Reklama

Sycylijczycy walczą z mafią. 21 przestępców w areszcie

Mieszkańcy położonego na Sycylii miasteczka Bagheria zbuntowali się przeciwko działaniom mafii, która zmuszała ich m.in. do płacenia haraczu. Dzięki zeznaniom 36 kupców i przedsiębiorców zatrzymano 21 przestępców — poinformowała w poniedziałek policja w Palermo.

"Dzięki odwadze tych, którzy przeciwstawili się szantażowi, dzięki karabinierom oraz śledczym, Bagheria przestała być łupem mafii" - napisał na Twitterze premier Włoch Matteo Renzi. Podkreślił, że dzięki skoordynowanej akcji społecznej w mieście została zerwana tradycyjna sycylijska zmowa milczenia "omerta". 

- To rzecz bez precedensu, aby tak liczna grupa ofiar wymuszeń zdecydowała się jednocześnie zeznawać - powiedział agencji Reutera jeden z komendantów policji w Palermo Giuseppe De Riggi. Zostały wydane 22 nakazy aresztowania szefów miejscowej mafii związanych z organizacją 'ndrangheta oraz pozostających na ich usługach kryminalistów. - 21 osób już trafiło do aresztu, jeden z domniemanych członków mafii jest wciąż poszukiwany - zaznaczył. 

Reklama

Śledczy zgromadzili dokumentację, która ujawnia 50 przypadków wymuszenia haraczu od właścicieli firm budowlanych, supermarketów, sklepów meblowych i odzieżowych, a także od szefa hurtowni rybnej i owocowo-warzywnej. Jednym z najbardziej spektakularnych wymuszeń w Bagherii było "pobieranie" 1,5 tys. euro miesięcznie od właściciela niewielkiej firmy budowlanej. Proceder ten trwał nieprzerwanie od lat 90. Człowiek ten musiał sprzedać swój dom oraz firmę, aby wypłacić się mafii. Wymuszenia stały się zbyt śmiałe i coraz większe. To przelało kielich goryczy - powiedział agencji Reutera prokurator Leonardo Agueci. 

Położona w pobliżu Palermo 50-tysięczna Bagheria jest uważana jest za jedną z twierdz zorganizowanej przestępczości na Sycylii. Przez wiele lat, do aresztowania w 2006 roku, w miasteczku ukrywał się mafijny boss bossów cosa nostry Bernando Provence.  

Problemy gospodarcze włoskiego południa wynikają w dużej mierze z faktu, że całe południe, tzw. Mezzogiorno, jest oplecione mackami mafii - przypomina agencja Reutera. Wbrew rozpowszechnionej opinii region ten nie jest już kontrolowany przez cosa nostrę, która straciła swe wpływy w związku z licznymi aresztowaniami jej bossów w ostatnich trzech dekadach, ale przez kalabryjską mafię 'ndrangheta.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Sycylia | Włochy | mafia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy