Reklama

Reklama

Szef Rady Europejskiej skrytykował wojnę. Zdecydowana reakcja Chin

- Rolą Chin jest wykorzystać swoje wpływy, by zatrzymać brutalną wojnę Rosji - miał powiedzieć szef Rady Europejskiej Charles Michel podczas swojego przemówienia. Jak dowiedział się Reuters, właśnie za te słowa i ostrą krytykę wojny Rosji przeciw Ukrainie chińskie władze odwołały wystąpienie Michela na targach importowych w Szanghaju.

Nagrane z wyprzedzeniem przemówienie Michela miało być jednym z kilku takich wystąpień zagranicznych przywódców i szefów organizacji międzynarodowych, odtworzonych w ubiegły piątek w czasie ceremonii rozpoczęcia Chińskich Międzynarodowych Targów Importowych (CIIE) w Szanghaju - podał Reuters, powołując się na trzech europejskich dyplomatów.

Odwołane przemówienie za skrytykowanie wojny Rosji

Dyplomaci powiedzieli, zastrzegając sobie anonimowość, że byli zaskoczeni z powodu wycofania przemówienia Michela.

- Przewodniczący Michel został zaproszony do wygłoszenia przemówienia na 5. Forum Hongqiao i CIIE w Szanghaju (...) Zgodnie z prośbą chińskich władz przekazaliśmy nagrane z wyprzedzeniem wystąpienie, które ostatecznie nie zostało pokazane. Odnieśliśmy się do tego zwykłymi kanałami dyplomatycznymi - poinformował Reutera rzecznik Michela Barend Leyts.

Reklama

Żaden z przedstawicieli chińskiego MSZ, ministerstwa handlu, współorganizatorów targów ani władz Szanghaju nie odpowiedział na prośbę o komentarz - przekazał Reuters.

Apel szefa Rady Europejskiej do Chin

W przemówieniu Michel miał ostro skrytykować "nielegalną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie" oraz zaznaczyć, że Europa, która była zbyt uzależniona od rosyjskich paliw kopalnych, "wyciąga z niej ważne wnioski" - wynika z fragmentów przemówienia przekazanych przez dyplomatów.

- W Europie chcemy balansu w naszych relacjach handlowych (...) by uniknąć zbytniego uzależnienia. To również jest prawdą w przypadku naszych relacji handlowych z Chinami - miał według źródeł powiedzieć przewodniczący Rady Europejskiej.

Michel miał również wzywać Pekin, by robił więcej na rzecz zakończenia rosyjskiej inwazji. - Rolą Chin jest wykorzystać swoje wpływy, by zatrzymać brutalną wojnę Rosji (...) poprzez wasze tak zwane partnerstwo 'bez ograniczeń' z Rosją - miał powiedzieć. - Wy, Chiny, możecie pomóc to zakończyć - dodał.

Relacje chińsko-rosyjskie

Chiny nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i sprzeciwiały się sankcjom nakładanym na Moskwę. Szef chińskiego MSZ Wang Yi powiedział niedawno swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Siergiejowi Ławrowowi, że Chiny będą popierać "Rosję pod przewodnictwem prezydenta Władimira Putina" w osiąganiu jej "strategicznych celów rozwojowych" oraz umacnianiu "mocarstwowej pozycji".

Według oficjalnej strony internetowej targów w Szanghaju na ceremonii otwarcia wyświetlono przemówienia między innymi przywódcy Chin Xi Jinpinga, dyrektor zarządzającej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), prezydentów Indonezji i Sri Lanki oraz przywódcy Białorusi.

Oczekuje się, że zarówno Xi, jak i Michel wezmą w przyszłym tygodniu udział w szczycie przywódców państw grupy G20 na indonezyjskiej wyspie Bali

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy