Reklama

Reklama

Stowarzyszenia proobronne konsolidują się. Gen. Pacek o nowym otwarciu wojska

- Dzięki federacji osiągniemy nową jakość we współpracy organizacji proobronnych z MON. (...) Nowe otwarcie wojska, nowe otwarcie MON dają nową szansę - mówił pełnomocnik MON ds. społecznych inicjatyw proobronnych gen. Bogusław Pacek, komentując decyzje, jakie zapadły na I Kongresie Organizacji Proobronnych i Klas Mundurowych.

Siedem stowarzyszeń proobronnych współpracujących z MON zdecydowało się zawiązać federację. O konsolidacji, która ma umożliwić efektywniejsze współdziałanie poinformowano podczas sobotnich obrad kongresu.

Reklama

W skład federacji weszło pięć związków strzeleckich - nawiązujących do tradycji piłsudczykowskiego "Strzelca" (Związek Strzelecki Organizacja Społeczno-Wychowawcza "Strzelec", Związek Strzelecki "Strzelec", Związek Strzelecki "Strzelec" im. J. Piłsudskiego, Związek Strzelecki "Strzelec" Wągrowiec, Związek Strzelecki), Stowarzyszenie Instruktorów Legia Akademicka w Lublinie - organizująca szkolenia wojskowe dla zainteresowanych studentów oraz stowarzyszenie FIA (Fideles et Instructi Armis - Wierni w Gotowości pod Bronią).

Celem wielka konsolidacja

- Powstała federacja organizacji proobronnych, składająca się z siedmiu podmiotów. (...) Marzeniem zarządu Federacji jest to, by w Polsce doszło do dużej konsolidacji organizacji proobronnych - poinformował w sobotę pełnomocnik MON ds. społecznych inicjatyw proobronnych gen. Bogusław Pacek, który objął także funkcję prezesa Federacji.

Formuła federacji - jak mówił w sobotnim wystąpieniu - jest otwarta, mogą dołączać do niej inne organizacje; będą podlegać ocenie, co ma zapobiec ryzyku przyjęcia ugrupowań o charakterze skrajnym. - Organizacje pozarządowe mogą działać dowolnie, nikt im nie narzuca kierunku, (...) ale zachęcamy do współpracy - mówił Pacek.

Cztery podstawowe zasady

Organizacje zrzeszone w Federacji muszą, co kilkukrotnie podkreślał generał, respektować cztery zasady: być apartyjne, apolityczne, przestrzegać prawa i być transparentne. - Zapraszamy wszystkich którzy chcą działać w zgodzie z tymi zasadami - powiedział.

Generał przekonywał, że przed organizacjami proobronnymi oraz szkołami i klasami mundurowymi stoją poważne cele. Trzy główne to: wsparcie systemu obronnego państwa, wsparcie systemu zarządzenia kryzysowego oraz kształtowanie postaw patriotyczno-obronnych młodzieży. Pacek wskazywał w tym kontekście m.in. na możliwość konsolidacji zadaniowej i strukturalnej organizacji proobronnych i klas mundurowych oraz włączeniu ich w podsystem obronny poprzez przygotowanie kandydatów/ochotników do rezerw osobowych Sił Zbrojnych.

Według MON, współpraca może polegać na przygotowywaniu do służby wojskowej i szkoleniu rezerwistów przez krzewienie sportów obronnych, strzelectwa, spadochroniarstwa, szkolenia z ratownictw; promocji postaw proobronnych w społecznościach lokalnych, popularyzacji historii wojskowości i pielęgnowaniu pamięci o miejscach walk. MON zaproponowało też udostępnianie stowarzyszeniom wojskowej infrastruktury szkoleniowej.

"Nowa jakość"

W sobotnich obradach Kongresu uczestniczył szef BBN Stanisław Koziej. Ocenił on w swoim wystąpieniu, że podjęcie przez MON wyzwania jakim jest konsolidacja organizacji, stowarzyszeń i klas mundurowych wokół wzmocnienia bezpieczeństwa państwa jest cennym i potrzebnym krokiem, a uwzględniając zmieniającą się sytuację wręcz inicjatywą strategiczną.

Podczas pierwszego dnia obrad kongresu w piątek wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak wskazywał, że konsolidacja organizacji umożliwi "nowa jakość" ich współpracy z resortem.

Do tych słów nawiązywał w sobotę gen. Pacek. - Dzięki federacji osiągniemy nową jakość we współpracy organizacji proobronnych z MON. (...) Nowe otwarcie wojska, nowe otwarcie MON dają nową szansę - akcentował Pacek.

Nowy etap funkcjonowania NSR

Minister poinformował w piątek podczas obrad kongresu, że zapadły decyzje o wdrożeniu nowego etapu funkcjonowania Narodowych Sił Rezerwowych. - Zamierzamy stworzyć komponent terytorialny opierając go o Wojewódzkie Sztaby Wojskowe i Wojskowe Komendy Uzupełnień, tworząc 2,5 tys. stanowisk, w tym do 500 żołnierzy zawodowych i do 2 tys. żołnierzy NSR - podał szef MON. Podczas Kongresu minister poinformował także o stworzeniu specjalnego Biura ds. Proobronnych w strukturze MON.

W kongresie obradującym w Warszawie uczestniczy, według danych organizatorów, ok. 500 osób - przedstawiciele ok. 280 szkół, w których działają klasy mundurowe, i delegaci 120 stowarzyszeń i organizacji, nie tylko paramilitarnych; do proobronnych MON zalicza także PCK, Ligę Obrony Kraju i Towarzystwo Wiedzy Obronnej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje