Reklama

Twarze Nowoczesnej

Nie boją się zabierać głosu na mównicy sejmowej, występują na konferencjach prasowych, pojawiają się na manifestacjach, chętnie wypowiadają się w mediach. Oto posłanki, które wyrastają na najbardziej rozpoznawalne twarze Nowoczesnej. Czy któraś z nich przebije popularnością samego Ryszarda Petru?

Kamila Gasiuk-Pihowicz

Pełni funkcję rzecznika Nowoczesnej. Była jedną z najbardziej aktywnych posłanek opozycji podczas sejmowych debat o Trybunale Konstytucyjnym. Nie szczędziła słów krytyki pod adresem premier Beaty Szydło, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Andrzeja Dudy. 

"Nocne ślubowania, błyskawiczne i gorączkowe głosowania, nierespektowanie wymiaru sprawiedliwości i brak konstruktywnej debaty w Sejmie. ‎PiS‬ buduje państwo nihilizmu bez szacunku dla demokracji. Szyderczo śmieje się, jak ktoś mówi prawdę. Obywatele tego nie wybaczą!" - grzmiała Gasiuk-Pihowicz. "Czy chcemy, aby decyzja prezesa partii była prawem powszechnie obowiązującym?' - pytała innym razem.

Reklama

Do Sejmu dostała się z okręgu podwarszawskiego. Zasiada w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka i Komisji Zdrowia. 

Joanna Schmidt

W wywiadzie dla "Polityki" powiedziała, że zdecydowała się wejść do polityki pod wpływem tego, co działo się w kampanii prezydenckiej. Uczestniczyła w zjeździe założycielskim Nowoczesnej. 

Jest wiceprzewodniczącą klubu poselskiego Nowoczesnej. Działa w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

"Moje pytanie brzmi: jak to, co państwo próbujecie zrobić z Trybunałem Konstytucyjnym, ma się do zasad demokracji, które wspólnie przecież wyznajemy? (...) Proste pytanie, proszę o odpowiedź" - mówiła podczas dyskusji o TK. 

Joanna Scheuring-Wielgus

Bycie posłem to nie jej pierwsza styczność z polityką. W 2014 r. startowała w wyborach na prezydenta Torunia. Była również zaangażowana w działalność ruchów miejskich. 

Działa w Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz w Komisji Etyki Poselskiej.

Barbara Dolniak

Dostała się do Sejmu z list Nowoczesnej w Sosnowcu. Została wybrana na wicemarszałka Sejmu.

Pracuje w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Z wykształcenia jest prawniczką, pracowała jako sędzia. 

Katarzyna Lubnauer

Dostała się do Sejmu z list w Łodzi. Pełni funkcję wiceprzewodniczącej klubu parlamentarnego Nowoczesnej. 

Jest także wiceprzewodniczącą sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Prawie codziennie reprezentuje swoją partię w mediach. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nowoczesna

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy