Reklama

Reklama

Szwedzki fotograf zwycięzcą konkursu World Press Photo

Wykonane przez Szweda Paula Hansena zdjęcie, ukazujące ciała dwojga palestyńskich dzieci niesionych przez krewnych, zostało okrzyknięte zdjęciem 2012 r. w konkursie World Press Photo. Wśród nagrodzonych są również dwie Polki, Ilona Szwarc i Anna Bedyńska.

Zwycięska fotografia pokazuje tłum niosący ciała dwojga dzieci, 2-letniej Suhaib Hidżazi i jej 3-letniego brata Muhammada, zabitych w izraelskich nalocie podczas ofensywy na Strefę Gazy w listopadzie 2012 roku.

Zwłoki rodzeństwa są owinięte w białe sukno; widać jedynie twarze. Ludzki strumień wąską uliczką Gazy zmierza do meczetu.

- O sile tego zdjęcia stanowi sposób, w jaki kontrastuje ono gniew i smutek dorosłych z niewinnością dzieci. Nie da się go zapomnieć - powiedziała członkini jury Mayu Mohanna.

"Jestem bardzo szczęśliwy, ale także bardzo smutny"

- Jestem bardzo szczęśliwy, ale także bardzo smutny - powiedział nagrodzony fotograf, pracujący dla szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter". Przypomniał, że nie żyje także ojciec zabitych dzieci (jego ciało widoczne jest w środkowej części zdjęcia), a ich matka przebywa na oddziale intensywnej terapii.

Reklama

W gronie wyróżnionych w tegorocznej, 56. edycji konkursu znalazły się również dwie Polki - Ilona Szwarc i Anna Bedyńska, obie nagrodzone za prace w kategorii zdjęć portretowych.

Mieszkająca w Nowym Jorku Szwarc otrzymała trzecią nagrodę za "Kaylę", pracę z cyklu "American Girls" w kategorii portret w naturalnym otoczeniu. Na zdjęciu tytułowa Kayla, amerykańska nastolatka, stoi pod obrazem swoich przodków. W ramionach trzyma lalkę z serii American Girl, stylizowanych na kopie swych właścicielek.

"Każda z tych lalek może na zamówienie wyglądać dokładnie jak jej właścicielka, ale w rzeczywistości wszystkie wyglądają tak samo. Lalki American Girl dają iluzję wyboru, a więc i iluzję indywidualności. (...) Te produkty definiują i poddają kategoryzacji amerykańskie dziewczynki - przyszłe amerykańskie kobiety" - pisze Szwarc na swojej stronie. Swoje prace publikowała już m.in. w "Time" i "Sunday Times Magazine" oraz na branżowych stronach takich jak "New York Times Lens Blog" czy "Le Journal de la Photographie".

Zdjęcie "Zuzia" ukazuje cierpiącą na albinizm dziewczynkę

Bedyńska, fotoreporterka Agory, zdobyła trzecie miejsce w kategorii portret pozowany. Jej zdjęcie zatytułowane "Zuzia" ukazuje cierpiącą na albinizm dziewczynkę. W fotografii dominuje biel - od skóry i włosy dziewczynki, po jej jasne ubrania i kremowe tło zdjęcia. "Zuzia, wrażliwa na światło słoneczne z powodu albinizmu, chodzi do specjalnej szkoły dla dzieci słabo widzących i marzy o poznaniu kogoś takiego, jak ona" - czytamy na stronie World Press Photo. Bedyńska została już kilkakrotnie wyróżniona w tym konkursie.

Wiele nagrodzonych zdjęć dotyczy konfliktów na świecie, m.in. w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na granicy państw sudańskich, a także innych bolączek współczesnego świata: prostytucji, uzależnienia od narkotyków, biedy, nieprzestrzegania praw kobiet.

W tym roku napłynęło 103 481 zdjęć

W tym roku do siedziby World Press Photo w Amsterdamie napłynęło 103 481 zdjęć od 5666 fotografów ze 124 krajów. Jury konkursu przyznało nagrody 54 osobom w dziewięciu kategoriach, m.in. Ludzie, Wydarzenia, Sport, Życie Codzienne, Portret, Przyroda.

Pierwsza edycja konkursu World Press Photo, uważanego za jeden z najbardziej prestiżowych na świecie, odbyła się w 1955 roku.

Dowiedz się więcej na temat: Dagens Nyheter | Music | fotograf | Press | World Press Photo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje