Reklama

Reklama

"Studia dla wybitnych". Ewa Kopacz ujawnia szczegóły

​Potrzebujemy uczelni przyszłości, kształcących studentów na najwyższym poziomie, przystosowanych do wejścia na rynek pracy - mówiła w czwartek premier Ewa Kopacz podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim.

- Takich uczelni, jak Uniwersytet Warszawski, potrzebujemy w Polsce. Potrzebujemy uczelni przyszłości, które kształcą studentów na najwyższym poziomie, przystosowanych do wejścia na rynek pracy, które stawiają na umiędzynarodowienie - powiedziała premier. - Musimy przyciągać do nas studentów z zagranicy, ale musimy także dać szanse polskim studentom uczenia się na najlepszych światowych uczelniach - mówiła.

Dodała, że będzie to możliwe w ramach programu "Studia dla wybitnych".

Szefowa rządu podkreśliła, że na program "Uczelnie przyszłości" Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do 2020 roku zostanie przeznaczone 5 mld zł. W jego ramach ma być realizowany program rozwoju kompetencji przede wszystkim tzw. miękkich. - Studiujesz, praktykuj" to kolejny program, który będą realizować uczelnie - mówiła Kopacz. Przewiduje on, że w jego ramach do studentów ostatnich lat zostaną skierowane zwycięskie projekty na staże.

Reklama

Studentom premier życzyła, by nie bali się sięgać wysoko. Kopacz mówiła, że w młodych ludziach jest pewien rodzaj energii - można powiedzieć - potencjału do buntu. - Wiele razy w historii to młodzi ludzie robili rewolucje, to młodzi szli do powstań - mówiła. Dodała, że bunt może służyć słusznym sprawom - być niezgodą na kłamstwo, obłudę, zmieniać kraj na lepsze.

Kopacz podkreśliła, że bunt może też iść w stronę negatywnej energii, niekonstruktywnych działań. - Osobiście życzę wam, by energia, która jest w was, zawsze szła w pozytywną stronę. Niezależnie od tego, czy podzielamy swoje poglądy polityczne. Nawet jeśli w jakiś kwestiach się nie zgadzamy, życzę wam, byście nie zniechęcali się do życia publicznego - powiedziała premier.

Zapowiedziała, że rząd sfinansuje wieloletni program przygotowany przez władze UW. - Będę bardzo mocno na najbliższych Radach Ministrów przekonywać RM i ministra finansów, by ten program w ciągu najbliższych sześciu lat został zrealizowany. A więc UW będzie dofinansowany z budżetu państwa w zakresie opisanym w programie wieloletnim - zadeklarowała Kopacz.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy