Reklama

Reklama

Seredyn: Rząd oraz koalicja dbają o seniorów

- Rząd oraz koalicja zadbały o samodzielność osób starszych, ich integrację ze społeczeństwem, utrzymanie więzi społecznych z innymi seniorami, jak i z pozostałą częścią społeczeństwa - zapewniła w czwartek w Sejmie wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn.

Postarano się również - podkreśliła - o opiekę nad osobami wymagającymi wsparcia zarówno w miejscu zamieszkania przy pomocy usług opiekuńczych, jak i w placówkach całodobowego wsparcia. Seredyn przedstawiła posłom informację na temat zamierzeń rządu w zakresie pomocy seniorom, funkcjonowania systemu emerytalnego oraz jego finansowania.

Wyjaśnień w sprawie działań rządu w zakresie pomocy osobom starszym, funkcjonowania systemu emerytalnego oraz jego finansowania domagali się posłowie SLD.

Sytuacja się pogarsza

Ryszard Zbrzyzny (SLD) podkreślił, że sytuacja osób starszych w Polsce pogarsza się, zamiast poprawiać. Według niego brakuje miejsc w ośrodkach opiekuńczych i rehabilitacyjnych.

Reklama

- Oczywiście są prywatne, wysokopłatne obiekty, ale tych ludzi na to nie stać. Nie stać ich na to, żeby co miesiąc płacić kilka tysięcy zł za pobyt w tych ośrodkach - zaznaczył.

- Nie ma - mimo zapowiedzi rządu - bonu na opłatę usług pielęgnacyjnych; ten bon poprawiłby sytuację osób, szczególnie tych niepełnosprawnych  - wyliczał poseł Sojuszu. - Nie załatwiono, mimo naszych nacisków, problemu młodocianych ofiar drugiej wojny światowej. Wstydliwy temat. Dotyczy około 40 tys. osób, które dzisiaj mają powyżej 80 lat, osób które w żaden sposób nie są zauważane w polityce społecznej rządu RP - podkreślił Zbrzyzny.

Los seniorów niepokoił też posłów innych klubów. Pytali m.in. o dofinansowanie leków dla osób starszych, waloryzację świadczeń emerytalnych, czy wspieranie oddziałów geriatrii, a także działania wobec osób starszych we wsiach i małych miastach.

Lepiej w rodzinie

Wiceminister Seredyn przypomniała, że rząd dostrzega zmiany w demografii oraz to, że liczba osób powyżej 60-roku życia rośnie. Zwróciła uwagę, że osoby starsze mają dużo lepszą sytuację, gdy funkcjonują w rodzinie, niż te, które samotnie prowadzą gospodarstwo domowe. Przypomniała, że w Polsce ponad 5 mln osób starszych utrzymuje się z emerytur, a średnia emerytura wynosi 2100 zł brutto.

Dla tych w trudnej sytuacji materialnej istnieją systemy pomocy społecznej, w tym zasiłków stałych i okresowych, a także programy rządowe i międzynarodowe, które m.in. wspierają dożywianie seniorów i dzieci.

Wskazała, że 150 tys. osób pobiera zasiłki, 86 tys. korzysta z usług opiekuńczych, a 43 tys. przebywają w domach pomocy społecznej. Wiceminister dodała, że w obecnej perspektywie budżetowej na pomoc seniorom wyasygnowano 280 mln zł.

- Wychodząc naprzeciw potrzebom seniorów Rada Ministrów przyjęła założenia długofalowej polityki senioralnej na lata 2014-2020. Te założenia realizowane są od ubiegłego roku przy dużym wsparciu finansowym z budżetu państwa, dzięki rządowemu programowi na rzecz aktywności społecznej osób starszych, a od tego roku wieloletniego programu Senior-WIGOR - powiedziała Seredyn.

Długofalowa polityka

Senior-WIGOR - wyjaśniła - pomaga samorządom tworzyć dzienne domy seniora.

- Gmina musi mieć tylko 20 proc. środków, by rozwijać infrastrukturę dedykowaną osobom starszym - podkreśliła wiceminister pracy. Program działa od marca, uczestniczy w nim około 100 gmin. Rząd traktuje go pilotażowo.

- Dziś dysponujemy długofalową polityką senioralną, która jest otwarta na wszystkie kluby parlamentarne, na wszystkie propozycje, które uchwycą w swoim przesłaniu poprawę losu osób starszych  - powiedziała Seredyn.

Poseł Zbrzyzny wyraził nadzieję, że parlament przyszłej kadencji uchwali obywatelski projekt ustawy o emeryturach i rentach. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy