Reklama

Reklama

Słowenia zaostrza kurs w sprawie uchodźców

Władze Słowenii poinformowały w czwartek, że spośród migrantów, usiłujących dostać się na terytorium tego kraju, wpuszczani będą odtąd tylko ci, którzy zadeklarują zamiar wystąpienia o azyl w Austrii lub w Niemczech.

Ogłaszając tę decyzję, minister spraw wewnętrznych Słowenii Vesna Gyoerkoes Żnidar zapowiedziała także nasilenie kontroli granicznych. Dodała, że o nowych formalnościach granicznych poinformowana została Chorwacja. Agencja dpa pisze, że nie wiadomo na razie, jak zareaguje na to Zagrzeb.

Analogiczne restrykcje zapowiedziała też w czwartek Chorwacja. Minister spraw wewnętrznych Ranko Ostojić oświadczył, że na granicy z Serbią uchodźcy będą pytani, w którym kraju zamierzają wystąpić o azyl. Wpuszczani będą tylko ci, którzy będą zamierzali złożyć wnioski azylowe w Austrii lub w Niemczech.

Reklama

Słowenia jest najmniejszym krajem na tzw. trasie bałkańskiej wykorzystywanej przez migrantów. Od października zeszłego roku, kiedy Węgry zamknęły swe granice dla migrantów, do Słowenii przybyło ich ok. 409 tys. Niemal wszyscy wyruszali w dalszą podróż, do Austrii, bądź do krajów Europy Północnej. Jednak w środę Austria zapowiedziała drastyczne ograniczenie liczby uchodźców.

Także Serbia postanowiła, że będzie na swe terytorium wpuszczać wyłącznie tych migrantów, którzy chcą wystąpić o azyl w Austrii lub w Niemczech. Podobne decyzje zapadły również w Czarnogórze.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy