Reklama

Reklama

Słowenia dostanie 10 mln euro unijnego wsparcia na kryzys migracyjny

KE podjęła decyzję o przekazaniu ponad 10 mln euro Słowenii, by wesprzeć ten kraj w obliczu nieustającego przepływu przez jego terytorium uchodźców trwającego od kilku tygodni. Dodatkowe środki mają pomóc Lublanie zarządzać sytuacją na granicy.

Od kiedy Węgry zamknęły swoją granicę z Serbią i Chorwacją, to mała Słowenia stała się głównym szlakiem, przez który codziennie kilka tysięcy osób stara się dotrzeć do Europy Zachodniej, zwłaszcza Niemiec.

Unijne wsparcie pokryje działania podejmowane przez Słowenię od 20 września. Chodzi m.in. o zwiększoną obecność policji na granicy słoweńsko-chorwackiej czy przygotowanie dodatkowych 7,5 tys. miejsc noclegowych dla uchodźców. Z kasy UE finansowane będą też noclegi dla funkcjonariuszy z innych państw, którzy przyjeżdżają na Słowenię, by pomagać lokalnym służbom.

Reklama

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka KE odpowiedzialna za kwestię migracji Tove Ernst, Słowenia oczekuje, że do połowy miesiąca na miejscu będzie dodatkowych 250 policjantów z innych państw unijnych.

Słowenia wezwała UE do natychmiastowego podjęcia działań w celu zahamowania napływu uchodźców i migrantów do krajów członkowskich pod koniec października. Sytuacja od tego czasu niewiele się zmieniła.

Premier Słowenii Miro Cerar mówił we wtorek, że nie słabnie napływ uchodźców szlakiem przez Bałkany Zachodnie. Oznacza to - jak podkreślił - że podjęte na nadzwyczajnym szczycie UE ustalenia i zobowiązania, zwłaszcza dotyczące uszczelnienia zewnętrznych granic Unii, nie są w pełni realizowane.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje