tys. wniosków.

Kraje UE zmagają się z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - napływają głównie przez Morze Śródziemne.

Z danych UNHCR wynika, że ponad milion migrantów przybyło drogą morską do Europy w 2015 r. (82 tys. - od początku 2016 r.). W czasie niebezpiecznej przeprawy morskiej w zeszłym roku zginęło co najmniej 3,7 tys. ludzi (ponad 400 osób - od początku 2016 r.).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama