Reklama

Szczepionka na koronawirusa. Zalecenie dla osób z ciężkimi alergiami

Osoby, które posiadają historię poważnych reakcji alergicznych, nie powinny przyjmować szczepionki Pfizer/BioNTech na chorobę COVID-19. Zalecenie wydały organy regulacyjne w Wielkiej Brytanii. Decyzję podjęto po tym, jak we wtorek u dwóch pracowników publicznej służby zdrowia wystąpiły reakcje alergiczne - informuje BBC.

Dwoje pracowników służby zdrowia, u których wystąpiła reakcja alergiczna, poddało się leczeniu i czuje się dobrze. 

Jak się podejrzewa, wystąpiła u nich reakcja anafilaktoidalna - znacznie łagodniejsza niż anafilaksja - która zwykle wiąże się z wysypką na skórze, dusznościami, a czasem spadkiem ciśnienia krwi. Zalecenie, by nie przyjmować szczepionki, dotyczy osób, które w przeszłości miały reakcje na leki, żywność lub szczepionki - informuje agencja ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych MHRA. 

Działanie zapobiegawcze

- Jak to często bywa w przypadku nowych szczepionek, po tym, jak dwie osoby mające w przeszłości znaczące reakcje alergiczne zareagowały negatywnie, MHRA zapobiegawczo zaleciła, żeby osoby, u których występują znaczące reakcje alergiczne, nie przyjmowały tego szczepienia - powiedział prof. Stephen Powis, dyrektor medyczny NHS w Anglii, dodając, że obie osoby wracają do zdrowia.

Reklama

Szefowa urzędu ds. regulacji leków dr June Raine, powiedziała, że podjęcie tego kroku teraz, po ostatnich doświadczeniach, jest słuszne. 

Badania kliniczne

Podobnych reakcji nie zaobserwowano w badaniach klinicznych, w których zaszczepiono ponad 20 000 osób, chociaż osoby z historią reakcji alergicznych nie były rekrutowane.

Takie reakcje są rzadkie, ale zdarzają się także w przypadku innych szczepionek, np. w przypadku szczepienia przeciw grypie. 

Wczoraj kilka tysięcy osób w Wielkiej Brytanii zostało zaszczepionych przeciwko chorobie COVID-19.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy