Reklama

Reklama

Snowden: "Bezpieczeństwo nic nie jest warte, jeśli nie jesteśmy wolni"

Przebywający w Rosji b. pracownik CIA Edward Snowden, który ujawnił tajne dokumenty amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, uważa, że masowa inwigilacja nie jest skuteczna w walce z terroryzmem. Snowden połączył się z uczestnikami festiwalu dziennikarstwa w Perugii we Włoszech.

Podczas połączenia za pośrednictwem Skype'a Snowden wyjaśniając, dlaczego zgodził się wziąć udział w tej imprezie, oświadczył z wielkiego ekranu: "Dziennikarstwo jest jednym z najskuteczniejszych oręży, jakie mamy, być może jedynym. Rządy nie zreformują się same, władza tak nie działa".

Reklama

Następnie Amerykanin - azylant w Rosji, poszukiwany przez władze USA - zwrócił się do młodych uczestników festiwalu: "Musimy uczynić internet bezpieczniejszym i podnieść poziom wolności, można to uczynić jedynie poprzez dialog".

- Musimy domagać się odpowiedzi od rządzących - oświadczył Edward Snowden, oskarżony w swoim kraju o ujawnienie tajemnic państwowych i szpiegostwo.

Opowiadał, że jako pracownik Centralnej Agencji Wywiadowczej jeździł do Mediolanu; wspominał współpracę amerykańskich i włoskich wywiadów.

- Być może premierzy nie znają szczegółów, bo nie chcą ich znać, ale muszą odpowiedzieć na pytania ludzi, którzy zastanawiają się, czemu tego nie robią - mówił Snowden.

Zarzucił politykom, że uważają, że wszystko jest legalne, by zagwarantować bezpieczeństwo.

- Ale masowy nadzór nie jest skuteczny w walce z terroryzmem - ocenił. Podał przykład Francji, gdzie takie metody wprowadzono przed atakiem na redakcję "Charlie Hebdo". - A mimo to nie zdołano uniknąć tej masakry - stwierdził.

- Doskonałe bezpieczeństwo - powiedział Snowden - nic nie jest warte, jeśli nie jesteśmy wolni. Metody inwigilacji mające służyć bezpieczeństwu nazwał "największym systemem ucisku ludzkości".

- Wystarczy szef rządu, który ma złe intencje, i wtedy po uruchomieniu tego systemu nie będzie można zrobić kroku wstecz - uważa Edward Snowden

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy