Reklama

Reklama

Syria: Opozycja żąda bezwarunkowego odejścia Asada

Syryjska opozycja oświadczyła w środę, że wszelkie rozwiązania polityczne trwającego od ponad dwóch lat konfliktu wewnętrznego powinny rozpocząć się od ustąpienia prezydenta Baszara el-Asada.

Syryjska "Koalicja Narodowa jest zadowolona z międzynarodowych wysiłków wzywających do rozwiązania politycznego, które spełniłoby aspiracje narodu syryjskiego do powstania demokratycznego państwa, lecz może się to zacząć jedynie, gdy ustąpi Baszar el-Asada i jego reżim" - napisano w komunikacie.

Reklama

Agencja AFP zwraca uwagę, że opozycja w Syrii tym samym odrzuciła pośrednio wezwania USA i Rosji do dialogu w celu zakończenia wojny domowej.

Środowe oświadczenie to poważny cios dla amerykańsko-rosyjskiej inicjatywy, opartej na porozumieniu z Genewy z 30 czerwca ub.r., które nigdy nie weszło w życie - pisze AFP. Porozumienie to przewiduje transformację polityczną w Syrii, w tym powołanie rządu przejściowego z udziałem członków obecnego gabinetu, jednak nic nie mówi na temat przyszłego losu prezydenta Asada.

We wtorek w Moskwie Rosja i USA uzgodniły, że możliwie jeszcze przed końcem maja zwołają międzynarodową konferencję pokojową, której celem będzie zakończenie krwawego konfliktu syryjskiego. Szefowie MSZ Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry, zaznaczyli, że na konferencję powinni być zaproszeni zarówno przedstawiciele syryjskiego rządu, jak i walczących z nim rebeliantów.

Rosja konsekwentnie udziela wsparcia Asadowi, blokując na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ kolejne próby wprowadzenia międzynarodowych sankcji wobec Syrii. Jednak w nawiązaniu do osoby syryjskiego prezydenta Ławrow powiedział, że Moskwa nie zajmuje się kwestią losów konkretnych jednostek.

Syryjska opozycja od dawna naciska, aby Asad ustąpił, zanim dojdzie do jakiegokolwiek dialogu ze stroną rządową.

Reżim w Damaszku stoi na stanowisku, że los szefa państwa zostanie rozstrzygnięty w wyborach prezydenckich zaplanowanych na 2014 rok.

Dowiedz się więcej na temat: Syria | Baszar al-Asad | opozycja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje