Reklama

Sytuacja na Ukrainie. Mariusz Błaszczak rozmawiał z szefem NATO i sekretarzem stanu USA

​Minister obrony Mariusz Błaszczak, w zastępstwie szefa MSZ Zbigniewa Raua, w środę rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Tematem rozmowy była napięta sytuacja wokół możliwego ataku Rosji na Ukrainę. Tego samego dnia u Raua wykryto zakażenie koronawirusem.

Poza sekretarzem stanu USA i sekretarzem generalnym NATO w rozmowie uczestniczył także wysoki przedstawiciel ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej Josep Borrell.

Jak poinformował polski resort spraw zagranicznych, głównym tematem rozmowy była aktualna sytuacja bezpieczeństwa w Europie. "Spotkanie służyło przygotowaniu dalszych kroków dyplomatycznych w celu znalezienia rozwiązania w związku z napiętą sytuacją wokół Ukrainy" - podano.

MSZ: Polska liczy na wsparcie USA, NATO i Unii Europejskiej

"Minister Błaszczak podkreślił potrzebę bliskiej współpracy i koordynacji działań wszystkich państw i organizacji obszaru euroatlantyckiego. Zaznaczył, że sprawująca przewodnictwo w OBWE Polska liczy na wsparcie USA, NATO i UE w swoich staraniach na rzecz ożywienia dialogu poświęconego bezpieczeństwu europejskiemu. Poinformował o konsultacjach prowadzonych w tym celu przez Polskę z państwami OBWE w Wiedniu" - przekazało MSZ.

Reklama

Jak dodało MSZ, "rozmówcy zgodzili się, że kluczem do sukcesu tych rozmów będzie konstruktywne zaangażowanie wszystkich państw uczestniczących w OBWE".

W rozmowie nie mógł uczestniczyć minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, gdyż wykryto u niego infekcję koronawirusem.

Będzie spotkanie szefów dyplomacji USA i Rosji

W środę sekretarz stanu USA Antony Blinken był w Kijowie, gdzie rozmawiał z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą. 

W czwartek poleci do Berlina, gdzie spotka się ze swoimi odpowiednikami z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, by dyskutować o możliwej reakcji na wszelkie rosyjskie działania militarne przeciwko Ukrainie. Z kolei w piątek w Genewie Blinken będzie rozmawiał z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Mariusz Błaszczak | Ukraina | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama