Reklama

Reklama

Słabnie społeczne poparcie dla Angeli Merkel

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez instytut "YouGov" wynika, że ponad 40 proc. Niemców wierzy w powstanie wielkiej koalicji CDU, CSU i SPD. Te same badania pokazują spadek zaufania do Angeli Merkel. Zdaniem ekspertów, coraz więcej Niemców obwinia Merkel za obecny kryzys rządowy.

Jak wynika z sondażu, 41 proc. Niemców jest pewnych, że powstanie wielka koalicja. 13 proc. uważa, że Niemcy będą rządzone przez chadecki rząd mniejszościowy z Angelą Merkel jako kanclerzem, natomiast co czwarty pytany stwierdził, że rozmowy nie przyniosą rezultatu i odbędą się nowe wybory. 

Badania przeprowadził na reprezentatywnej grupie 2036 respondentów na zlecenie agencji DPA instytut "YouGov". 

Z tych samych badań wynika, że obecnie 47 proc. Niemców nie chce, aby Angela Merkel rządziła pełną kadencję. Jest to o 10 punktów procentowych więcej niż tuż po wyborach. Zdaniem tej grupy Angela Merkel powinna sama zrezygnować z funkcji przed kolejnymi wyborami w 2021 roku. 

Reklama

Merkel po wygraniu przez CDU tegorocznych wyborów parlamentarnych zapowiedziała, że będzie kanclerzem pełną kadencję.  

7 stycznia rozpoczną się pierwsze rozmowy na temat możliwości utworzenia tak zwanej "wielkiej koalicji" - CDU, CSU i SPD. 

Wybory parlamentarne 24 września wygrali chadecy z Angelą Merkel na czele. Aby utworzyć stabilny rząd, muszą szukać koalicjantów. Najpierw nie udało się zbudować koalicji z Zielonymi i FDP. Teraz chadecy próbują rozmawiać o koalicji z SPD. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy