Reklama

Reklama

Stolica Kazachstanu otrzyma poprzednią nazwę

Kazachstan przywraca poprzednią nazwę stolicy. Trzy lata temu, kiedy prezydent kraju Kasym-Żomart Tokajew objął rządy, zmienił nazwę stolicy z Astany na Nur-Sułtan na cześć swojego poprzednika. Jak przekazuje rzecznik prezydenta Rusłan Żeldybaj, rządzący Kazachstanem poparł inicjatywę deputowanych do parlamentu.

Zmiana nazwy stolicy była jedną z pierwszych rzeczy, jakie zrobił Tokajew po objęciu prezydentury w 2019 roku. Wtedy, na cześć swojego poprzednika Nursułtana Nazarbajewa, Astana została zmieniona na Nur-Sułtan. Po trzech latach, na wniosek deputowanych, Tokajew przywraca poprzednią nazwę stolicy. 

Rządy Nursułtana Nazarbajewa

Nazarbajew rządził Kazachstanem przez trzy dekady pod rządami Związku Radzieckiego. Po uzyskaniu niepodległości sześć lat później - w 1991 roku - prezydent przeniósł stolicę z Ałmaty do Astany. 
"Przeniesienie to było szeroko kwestionowane ze względu na względu na izolację miasta w północnym stepie i notorycznie mroźne zimy" - przypomina "The Guardian".

Reklama

Chociaż Nazarbajew ustąpił ze stanowiska prezydenta, to jako szef partii, która rządziła krajem, zachował spore wpływy. Tokajew jednak usunął go ze stanowiska, po tym jak w styczniu miały miejsce śmiertelne zamieszki. Częściowo były one spowodowane niezadowoleniem społeczeństwa z władzy, jaką wziąć posiadał Nazarbajew. 

Styczniowe protesty 

Społeczeństwo protestowało przeciwko podwyżkom cen paliw, jednak z początku pokojowe zgromadzenie, przerodziło się w krwawe i brutale zamieszki. Zginęło wtedy ponad 230 osób, a władze Kazachstanu wezwały do pomocy wojska bloku bezpieczeństwa kierowane przez Rosję. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy