Reklama

Reklama

Szwedzki polityk oskarżony o chwalenie Adolfa Hitlera

Mikael Lundin, wiceprzewodniczący Szwedzkich Demokratów w mieści Östersund, został oskarżony o przestępstwa nienawiści. Na jego profilu w rosyjskiej grupie mediów społecznościowych VK pojawiła się seria zdjęć, które oddają hołd Adolfowi Hitlerowi i porównują osoby czarnoskóre do małp.

W postach na platformie VK, rosyjskim odpowiedniku Facebooka, z konta Lundina rozpowszechniano zdjęcia, które zawierają między innymi przesłanie odczłowieczające osoby czarnoskóre. Wśród treści było m.in. zdjęcie przedstawiające aktywistkę Gretę Thunberg trzymającą tabliczkę z rysunkiem osoby czarnoskórej oraz napisem, że czarnoskórzy są "małpami podobnymi do ludzi" i "grają na bębnach, kiedy są szczęśliwi".

Jak wynika z dochodzenia, w 2017 i 2018 roku Mikael Lundin wykazywał większą aktywność w dzieleniu się treściami nazistowskimi i skrajnie prawicowymi - czytamy na expo.se. W maju 2017 r. na jego profilu pojawiło się zdjęcie przedstawiające Adolfa Hitlera i Josepha Goebbelsa z nazistowskim hasłem "Unser schwur: Alles für Deutschland!" - "Nasza przysięga: Wszystko dla Niemiec!", zapisanym po szwedzku. Kolejny z postów to zdjęcie śmiejącego się Adolfa Hitlera z hasłem: "Spójrzcie teraz na Europę - tęsknicie za mną?".

Reklama

Z relacji portalu Expo wynika, że na koncie polityka na VK w latach 2017-2020 udostępniane były treści popierające antysemicką teorię spiskową, wedle której żydowska władza okupacyjna potajemnie rządzi światem. 

W 2017 roku Lundin zamieścił zdjęcie nawołujące do zabójstwa ówczesnego premiera Szwecji Stefana Löfvena.

Ze śledztwa portalu wynika, że Mikael Lundin od dawna interesował się skrajnie prawicowymi ideami na różnych platformach cyfrowych. Oprócz publikacji na VK miał również kontakt cyfrowy z Nordyckim Ruchem Oporu, organizacją neonazistowską. 

Mikael Lundin wszystkiemu zaprzeczył

W rozmowie z Expo polityk wszystkiemu zaprzeczył. Podczas przesłuchań policyjnych powiedział, że treści mógł opublikować ktoś z domowników lub jego profil został zhakowany.

- Nie mogę teraz wiele zdradzić, ale podczas procesu na jaw wyjdzie wiele informacji - powiedział.

Według Mikaela Lundina stowarzyszenie partyjne jest świadome postawionego mu aktu oskarżenia. Lider grupy SD Östersund, Stefan Sundberg, powiedział we wtorek Östersunds-Posten, że on i Lundin uzgodnili, że może nadal reprezentować partię i kandydować w wyborach, dopóki nie usłyszy werdyktu.

Jednak w pisemnym komentarzu Szwedzcy Demokraci na szczeblu krajowym, za pośrednictwem swojego biura prasowego, nazywają posty Lundina jako "niezwykle niesmaczne i groźne". 

Według radia P4 Jämtland partia na szczeblu krajowym zdecydowała się teraz usunąć Lundina z głosowania i wezwała go do zrezygnowania z obowiązków. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy